GSKILL Aegis 8 GB 2133MHz Soğutucusuz RAM Overclock

Ccebur

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
MSI A320M Pro-VH Plus anakart kullanıyorum. MSI Click BIOS 5'de dolanırken gördüm, "Memory Try It" diye bir seçenek vardı. Ne zamandır kafamda vardı bu RAM overclock işlemi ama sıkıntı çıkar diyordum açıkcası, hala da korkuyorum. Bu seçeneğin altında genel DDR4 RAM'lere uygun MHz ve CL değerleri hazır şekilde bulunuyor. 1 kere yaklaşık 5 dakikalığına 2400 MHz'ye aldım ve evet ram overclocklandı orada sıkıntı çıkmadı. Oyun performanslarına falan bakamadım dediğim gibi RAM'lere ya da sisteme zarar vermekten korkuyorum ve soğutucusuz ram sonuç olarak. Sistemim de Ryzen olduğu için frekans değerleri önemli, zamanında Vatan'da bana bunu sormadıkları için, ben de unuttuğum için 2133 MHz RAM koymuşlar. Sizce bu seçeneklerden birisini kullanmalı mıyım? En fazla 2400 veya düşük ihtimalle 2666 MHz düşünüyorum. Ne dersiniz bu konuda? O.C yapmalı mıyım?

RAM soğutucuları genellikle kozmetik amaçlıdır, zaten DDR3'den DDR4'e geçişte varsayılan voltaj değerleri düştüğü için daha az ısı üretir oldular.

1.35 voltta bile DDR4 ramler soğutma gerektirecek kadar ısınmazlar.

Memory Try It gibi "otomatik" overclock yapan, otomatik bir şeyler ayarlayan şeyleri ben önermiyorum. Kendi ellerinizle overclock yapmaya çalışın. Memory Try It gibi şeyler çok geniş gecikme değerleri ekleyerek hızı yükseltir, bazen o kadar genişletir ki performans kaybı bile yaşarsınız.

Birçok soğutmasız, ortalama kalitede RAM 1.35 volt 2666 MHz CL16'ya çıkabilir.

Buradan Typhoon Burner'ı kurarak RAM'inizin chipset üreticisini öğrenin. Programı açtıktan sonra Read kısmında seçenekler olur, oradan RAMinizi seçerek RAM hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Oradan bilgileri burayla paylaşabilirsen az çok yol gösterebilirim.

RAM overclocklarken XMP profili yoksa voltajı, hızı ve gecikmeleri manual olarak ayarlamak daha yararlı olacaktır.

Yine program içerisinden JEDEC tablosunu da atabilirseniz, güzel olur.

Frekansı 2400'den 2666'ya çıkarmak çok da bir artı sağlamaz. Ancak yapmak istiyorsan yapabilirsin elbette. "Memory Try It" yerine manuel ayar yapman daha sağlıklı olacaktır. Voltajı abartmadığın sürece istediğin frekansı deneyebilirsin. Tabi bununla beraber zamanlamaları da gevşetmen gerekebilir. Yaptığın her ayardan sonra Memtest ile RAM'in stabil çalışıp çalışmadığını da test etmeyi unutma.

RAM soğutucuları genellikle kozmetik amaçlıdır, zaten DDR3'den DDR4'e geçişte varsayılan voltaj değerleri düştüğü için daha az ısı üretir oldular.

1.35 voltta bile DDR4 ramler soğutma gerektirecek kadar ısınmazlar.

Memory Try It gibi "otomatik" overclock yapan, otomatik bir şeyler ayarlayan şeyleri ben önermiyorum. Kendi ellerinizle overclock yapmaya çalışın. Memory Try It gibi şeyler çok geniş gecikme değerleri ekleyerek hızı yükseltir, bazen o kadar genişletir ki performans kaybı bile yaşarsınız.

Birçok soğutmasız, ortalama kalitede RAM 1.35 volt 2666 MHz CL16'ya çıkabilir.

Buradan Typhoon Burner'ı kurarak RAM'inizin chipset üreticisini öğrenin. Programı açtıktan sonra Read kısmında seçenekler olur, oradan RAMinizi seçerek RAM hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Oradan bilgileri burayla paylaşabilirsen az çok yol gösterebilirim.

RAM overclocklarken XMP profili yoksa voltajı, hızı ve gecikmeleri manual olarak ayarlamak daha yararlı olacaktır.

Yine program içerisinden JEDEC tablosunu da atabilirseniz, güzel olur.

366214

İstediğiniz bilgiler bunlar sanırım, çip üreticisi Hynix gözüküyor bildiğim kadarıyla kaliteli bir marka. JEDEC tablosu da soldan 5.sırada.
Frekansı 2400'den 2666'ya çıkarmak çok da bir artı sağlamaz. Ancak yapmak istiyorsan yapabilirsin elbette. "Memory Try It" yerine manuel ayar yapman daha sağlıklı olacaktır. Voltajı abartmadığın sürece istediğin frekansı deneyebilirsin. Tabi bununla beraber zamanlamaları da gevşetmen gerekebilir. Yaptığın her ayardan sonra Memtest ile RAM'in stabil çalışıp çalışmadığını da test etmeyi unutma.
Manuel olarak yapma taraftarı değilim, en azından Memory Try It ile bi deneyeyim, biraz kullanayım ondan sonra daha fazla araştırma ile manuel overclock işine girişebilirim.
Şu an da manuel ayarlama yapabilirim fakat CL değeleri ve MHz değerleri arasındaki doğru orantıyı kuramamaktan korkuyorum. Voltage ayarları da ufaktan korkutmuyor değil.

O hâlde Memory Try It'in size sunduğu 2400 MHz ile yola devam edebilirsiniz. Aklınızda soru işareti kaldıysa bir USB'ye Memtest yükleyip sistemi o USB ile boot edin ve Memtest'i çalıştırın. En azından bir 8 saat bırakın (yatarken vs.). Kalktığınızda hata vermemişse muhtemelen sağlam bir overclock olmuştur.

Voltajsız performans kazanmak biraz zordur. Genelde 1.35 volta kadar voltaj vermenin riski yoktur. :) Asıl risk 1.35 üstünde başlıyor. Oralara girmediğiniz müddetçe sorun olmaz fazla.

Manuel olarak yapma taraftarı değilim, en azından Memory Try It ile bi deneyeyim, biraz kullanayım ondan sonra daha fazla araştırma ile manuel overclock işine girişebilirim.
Şu an da manuel ayarlama yapabilirim fakat CL değeleri ve MHz değerleri arasındaki doğru orantıyı kuramamaktan korkuyorum. Voltage ayarları da ufaktan korkutmuyor değil.

Sizin tercihiniz tabi. Memory Try It normalde verilmesi gerekenden fazla voltaj veriyor. RAM'in kolay kolay ısınacağını sanmam ancak uzun süreli kullanımda sıcaktan dolayı stabilitesini düşebilir ve hata verebilir. Birkaç rehber okuyarak öğrenebilirsiniz. Tutturamazsanız CL değerlerini ve voltajı yükseltebilirsiniz veya frekansını düşürebilirsiniz.

Anladım hepinize teşekkür ediyorum. Şu an gece yatmadan önce Memory Try It'den 2400 MHz'e çekip gece teste bırakacağım. 2400 MHz ile kayda değer bir artış gözlemlersem manuel O.C olayına bakacağım bir de. Teşekkürler tekrardan. Son bir sorum olacak. Stabilite testini daha hızlı yapabileceğim bir program var mıdır?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı