GPU, CPU Sıcaklık Değerleri ve XMP Overclock

Deniz Akyüz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar i7 4790k CPU, msi z97-g43 anakart ve Zotac GTX 980 Ti referans tasarım GPU'ya sahibim, işlemcimi OC Genie sayesinde 4.4 ghz'ye overclockladım ve işlemcimi en çok zorlayan
GTA 5 oyununda 68-78 derece arasında çalışıyor Akasa Venom Atto soğutucum var normal midir?
GPU' ya gelince Heaven Benchmark açıkken overclock yaptım 500 mhz memory 260 mhz core clock verince driver hata verdi bunun üzerine 210 core, 500 mhz' de memory stabiliteyi sağladım şu an %100 yükte 1400 mhz core 7000 mhz memory clock olarak çalışıyor. Fanı %65'e sabitledim 80 derece Heaven Benchmark'ta, GTA 5' te ise en fazla 75 dereceyi gördüm, CPU ve GPU sıcaklık değerlerim normal mi? Herhangi bir zarar gelir mi sistemime? Neler yapmalıyım? Ha bir de BIOS' tan XMP overlcok yapmaya çalışıyorum Kingston Savage Red 2x4 (8GB) 1600 Mhz ramlerime XMP profili olmasına rağmen overclock failed hatasıyla karşılaşıyorum, çözümü nedir? Çok teşekkürler.

GPU sıcaklığı normal, işlemci sıcaklığı biraz fazla. XMP konusunda ise XMP belleklerin desteklenen frekansında çalışmasını sağlar eğer 1600 MHz'de çalışıyorsa bellekler ve sen OC yapmak istiyorsan gerek yok bence. OC yapıcaksan gecikme değerlerini arttırman lazım MHz'i arttırmak için.

Teşekkür ederim cevabın için, eğer bu sıcaklıklarda kullanmaya devam edersem ki bir haftadır böyle kullanıyorum sıkıntı yaşamadım, işlemcime zarar gelebilir mi ya da sıcaklık limiti kaçtır performans düşmesi v.b için?

Zarar geliceğini düşünmüyorum. İşlemcide 90 Derece limit var yanlış hatırlamıyorsam ekran kartıda 90 derece civarına kadar dayanır. Eğer kasa içi sirkülasyon iyiyse bu değerleri düzenli bakım yaparak düşürebilirsiniz. Kasanızda en az 1 tane kaliteli egzoz fan ve 2 tane normal fan olsun böylece sistem daha serin ve stabil çalışacaktır.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı