Çözüldü "GPU error: Ekran kartı sürücüsü yeniden başlatıldı" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tririvals

Hectopat
Merhaba bu sorun birkaç gün önce bilgisayarıma format attıktan sonra başladı. Oyun oynarken darbogaza girersem genelde oluyor ekran kararıyor 1-2 saniye sonra geri geliyor oyunları vs kapatmam gerekiyor, ama geçen gün durduk yere Word'de yazı yazarken de yaşadım. Önceki Windows surumum 1903'du ve hiçbir sorun yoktu, şimdi 20H2'ye geçiş yaptım ve normalde hata çıkmazdı ama LoL oynarken böyle bir hata aldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Driver uyusmazlığı olabilir driveri komple kaldırıp tekrar kurmustum ama bir işe yaramamıştı.

IMG_20210410_032423.jpg

Çözüm
hayır hiç mavi ekran almadım sadece ekranlar(2. monitör dahil) 1-2 saniye kararıyor geri geliyor bu esnada ses vs kesiliyor tabiki.
yardımcı olabilicek kimse yok mu ?
DDU ile ekran kartı sürcüsünü kaldırıp tekrar yükler misiniz?
Formatla alakalı demiyorum ama burada formatı vurgulama nedenim öncesinde yoktu.
Yazılımsal bir hata oldugunu dusunuyorum.
Arkadaşlar sorunu çözdüm. Güvenli modda DDU ile hem Intel hem NVIDIA sürücüleri sildikten sonra GPU driveri sitesi yerine direkt GeForce Experience üzerinden kurup denedim. Intel farklı bir driver asistan üzerinden kurulum yaptı, aynı şekilde Experience de farklı bir ayarda kuruldu ve sorunum çözüldü.

İşlemci için de mi sürücü kurdun? Bende güvenli modda DDU ile ekran kartı driverimi silip GPU'mun sitesinden en son verilen ekran kartını kurdum. 1 haftadır sıkıntı yoktu demin tekrar oldu. Her şeyi yapmama rağmen tekrar oldu cidden çok üzücü.

İşlemci için de mi sürücü kurdun? Bende güvenli modda DDU ile ekran kartı driverimi silip GPU'mun sitesinden en son verilen ekran kartını kurdum. 1 haftadır sıkıntı yoktu demin tekrar oldu. Her şeyi yapmama rağmen tekrar oldu cidden çok üzücü.
işlemci için ek bişi yapmadım ama ddu ile silmeden önce windowsun son updatelerini kaldırdım

Merhaba bu sorun birkaç gün önce bilgisayarıma format attıktan sonra başladı. Oyun oynarken darbogaza girersem genelde oluyor ekran kararıyor 1-2 saniye sonra geri geliyor oyunları vs kapatmam gerekiyor, ama geçen gün durduk yere Word'de yazı yazarken de yaşadım. Önceki Windows surumum 1903'du ve hiçbir sorun yoktu, şimdi 20H2'ye geçiş yaptım ve normalde hata çıkmazdı ama LoL oynarken böyle bir hata aldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Driver uyusmazlığı olabilir driveri komple kaldırıp tekrar kurmustum ama bir işe yaramamıştı.

Eki Görüntüle 966933

Bende 3 hafta önce bu sorunla karşılaştım. Sürücülerimi en güncel duruma getirdim fakat yine de düzelmedi. Sonra riota ticket attım. Geri dönüş aldım çözüm önerileri sundular yerine getirdim fakat yine aynı sorunla karşılaştım. Daha sonra belki format atarsam düzelir dedim formatladım laptopu. Yine bir işe yaramadı. Sadece oyunda alıyorum hatayı. İki gün önce yine ticket attım ama daha geri dönüş alamadım. Bişi olursa buraya yazacağım.

Eki Görüntüle 966933
Bende 3 hafta önce bu sorunla karşılaştım.Sürücülerimi en güncel duruma getirdim fakat yine de düzelmedi.Sonra ritota ticket attım.Geri dönüş aldım çözüm önerileri sundular yerine getirdim fakat yine aynı sorunla karşılaştım.Daha sonra belki format atarsam düzelir dedim formatladım laptopu.Yine bir işe yaramadı.Sadece oyunda alıyorum hatayı.İki gün önce yine ticket attım ama daha geri dönüş alamadım.Bişi olursa buraya yazıcam.
Bende aynı hatayı alıyorum bana da yardımcı olur musunuz?
Merhabalar.Ben bu sorun için riota ticket attım ve sonunda sonuca ulaşabildim. Umarım işinize yarar ^^
Selam dostum.^^

Kayıtlarını detayıca incelediğimde, kullandığın işlemcinin çekirdek sayısı gözüme takıldı. Yaşadığın sorunun temel kaynağı, işlemcinin çift çekirdek olması ve çok eski bir mimariye sahip olması. Oynamakta olduğumuz oyun her geçen gün daha da gelişmekte ve sistem olarak gereksinimleri de gün geçtikçe artmakta. İşlemcin eski ve arka planın çok kabarık olduğu için işlem hızı oyunun işlem hızına ayak uyduramıyor. Senden ricam arka plandaki uygulamaları minimalize etmen. Anlatacağım adımları takip ederek kolaylıkla yapabilirsin. Bu adımların sorununu tamamen çözeceğini garanti edemem ama bir miktarda olsa iyileşme sağlayacağından eminim.

• LoL istemcisini aç kanka. Sağ üst bölümde bulunan Seçeneklere bas. (İstemciyi kapatma tuşunun hemen yanındaki çark oluyor.)
  • Buradan da sağ taraftaki Oyun içibölümünün altında bulunan Oyunsekmesine gir.
  • En üstte bulunan Eski DX9 modunu tercih etseçeneğinin açık olduğundan emin ol lütfen.

Arka planda açık olan her şeyi kapatırsan daha iyi olacaktır. Örneğin İnternet tarayıcısı (Chrome, Mozilla, Opera yada bir başkası) gibi uygulamaları oyuna girerken kapatman senin yararına olacaktır.

Oyun içinde ufak bir ayar yapmanı rica edeceğim. Oyunu aç eğitim moduna gir.

Öncelikle eğitim modunda oyuna giriş yap ve ayarlar penceresini aç.

• Ayarlar kısmından görüntü sekmesine gel.
  • Grafik ayarları kısmına gel.
  • En başta Çözünürlük ayarının altında "Görsel eklentileri gizle" seçeneğini işaretle ve kaydet.
  • FPS değerini sabitlemek yerine Limitsizi seç.
  • Renk körü modunu aç.
  • Çerçevesiz modda oynamayı dene.
  • Oyun sekmesine gel ve Oynanış bölümünde bulunan Hareket öngörme kullan'ın tikini kaldır.
Birde istemci üzerinde bir ayar yapmanı istiyorum.

• Sağ üstte kapatma tuşunun yanında çark var ona tıkla.
  • Tasarruf modunu ve oyun sırasında istemciyi kapat seçeneklerini işaretleyip kaydet.
Umarım bu anlattıklarım sana yardımcı olur. Aklına takılan yada yapamadığın bir kısım olursa benimle iletişime geçmeyi unutma. Kolay gelsin.
Bunları uygulayın.Umarım çözebilirsiniz.

Eki Görüntüle 966933

Sorun devam ediyor mu?

Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır bu sorunla uğraşıyordum. Başta bu hatayı vermiyordu. Ekran kartım AMD Radeon olduğundan, oyunlar bir anda kapanıp, AMD hata raporu gönderiyordu. Format attım fakat 1 hafta sonra tekrar başladı. Benim sorunum şöyle çözüldü; ekran kartımı DDU ile (güvenli modda olacak kesinlikle dikkat edin) kaldırdım ve daha sonra Windows Update'den driveri kurdum. En iyisi o oluyor çünkü Windows uygun olan sürücüyü kendi bulup kuruyor size. Bana eski bir sürüm olan driveri kurdu ve sorunum kalktı. Yeni sürümler bilgisayarım eski olduğundan uymuyormuş herhalde. Bunu bir deneyin. Yüksek ihtimalle düzelecektir. Diğer ekran kartı tipleri için çok bir şey diyemem fakat aynısını deneyin farklı bir ekran kartınız varsa. Bırakın Windows Update kursun driveri. İyi günler dilerim :)

Merhaba arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki bunun bir çözümü yok tahmin ediyorum ki hepinizin ekran kartı NVIDIA maalesef ki NVIDIA GTX 645 GeForce GT 630 serisinden eski ekran kartlarına 1buçuk yıl kadar önce güncelleme vermeyi kesti ve bu Update'e geçen oyunlarda driver sürümünden dolayı bu sorunu yaşayacaksınız bende 6 ay kadar önce GTA V'te 100 FPS almama rağmen başladı artık loldede 300+ FPS aldığım halde var yani oyunun grafik ayarlarıyla ilgili bir problem değil kısacası yeni ekran kartlarını satmak için uyguladıkları bir politika yazıklar olsun NVIDIA
AMD de de aynı problem varmış :/

Yeni konular

Geri
Yukarı