GPU BIOS güncellemesi sonrası ekranda dikey çizgi oluşması

mexsinan

Hectopat
Herkese selamlar. Bugün forumda dolaşırken ekran kartı BIOS güncellemesi ile ilgili bir konu gördüm. Bende faydası olur diye yaptım. Fakat restart yaptıktan sonra pin girişi ekranına kadar gelip pin girdikten sonra siyah ekran ve dikey çizgiler oluşuyor. Herhalde yanlış yaptım diye yedek aldığım dosyayı geri yükleme yapayım düzelir dedim. Ama ne güvenli modda ne de onboard dan açıp halledemedim. Sorun şu, ATI ile başlayan bir program la yapmıştım. Komut istemi ile PC açılmadan Boot ekranından bir işlem yapılır mı?

Ekran kartı takılı iken onboarddan açma seçeneği anakartta var mıdır?

Ya da sizin önerebileceğiniz başka bir yol var mı?
  • Anakart MSI B450 Tomahawk
  • Ekran kartım MSI R9 280X Gaming
  • Win 10 Pro işletim sistemi
Şimdiden hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradaki sürümü indirerek bu videodakileri uygulayacaksınız. Ben başlamanız gereken süreyi ayarladım videoda. Windows açılmıyorsa DOS yöntemi ile yapın. İşlemci apu bir işlemciyse BIOS ta "İnitiate Graphic Adapter" ayarı olması gerek onu "IGD" olarak değiştirirseniz belki ekran kartı takılı onboard dan görüntü alma şansınız olabilir.

Video daki gibi dosyaları flash belleğe attım. Fakat boot yaparken loading freedos yazısında takılıp kalıyor. İşlemci ryzen 5 2600. Güvenli kipten açabiliyorum PC yi ama programlar çalışmıyor o zamanda. Çözüm olmadı maalesef. 😔

Emir dayı ve Turkokan arkadaşlarım çok teşekkürler. Çözüm şu şekilde oldu;

İlk önce DDU ile driver ı Turkokan arkadaşımın dediği gibi sildim. PC normal olarak açıldı. Ekran kartı Microsoft temel driver görünüyordu. Daha sonra atiflash la vbios u eski dosyayla değiştirdim. Son olarak güncel driver yükledim. Tam olarak test edemedim ama 10-15 dk boyunca herhangi bir sıkıntı olmadı. Hayırlı forumlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı