Grub yerine Windows Boot Manager kullanmak

yekta berat

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
Ben Ubuntu kurmuştum ama açılırken grub ekranı çıkıyor. Ama ben bu grub ekranı çıksın istemiyorum. Windows Boot Manager çıksın istiyorum. Acaba bunun bir yolu var mıdır? Grub yerine Windows Boot Manager nasıl kullanılır? Yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Senin sorununla ben daha önce karşılaşmıştım ama windows boot manager ile sistemi başlatırken bir türlü linux'u açamadığımdan grub kullanmaya devam ettim. Çözümünü birazdaha araştırırsan bulacağına eminim.

Hocam şimdi siz deyince google'da biraz araştırdım ve easybcd diye bir program buldum. Bu program ile boot manager`e ubuntuyu ekledim lakin boot managerden ubuntuyu seçtiğimde yine grub ekranı çıkıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim :(

Easybcd ile boot menüsünde düzenleme yapabilirsin. Herhangi bir sistemi ekleme/çıkarma bölümünden düzenleyip kaydedeceksin. Daha sonra manage bootloader'den mbr'yi yazdıracaksın. Bundan reset atıp denersin, her ihtimale karşı windows format cd'si bulundur, mbr'yi onarman gerekebilir.

Önce Ubuntu sonra Windows kurduğundan sanırım Bootloader olarak Grub kurulmuş. İlk olarak sabit diskinin MBR mi yoksa GPT mi olduğunu öğrenmek zorundasın. Zira buna göre Windows Bootloader'ı yeniden kurman gerekecek.

UEFI GPT için:

Windows 8 ve 8.1'de Bozulan UEFI Bölümünü Düzeltme » Technopat

MBR için:

Çözüm: 0xc000000e Windows Başlatılamıyor » Technopat
Hocam cevap yazamıyorum. Cevap yazma izniniz bulunmuyor diyor şu an diğer üyeliğimden yazıyorum.
Hocam zaten windows boot manager çıkıyor ama boot manager`de ubuntu görünmüyor belki olur diye dediklerinizi yaptım lakin yine olmadı. :(

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı