GSKILL 8GB RipjawsV DDR4 3000MHz RAM'i OC Yapma

DayleFusion

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Elimde başlıkta yazan RAM'den bulunmakta. Şu an RAM 3000 MHz de çalışıyor ben bunu Overclock ile 3200 MHz'e çekebilir miyim ?

Sistemim:

GSKILL 8GB RipjawsV DDR4 3000MHz
ASUS Prime B350M-K
Ryzen 1200 O.C 4.1 GHZ
FPS 500W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
3200MHz e çektim fakat bir süre sonra crash verdi windows. Bellek voltajını arttırmalı mıyım ? D.O.C.P açıktı ve bellek voltajı otomatikte duruyordu.

X.M.P profilinde 3200 MHz gibi bir hız varsa doğrudan o şekilde hazır profil yardımıyla birşeye karışmadan o.c yapabilirsin. Eğer yoksa, manuel olarak voltajı bir miktar artırman gerekecek.

X.M.P de 3200 Mhz var da çektiğim zaman Windows ta belirli bir zaman sonra hata veriyor. Voltaj arttırma işini nasıl doğru bir şekilde yapabilirim ?

Şimdi durumu şöyle özetleyeyim konudan uzak olacak ama: Sizin elinizdeki bellek 3000 MHz ve siz bunu 3200 MHz'e çıkarmak istiyorsunuz. 3200'ü 3000'e bölersek 1,067 çıkıyor. Yani yapmak istediğiniz hız aşırtma size sadece %6,7 performans artışı sağlayacak (matematiksel olarak) ve siz bu hıza bir de voltaj vererek çıkmak istiyorsunuz.

Bence o kadar düşük bir performans artışı için uğraşmanıza bile değmez. :)

Az voltaj göz çıkartmaz. Sistemin soğutması iyi. Alabileceğim en yüksek performansı almak istiyorum. Biraz da macera aramıyorum değil. Tabii sistemi yakmadan.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı