GPU DP 1.4 desteklemesine rağmen 1.2 alınırsa sorun olur mu?

ardags35

Hectopat
Ekran kartımın 2 adet Display Port 1.4 girişi var fakat monitörüm 1.2 destekliyor ben de 1.2 almak istiyorum. Ekran kartı açısından bakarsak bir sorun ile karşılaşır mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Karşılaşmazsınız, öyle bir şey söz konusu değil.

1.4 max. desteklediğidir. İlla 1.4 şart değil.

Mesela X arabası max. 200km/s gidebiliyordur ama hangi hızda giderseniz gidin, fark etmez.

hocam peki monitörümde display port girişi 1.2a olarak belirtilmiş ben 1.2 alsam ne gibi bir sorun olur veya sorun olmaz
Hocam bir sorun çıkarmaz. Monitörünüz 1.2 destekliyorsa 1.2 özelliklerinden yararlanırsınız.

Dosya Ekleri

• 2A7445EA-5177-4E8F-9D7D-F36DD4CDD552.jpeg
    2A7445EA-5177-4E8F-9D7D-F36DD4CDD552.jpeg
    176 KB · Görüntüleme: 92
DisplayPort önceki sürümleriyle geriye dönük uyumlu çalışır. Ekran kartı DP 1.4 diye mutlaka 1.4 kullanmak zorunda değilsin. Sistemdeki (GPU, DP kablosu, monitör) en düşük DP sürümü neyse tüm sistem o sürüm üzerinden çalışır.

DisplayPort önceki sürümleriyle geriye dönük uyumlu çalışır. Ekran kartı DP 1.4 diye mutlaka 1.4 kullanmak zorunda değilsin. Sistemdeki (GPU, DP kablosu, monitör) en düşük DP sürümü neyse tüm sistem o sürüm üzerinden çalışır.

Hocam peki monitör desteği 1.2a diyor ben 1.2 alırsam FreeSync ile işim olmayacak zaten yapacağım iş FreeSync monitörde G-Sync açmak olacak bir sorun yaratır mı?

Hocam peki monitör desteği 1.2a diyor ben 1.2 alırsam FreeSync ile işim olmayacak zaten yapacağım iş FreeSync monitörde G-Sync açmak olacak bir sorun yaratır mı?
Kullanmadan bilemem fakat monitörün kullandığı DP 1.2a sürümü DP 1.2’den önemli bir farkı varsa monitörün etkilediği özelliklerini kullanamazsınız. Kabloyla dar boğaz yapmış olursunuz. DP 1.4 kablo alın, DP’un son sürümü. Monitör değiştirdiğinizde de rahatça kullanabilirsiniz.
Paugge DP 1.4 kullanıyorum, öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı