GPU kullanımı bir anda %10'a düşüyor

Fearain

Hectopat
Yer
Wall Maria
Daha fazla  
Meslek
Akatsuki Fansub Anime Ekibi Koordinatörü
Merhaba uzun zamandır oyunlarda drop problemi yaşıyorum. MSI Afterburner ile kontrol etmek istedim sıcaklıklar gayet güzel GPU 60 65, CPU maksimum 60 derecede geziyor. Fakat oyunlarda 2.4GHz olarak çalışması gereken işlemci 1.8GHz ile çalışıyor ayrıca drop yaşadığım anda %10'a iniyor GPU kullanımı. Kesinlikle işlemci darboğazı değil yaşadığım sorun %50 civarında kullanarak besleyebiliyor ekran kartımı. Test ettiğim oyun Rocket League. Ekte olan resimde göründüğü üzere 2 GB VRAM'e sahip GPU'm 650 MB kullanıyor. Ne yapmalıyım?

değerler.png

Ayrıca küçük bir OC yapmak istiyorum deneme olarak sıcaklık değerini yüksekte tutmazsam kartıma bir sıkıntısı olur mu?
oc.PNG

Son düzenleme:
Selam arkadaşım ana kartın bios ayarında performans modu aktif değilse o moda al ve gelişmiş güç yönetimini kapat (epu) birde böyle dene bakalım düzelecek mi windows un içinden de muhakkak performans moduna almayı unutma (windows mobilty center)

Selam arkadaşım ana kartın bios ayarında performans modu aktif değilse o moda al ve gelişmiş güç yönetimini kapat (epu) birde böyle dene bakalım düzelecek mi windows un içinden de muhakkak performans moduna almayı unutma (windows mobilty center)
Merhaba az önce bayağı denedim biosa girmeyi f tuşları ve deli denedim çalışmıyor nasıl gireceğim?
Merhaba az önce bayağı denedim biosa girmeyi f tuşları ve deli denedim çalışmıyor nasıl gireceğim?
girdim

girdim
Bios ayarlarında performansla alakalı bir ibare bulamadım maalesef

Dosya Ekleri

• 20220326_020921.jpg
    20220326_020921.jpg
    52,1 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Masaüstü mü kullanıyorsun laptop mı anladığım kadarıyla bu laptop bir marka model verir misin bakayım ben bir.

Sistem modeli: X540LJ
Bios: X540LJ.204
İşlemci sıcaklığın düşük fakat işlemcin tam performansta çalışmıyor. Büyük ihtimalle sıcaklıklar çok yükselmesin diye hız düşürüyor. Buna bağlı olarak oyunlarsa takılmalar ve performans düşüşleri yaşıyorsun.
En son laptop'un temizliğini ve macun yenilemesini ne zaman yaptınız?

İşlemci sıcaklığın düşük fakat işlemcin tam performansta çalışmıyor. Büyük ihtimalle sıcaklıklar çok yükselmesin diye hız düşürüyor. Buna bağlı olarak oyunlarsa takılmalar ve performans düşüşleri yaşıyorsun.
Temizlik düzenli yapılıyor fakat macun hiç değişmedi 6 senedir.

Az önce OC denemesi yaptım 90 dereceye kadar çıktı fpste değişiklik olmadı resetledim yine aynı fakat 90a çıkıyor 50 60a düşüyor fanda çalışmıyor acaba derecesini yanlış veriyor olabilir mi?

Geri
Yukarı