Çözüldü GPU belleği ve paylaşılan GPU belleği arasındaki fark

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AntenOS

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhabalar, RX 570 ekran kartına sahibim. Bugün bir şey dikkatimi çekti. Kartım normalde 4 GB ama görev yöneticisi üzerinden baktığımda GPU belleği 8.0 GB, adanmış GPU belleği ise 4.0 GB olarak gözüküyordu. Bu ne demek oluyor? Yani kartım aslında 8 GB'lık modeli ama sadece 4 GB'ına mı erişim sağlayabiliyorum? Aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

ye.PNG

Çözüm
Adanmış olan bellek direk ekran kartındaki VRAM, paylaşılan bellek ise bilgisayarın RAM'inden kullanılan kısım.
Hayır, 4 GB ek belleği RAM'den kullanıyor. 4 GB VRAM kullanımını aşmamaya özen gösterin, aksi halde RAM'den kullansa bile takılmalar ya da donmalar yaşanacaktır. Yeni nesil oyunlarda bu bir nebze geliştirildi ancak RX 570 zaten bu tarz oyunları Ultra ayarlarda oynatabilecek bir kart değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır, 4 GB ek belleği RAM'den kullanıyor. 4 GB VRAM kullanımını aşmamaya özen gösterin, aksi halde RAM'den kullansa bile takılmalar ya da donmalar yaşanacaktır. Yeni nesil oyunlarda bu bir nebze geliştirildi ancak RX 570 zaten bu tarz oyunları Ultra ayarlarda oynatabilecek bir kart değil.
Ultra takıntım yok, hangi ayar bana 60 FPS'i, akıcılığı sağlayabiliyorsa onda oynamayı tercih ederim. Benim için dert edilecek bir şey değil kısaca.

Öncelikle merhabalar, RX 570 ekran kartına sahibim. Bugün bir şey dikkatimi çekti. Kartım normalde 4 GB ama görev yöneticisi üzerinden baktığımda GPU belleği 8.0 GB, adanmış GPU belleği ise 4.0 GB olarak gözüküyordu. Bu ne demek oluyor? Yani kartım aslında 8 GB'lık modeli ama sadece 4 GB'ına mı erişim sağlayabiliyorum? Aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 789782
Üsttekiler anlatmış, buna benzer bir olay da sanal bellek dediğimiz şeydir, senin PC RAM’in 8GB ancak büyük ihtimalle depolama alanında (SSD veya HDD) en az 8 en fazla 16GB şeklinde ayarlanmış bir kısmı kullanıyor PC’n sanal RAM olarak. Bu da aynı şeyin ekran kartından RAM’e uygulanan kısmı. Mantığı aynı görevleri farklı.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı