GT 1030 önceden kasmayan oyunlar şimdi kasıyor

Tommy Vercetti

Hectopat
Daha fazla  
2-3 gündür oyun oynamıyorum. 2-3 gün önce kasmayan tüm oyunlar şimdi kasıyor.
Çözüm bulamazsam yarın format atacağım.
Virüs olmadığına eminim.
Sıcaklıklar gayet normal.
Driverları kaldırıp yükledim.
Oyunlar R6, Witcher 3, FIFA 18. R6'da eskiden 70-90 FPS arası oynuyordum şimdi drop girmeye başladı. Witcher 3'te eskiden ortalama 40-45 FPS arası oynuyordum şu an 25-30 arası. FIFA 18'de FPS yüksek gösteriyor ama bayağı kasıyor.

Sistem:
Q9400.
Gigabyte GT 1030.
4+4 8 GB 1333 MHz RAM.
Alpin 120 GB SSD + 500 GB HDD var ikisinde de aynı sorun oluyor.

Oyun açıkken RAM kullanım oranına bakabilir misiniz? Eğer arkada RAM kullanım oranı yüksek bir program çalışıyor ise oyuna yeteri kadar RAM kalmayacaktır ve böyle bir durum oluşabilir. Ayrıca bir sorum var; Bu durum sadece oyunlarda mı oluşuyor? Yani bilgisayarda genel bir aksaklık ve ağırlık var mı?

Hocam virüs olmadığına nasıl emin oluyorsunuz? Bence Malwarebytes ile test yapın.

Kesperskyle tarama yaptım birkaç saat önce.
Hocam, ilk başta Kaspersky ile tam tarama yapın. Ayrıca ekran kartı sürücülerini güncelleyin.

Ekran kartı sürücüsü güncel. Virüs taraması yaptırmıştım.
Oyun açıkken RAM kullanım oranına bakabilir misiniz? Eğer arkada RAM kullanım oranı yüksek bir program çalışıyor ise oyuna yeteri kadar RAM kalmayacaktır ve böyle bir durum oluşabilir. Ayrıca bir sorum var; bu durum sadece oyunlarda mı oluşuyor? Yani bilgisayarda genel bir aksaklık ve ağırlık var mı?

Witcher 3 açıkken görev yöneticisinde 5.2 GB RAM kullanılıyor gözüküyor ama MSI Afterburner'da 1.1 GB ve anlamadığım bir şekilde disk kullanımları hem SSD'nin hem HDD'nin %0 olarak gözüküyor.
Oyunların dışında sistemde herhangi bir problem yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı