Grundig B1-i5 1589 laptop oyunda 104 dereceye ulaşıyor

erenwest

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, yaklaşık 5 yıldır Grundig B1-i5 1589 laptop kullanıyorum. Laptopın kendi özellikleri dışında kendim ekstra 4 GB RAM ve 120 GB SSD takviyesinde bulundum.
İşlemci hızım hep sıkıntılıydı, 2.50 GHz üstüne çıkmıyordu ve sebeplerini aradığımda sıcaklıktan ve termal macundan olabileceğini söylediler ve temizlik yaptırıp termal macunu yenilettim. Fakat sonuç yine değişmedi. Sistem boşta dururken Discord'dan arkadaşlarım ile konuşurken işlemcim 75-80 derecelerde geziyor ve oyunlara girince 104 derecelere kadar çıkıyor. Soğutucu kullanıyorum ve ekstradan egzoz fanı kullanıyorum.

Ne yapmam gerekiyor? Ne önerirsiniz?

- Son çare olarak laptopın kendi fanını değiştirmeyi düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    20,6 KB · Görüntüleme: 38
Kardeşim laptopa başka bir işlemci taksana i5 7200u tak bence anakartına da uygun olur. Rehber videolarda var bu konu da yardım alabilirsin.
Temizliği yapan arkadaş kıçıyla yapmış olmalı büyük ihtimal. Grundig laptopların soğutması gayet yeterli oluyor.

Ayrıca arkadaş çok haklı ben Celeron n 2830 da bile gram sorun yaşamamıştım işlemci konusunda stok fanıyla bile laptop buz gibiydi resmen.
Yani ben ellemeye korkuyordum ellerimde buz tutacak diyerekten.

Temizliği yapan arkadaş kıçıyla yapmış olmalı büyük ihtimal. Grundig laptopların soğutması gayet yeterli oluyor.

Farklı 2 yerde yaptırmıştım.
Kardeşim laptopa başka bir işlemci taksana i5 7200u tak bence anakartına da uygun olur. Rehber videolarda var bu konu da yardım alabilirsin.

Ayrıca arkadaş çok haklı ben Celeron n 2830 da bile gram sorun yaşamamıştım işlemci konusunda stok fanıyla bile laptop buz gibiydi resmen.
Yani ben ellemeye korkuyordum ellerimde buz tutacak diyerekten.

Farklı işlemci takma nasıl oluyor acaba? Bilgim yok ondan dolayı soruyorum. Fiyat olarak çok pahalıya gelmezse yapabilirim.

Farklı işlemci takma nasıl oluyor acaba? Bilgim yok ondan dolayı soruyorum. Fiyat olarak çok pahalıya gelmezse yapabilirim.
Değiştiremezsiniz bu işlemciyi. U serisi işlemciler anakarta gömülü olurlar. Öyle eski 2. ve 3. nesil mobil işlemciler gibi pinli sokete sahip olmazlar. BGA makinesi ile fabrika da anakarta montajlarlar CPU'yu. Ve onu oradan sadece BGA makinesi çıkartabilir. Yani imkansız değiştirmeniz. Yanlış bilgilendirme bitmiyor işte maalesef. :)

Bu arada şunu bir deneyebilir misiniz? Bir konuda aşırı ısınan 3. nesil İ5'e uyguladığımız da ısılar epey bir düşmüştü.
  • Güç seçeneklerine giriyorsunuz.
  • Plan ayarlarını değiştire basıyorsunuz.
  • Gelişmiş güç seçeneklerine basıyorsunuz.
  • Çıkan yerden işlemci güç yönetimine geliyorsunuz.
  • En yüksek işlemci durumuna tıklayıp pil ve prizde %80 veya %90 yapıyorsunuz.
Bunlar etki etmezse ThrottleStop ile Undervolt rehberine göz atın bir;
Undervolt'un kesinlikle etki etmesi lazım. Bu eski nesil U serisi işlemcilerin çeşitli ısınma sorunları var. TDP düşük ama üreticiler TDP düşük diye ya fanı çok küçük tutuyorlar ya da hiç fan koymuyorlar cihaza. Soğutma sistemleri yetersiz yani. Bu Undervolt ile ciddi ciddi düşebiliyor ısılar U serisi işlemcilerde.

Değiştiremezsiniz bu işlemciyi. U serisi işlemciler anakarta gömülü olurlar. Öyle eski 2. ve 3. nesil mobil işlemciler gibi pinli sokete sahip olmazlar. BGA makinesi ile fabrika da anakarta montajlarlar CPU'yu. Ve onu oradan sadece BGA makinesi çıkartabilir. Yani imkansız değiştirmeniz. Yanlış bilgilendirme bitmiyor işte maalesef. :)

Bu arada şunu bir deneyebilir misiniz? Bir konuda aşırı ısınan 3. nesil İ5'e uyguladığımız da ısılar epey bir düşmüştü.

Bunlar etki etmezse ThrottleStop ile Undervolt rehberine göz atın bir;
Undervolt'un kesinlikle etki etmesi lazım. Bu eski nesil U serisi işlemcilerin çeşitli ısınma sorunları var. TDP düşük ama üreticiler TDP düşük diye ya fanı çok küçük tutuyorlar ya da hiç fan koymuyorlar cihaza. Soğutma sistemleri yetersiz yani. Bu Undervolt ile ciddi ciddi düşebiliyor ısılar U serisi işlemcilerde.
Maksimum işlemci durumu dediğiniz şeyi daha önce yapmıştım.Maksimum 2 GHz'ye çıkıyor öyle ve ısınmada büyük bir düşüş olmuştu fakat ciddi bir performans düşüşü de yaşamıştım. Şimdi undervolt işlemini deneyeceğim ama siz nasıl ayar yapmamı önerirsiniz?

Maksimum işlemci durumu dediğiniz şeyi daha önce yapmıştım. Maksimum 2 GHz'ye çıkıyor öyle ve ısınmada büyük bir düşüş olmuştu fakat ciddi bir performans düşüşü de yaşamıştım. Şimdi undervolt işlemini deneyeceğim ama siz nasıl ayar yapmamı önerirsiniz?
50mV azaltın TS Bench testini açıp benchmark yapın. Hata ya da mavi ekran alana kadar voltajı azaltmaya ve test yapmaya devam edin. Hata ya da mavi ekran aldıktan sonra en son sorunsuz çalışan değere geri dönün ve bu sefer aynı işlemi 10 mV ile yapın sonra... Bu sayede sınıra yakın en stabil değeri bulacaksınız.
Misal: -50 -> -100 -> -150 -> -200 -> -160 -> -170 -> -180 -> -172 -> -174 -> -173 -> -172 ❔ Güvenlik payı: -165 ✅
Aynı işlemi bu sefer CPU Core için yapın ve işiniz tamam.
Rehberden alıntı yaptım hocam. Aynı bu şekilde yaparsanız hiçbir sorun olmayacaktır. Bu Undervolt biraz deneme yanılma işi. Net bir şey söylemeyiz hangisi doğru olur diye. Onu siz kendiniz test edip bulacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı