GPT ASUS bilgisayarda BIOS modu nasıl UEFI olur?

Makaleler
1
Yer
Türkiye
Az önce korka, ağlaya MBR2GPT ile diski GPT yaptım. Tabii, UEFI yapmak için iş burada bitmiyor. ASUS'un karmaşık BIOS'una aşina değilim (ROG kullanmıyorum, mavili normal olanı) ve sizden yardıma ihtiyacım var. Windows diski GPT'ye çevirdi, peki BIOS'un UEFI olması için ve GPT'ye uyum sağlaması için hangi ayarları yapmalıyım? Sadece CSM'yi kapatacağımı biliyorum. Boot menüsünden mi, Advanced'den mi kafam karıştı. Tüm legacy yazan yeri UEFI mi yapsam? Other OS kısmını Windows UEFI mi yapsam? Veri kaybı olmasını ya da Windows' uma zarar vermesini istemem. ASUS'u olan arkadaşlar yazsın lütfen.

BIOS' umdan ekran görüntüsü:
maxresdefault.jpg

F7 ile Advanced Mode'a gel. Windows kuracaksan other OS yerine Windows UEFI alman lazım. Boot veya Advanced kısmından da "only UEFI" alarak UEFI yapabilirsin.

Bildiğim, bu kadar. Ama legacy bir şekilde kurulmuş ise belki UEFI alamayabilirsin. Hata vb şeyler verebilir. Format atacaksanız ise de bu ayarları yapabilirsiniz.

Format mı atacaktınız? Zaten UEFI mode aldın diye verilerin niye gitsin ki?

Format atacaksanız, başka bir türlü verilerinizi saklayıp ya da verilerinizi kaybetmeden atabilirsiniz.

Evet, ilk başta dediğim ayarları yapabilirsiniz. Zaten yükseltme yapacağınız için verilerinizi saklayarak yükseltecektir. Bildiğim kadarıyla Windows yükseltmesi için BIOS'tan ayrı bir ayar yapmaya gerek yok, nasıl çalışıyorsa aynı şekilde de olması lazım. Yine siz uygulayarak deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı