GPT ve Legacy Linux kullanmanın zararı var mıdır?

JetWarker

Decapat
Daha fazla  
Daha yeni fark ettim bunu, anakartım UEFI desteklemiyor olmasına rağmen kim bilir ne zamandan beri GNU/Linux'u GPT olarak kullanıyormuşum. Herhangi bir sıkıntı yaratır mı bu durum? Windows kurmaya çalışırsam çalışmayacağını biliyorum GPT + Legacy ikilisi ile fakat şu ana kadar bu şekilde GNU/Linux kullanabildim. Bazı boot sorunlarım vardı uzun zamandır, belki de bu sebepten kaynaklanıyordur. Eğer bir problemse bile bir süre değiştiremem fakat farkındalık kazanmak için sorma ihtiyacı duydum.

2021-05-16_12-39.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok, şu anda PureOS'i böyle kullanıyorum ve herhangi bir zararını görmedim. Fakat birden fazla işletim sistemi kuracaksanız hepsini MBR, ya da hepsini GPT olarak kurulum yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Uçbirim renkleri güzelmiş. Gruvbox herhalde

Son düzenleme:
Yok, şu anda PureOS'i böyle kullanıyorum ve herhangi bir zararını görmedim. Fakat birden fazla işletim sistemi kuracaksanız hepsini MBR, ya da hepsini GPT olarak kurulum yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Uçbirim renkleri güzelmiş. Gruvbox herhalde
Gruvbox değil aslında fakat mantık aynı olduğu için öyle duruyor.

Photoshop için falan Windows kuraiblirim belki ileride fakat şuanda başka bir dağıtıma veya işletim sistemine ihtiyacım yok.

Her iki sistemde MBR olmalı Windows kurabilmeniz için, ancak farklı diskler kullanıyorsanız biri MBR (Windows), diğeri GPT (Linux) olabilir, GRUB her ikisini de yükleyecektir.

Linux dağıtımları MBR sistemlerde GPT disk kullanmak için "grub-bios" bölümü oluşturur, bu sayede GRUB yüklenir.

Her iki sistemde MBR olmalı Windows kurabilmeniz için, ancak farklı diskler kullanıyorsanız biri MBR (Windows), diğeri GPT (Linux) olabilir, GRUB her ikisini de yükleyecektir.

Linux dağıtımları MBR sistemlerde GPT disk kullanmak için "grub-bios" bölümü oluşturur, bu sayede GRUB yüklenir.
grub-bios 'bölümü' derken, bölmden kastınız disk bölümü (partition) ise o da yok aslında bilgisayarımda. Kurarken tamamen MBR şeklinde kurduğumu varsayarak kurulum yapmıştım.
2021-05-17_06-52.png

Anakartın UEFI desteklemediğine emin misiniz? Diğer türlüsüne anlam veremedim.
Desteklemediği kanısını kabulleneli yıllar oldu doğrusu, daha sonrasında da baktım fakat biosta bu konu hakkında da en ufak bir ayar göremedim. Bilgisayarım da 14 yıllık falan, hiç sanmıyorum desteklediğini. (14 yıl önce de kötü bir bilgisayardı)

GPT sadece bir disk bölümleme tablosu, klasik BIOS olan sistemlerde de kullanılabilir. GPT, UEFI destekli kurulum için sadece bir gereklilik. Aralarındaki ilişki bununla sınırlı, yani GPT kullanımı için UEFI gerekliliği bulunmuyor.

Yani klasik BIOS bulunan bir sistemde, MBR'deki disk bölümleme kısıtından kurtulmak için GPT kullanabilirsiniz. Klasik BIOS sistemlerde, hangi disk bölümleme tablosu kullandığınız farketmez. Kısaca GPT disk bölümleme kullanmanız bir sorun oluşturmayacaktır. Bu şekilde Windows da kurabilirsiniz.

Kısaca GPT disk bölümleme kullanmanız bir sorun oluşturmayacaktır. Bu şekilde Windows da kurabilirsiniz.
Buna emin misiniz? Çünkü Windows 7 kurmak istesem MBR olarak kurmam isteniyor, 8 ve 10 kurmaya çalıştığımda da hata alıyorum. İnternetten arattığımda da da bu sorunun GPT kullanıp UEFI kullanmamamdan kayanklandığını söyleyen insanlara denk geldim.
Bu liknte biraz aşşağı inerseniz 136 kişi tarafından yararlı görülmüş bir yorum var.

Buna emin misiniz? Çünkü Windows 7 kurmak istesem MBR olarak kurmam isteniyor, 8 ve 10 kurmaya çalıştığımda da hata alıyorum. İnternetten arattığımda da da bu sorunun GPT kullanıp UEFI kullanmamamdan kayanklandığını söyleyen insanlara denk geldim.
Bu liknte biraz aşşağı inerseniz 136 kişi tarafından yararlı görülmüş bir yorum var.

Emin değilim, sadece teknik olarak mümkün olduğundan hareketle yazdım. Çünkü GPT sadece bir disk bölümleme tablosu türüdür, UEFI ile bağlantısı yukarıda bahsettiğim sebepledir. Belki Windows 7'nin 64 bit sürümünü kurarsanız bunu aşarsınız. Çok uzun zamandır Windows kurmadım sistemime.

Geri
Yukarı