GPU ile Oynatılan Videolar Windows 10'da Yeşil veya Siyah Oluyor

Samet.Çınar

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Edirne
Evet bu yazdığım şey Windows ile alakalı değil gibi gözükebilir ancak öyle, ATI Radeon HD 4300'ün hem Windows 7 için hemde yok sanılsa da Windows 10 için Catalyst'i ve sürücüsü bulunmakta. Sadece Catalyst'i yüklemek biraz daha zaman alıyor o kadar.

Windows 7'de Google Chrome olsun başka bir tarayıcı olsun eğer ekran kartı sürücüsü ve Catalyst yüklüyse Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan seçeneği ile çalışabiliyordu yani videolar işlemci gücü ile değil ekran kartı gücü ile oynatılabiliyordu. Windows 10'da ise sürücü ve Catalyst kurulu olmasına rağmen ekran kartı ile oynatılamıyor, evet ekran kartı bu özelliği desteklemiyor olabilir diye düşündüm bende ama adı üstünde Kullanılabilir olduğunda yazıyor, yani ekran kartı desteklemese Google Chrome veya başka bir tarayıcı bunun farkına varıp videoları yine işlemci üzerinden oynatırdı, diyelim ki tarayıcılar hatalı aslında ekran kartı desteklemiyor ama bu sefer nasıl Windows 7'de başarıyla çalışıyordu da Windows 10'da böyle oldu sorusu geliyor insanın aklına. Aynı şekilde şuan Windows 10'da mesela K-Lite Codec Pack yükledim, Technopat'ın anlattığı yöntem ile videoların Windows Media Player'da vs. ekran kartı ile çalıştırılmasını sağladım orada da siyah ekran var. Ses geliyor ama görüntü yok yani ekran kartı bunu işleyemiyor veya işlemeyi başarsa bile ekrana görüntüsü gelmiyor.

Acaba Windows 7 kullanırken Catalyst'te bir ayarı mı aktif ettim de o sayede sorunsuz çalıştı ancak Windows 10'da çalışmadı diye düşünüyorum öyle bir ayarda hatırlamıyorum. Ayarlarda tek yaptığım şey 3D Uygulama Ayarları'nı kurcalamak oldu şimdiye kadar.

Ayrıca bir şey daha ekleyeyim, Windows 7 kullanırken Bandicam kayıt programında kodlayıcı(codec) seçtiğimiz yerde H264 (AMD APP) yazardı yani sanırım bu da ekran kartı üzerinden video kaydı yapmayı sağlıyordu ama ona bastığımda kart desteklemiyor yazıyordu. Windows 10'da sürücüler tam olmasına rağmen Bandicam'de H264 (AMD APP) yazmıyor, sadece H264 (CPU) yazıyor ki bu da CPU üzerinden video kaydı yapmak demek. Burada benim sorunum Bandicam değil o sorunu çözemesem de olur, tek derdim videoların ekran kartı üzerinden tekrar oynatılabilmesi.

Ekran kartının sürücüsü 2013'te çıkan 13.4 beta sürücü, daha fazlası yok zaten o tarihlerde destek kesildi.

Bu arada Windows 8.1 için çıkan 13.4 olarak gözüküyor ancak Windows 7 için çıkanı 13.9 olarak gözüküyor, eğer çözüm bulunamazsa 13.4'ü kaldırıp erine 13.9'u kurmayı deneyeceğim Windows 10 için.

Son düzenleme:
AMD bu karta sürücü güncellemesi sunmadığı için Windows 10 ile tam uyumlu değil. Windows 10, tek bir sürümden oluşmuyor. Çıktığından beri epey güncelleme aldı. Öte yandan sürücüler güncellenmeyince bu tür uyum sorunları yaşıyorsunuz.

Ya Windows 7'ye döneceksiniz ya da tavsiyem daha güncel bir ekran kartına geçeceksiniz zira ekran kartınızın mimarisi tam olarak 10 yıllık.

AMD bu karta sürücü güncellemesi sunmadığı için Windows 10 ile tam uyumlu değil. Windows 10, tek bir sürümden oluşmuyor. Çıktığından beri epey güncelleme aldı. Öte yandan sürücüler güncellenmeyince bu tür uyum sorunları yaşıyorsunuz.

Ya Windows 7'ye döneceksiniz ya da tavsiyem daha güncel bir ekran kartına geçeceksiniz zira ekran kartınızın mimarisi tam olarak 10 yıllık.
Daha güncel bir ekran kartı alamam ve muhtemelen dediğiniz gibi. Windows 7'ye dönerdim ama bu sefer bir problem olduğunda forumda sürekli olarak Windowa 10'a geçin yazıp duruyorlar. Sanırım Windows 10'u işlemci destekli kullanmak zorundayım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı