Grafik kartında performans azalması

Berat Özbay

Hectopat
Casper dan bir pc aldım. İçinde nvidia G100 ekran kartı vardı. İlk başlarda normal bir biçimde çalışıyordu.

nviida.jpg

Normalde ekran kartımın RAM'i 512 MB'dı ama işte böyle oldu. Bu olay kendi kendine gerçekleşti :(

Yaklaşık Toplam Bellek: 1904 MB

Ekran kartınız için en son sürücü burada:

Drivers - GeForce

Bu sürücüyü kurduktan sonra bellek değeri değişmeyebilir fakat bu bir problem teşkil etmez. Yukarıdaki olay, ekran kartı sürücünüz Windows Update ile güncellendikten sonra olmuş. Windows 7 ekran kartı belleğini otomatik ayarlar. Gönül rahatlığıyla oyun oynayabilirsiniz.

Sevgili Berat, eskiden oyun oynadığında FPS değerlerine hiç baktın mı? Yani arada ne gibi bir fark oldu bilmiyorum ama Ömer'in de dediği gibi G100 ile pek bir performans alman zaten mümkün değil. Ama şöyle bir gerçek var ki bu sürücü çoğu oyunda performans artışı sağlayan bir sürücü.

Bu konuyu bir incelersen bu sürücü ile gelen performans artışlarını görebilirsin:

İndirin: NVIDIA 301.42 WHQL Sürücüsünü Çıkarttı | Technopat

Son olarak bir tavsiyem de DirectX'i güncelleyip ekran kartının fanlarının toz durumuna bakman.

Evet eski fps değerlerimi çok iyi hatırlıyorum çünkü yeni bilgisayar nasıldır bilirsiniz :) Yaklaşık 20 fps gibi bir düşüklük var. Örneğin far cry 2 bilgisayarıma ilk yüklediğim oyunlardan önceki ayarları 1024*768 medium du şimdiki 640*480 low :(. Dediklerinizi yaptım, gerçekten performans artışı oldu fakat yeterli değil. Hadi bunu geçtim peki şu çalınan RAM'i nasıl geri alabilirim? Sistemim 64 bit .

- - - Güncellendi - - -

@ÖmerGndz Haklısın fakat napalım lise öğrencisin durumu :)

Sorun bilgisayarının System Video Memory Ayarının değişmiş olmasından kaynaklanıyor. Ekran kartının belleği 512 MB ama senin ayarların yüzünden bu miktar 1904 MB olarak ayarlanmış, o bellek sistem RAM'inden alınıyor.

Özetle ekran kartının kendi içerisinde bulunan hızlı bellek yerine RAM'inden bir miktar ekran kartına destek için ayırılıyor. Bu bellek miktarını arttırdığı için performansı da arttırmalı değil mi? Hayır, PC RAM'in ekran kartı RAM'inden yavaş olduğu için bu değişiklik performansını düşürüyor. Yapman gereken sistem video belleği ayarını değiştirmek.

Bunun için BIOS'a girmen, gelişmiş ayarlar altından VGA RAM Size, integrated video, veya On-Board Video Memory gibi ismi olan bir ayar bulman gerekiyor. Burada belleğin miktarını değiştirebilirsin.

ÖNEMLİ NOT: Sakın takılı bir ekran kartı yokken DISABLED yapma, bu belleği kapatma yoksa ekrana görüntü gelmez. Ekran kartı takılıysa ve çalıştığından eminsen disabled yapabilirsin.

Sonucu da buradan haber verirsen aynı soruna sahip olanlar cevabın işe yarayıp yaramadığını görebilirler.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı