GT 1030 Oyunlarda Isınma Sorunu

IITorettoII

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2-3 ay önce bu ürünü satın aldım:
MSI GeForce GT1030 2GH OC 2GB GDDR5 64Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

PC topluyorum fakat ekran kartını deneme gereksinimi duydum ekran kartını denediğim PC'de ekran kartı 85-88 derece Kullanmaya başladı. Boş da ise 40 - 45 derece kullanıyordu
  • AMD FX6300 6300 3.60 GHZ İŞLEMCİ
  • 1 TB HDD 7200 RPM
  • 8 GB 1333 MHZ RAM DDR3
  • 600 W 80 PLUS BRONZ POWER
  • 1920X1080P 60 Hz Monitör
Test ettiğim sistem budur Ekran kartımda mı yoksa sistemin yeterliliğinde mi bir sorun mevcut ?
Topladığım Sistem
  • Ryzen 1200
  • Asus Prime B350m
  • 8 GB DDR4 3000 MHz RAM
  • 120 GB SSD
  • 1 TB HDD 7200 RPM
  • 600 W 80 Plus Bronz
  • 1920x1080p 60 Hz Monitör
Sizce sorun ne olabilir kartın doğal halimi yoksa kesinlikle bir sorun mu var ?
Eğer sorun varsa ne olabilir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan olmadığı için normal olabilir. Bende Nvidia'nın stok tasarımı olan GTX 570 var 83 dereceleri gördüm (Termal macunu değiştirdiğim halde.)
Peki bu kart yanmaz mı bu kadar ısıda yada kendini kapatmaz mı PC 88 den sonrasına çıkmak istemedim bu yüksekliğe de 10 Dakika içinde ulaştı biraz daha oyunu açık bıraksam 90'a falan gidecek diye korktum ne yapmalıyım

Peki bu kart yanmaz mı bu kadar ısıda yada kendini kapatmaz mı PC 88 den sonrasına çıkmak istemedim bu yüksekliğe de 10 Dakika içinde ulaştı biraz daha oyunu açık bıraksam 90'a falan gidecek diye korktum ne yapmalıyım

O kartın yerine bunu al dostum: Palit NVIDIA GeForce GT 1030 2GB 64Bit GDDR5 Ekran Kartı Fiyatı

Ayrıca bütçeni belirtirsen belki daha güzel bir sistem toplayabiliriz.

Düzenleme: Bu arada yanlış anlamışım. Ekran kartının soğutması başarılı değil. Kasaya güzel bir soğutma sistemi kurman lazım ya da ekran kartına soğutucu uygulaması yapmak gerekir.

Hava akışını güzel yaptıktan sonra bir sorun ortaya çıkmaz. 80 derecelere sabitlesen yeterlidir. Daha da soğuk olmasını istiyorsan kart değişmen gerekir. Bunun dışında yanması v.s. korkmana gerek yok, öyle bir şey olmaz.

Son düzenleme:
Günümüzde ekran kartı yakmak için uğraşmak gerekir resmen. Fazla ısındığında zarar görmemek için kendini kapatır parçalar. Ve genelde parçalar sabit sıcaklıklarına 10 dakika içinde çıkar yani tahminen o kart sen saatlerce oynasanda 85-88 derece civarında gezer.

Kasa havalandırması ya da kasanın bulunduğu yeri iyi ayarlamalısınız. Sonuçta pasif soğutucu kullanan bir ürün , performans ürünü değil. Bu yüzden zorlandığnda ısınması normal bir durum.

Kasada hava akışı olursa o kadar ısınmaz. Tek bir 8 cm egzoz fanın pasif soğutmalı HD6350 kartta 10 derece fark ettiğini bilirim.

Eğer tedirgin oluyorsanız ekran kartının üstüne fan montelemeye çalışabilirsiniz. Genelde fanı bozulan ekran kartlarına kasa fanı takanlar oluyor

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı