GT 1030 sistemde oyunlarda FPS düşüyor

Kiznaiver

Kilopat
Makaleler
1
Yer
whitechapel
Daha fazla  
Her oyunda olmuyor ama çoğunda böyle. Mesela GTA 5 açtım, oynuyorum, bir sıkıntı yok, 70-80 FPS, biraz oynadıktan sonra FPS düşmesi yaşamaya başlıyorum. Droplar 30-45 değerleri arasında değişiyor. Bu sorun Minecraft'te oyunu açtığımdan itibaren devam ediyor. FPS düşmüyor, 60 sabit ama çok sık drop yiyorum (Chunk 12). Oyunla alakası olduğunu pek düşünmüyorum, işlemci sıcaklığım 75-80'e çıkabiliyor. Termal macununu bir süredir yenilemedim, ya onun yüzünden ya da RAM (GTA 5) 7700 kullanıyor, ondan da olabilir.

Sistem;
  • Ekran kartı: ASUS GT1030 2 GB OC​
  • işlemci: i3-6100 3.7GHz​
  • RAM: 8 GB​
Yazmayı unuttum, disk kullanımım %100 oluyor çoğu zaman. 1 TB HDD kullanıyorum. 350 GB dolu.

HD Tune website - bad sector taraması için.

CrystalDiskInfo ve yanında ki mark yazanı indir. Hız ve sağlık durumunu görelim. 5 yıllık HDD çok eski sayılmaz. Benim HDD 13. yılında rahmetli oldu.
1632298710837.png

Crystal Disk Info değerleri böyle Mark'ı ve Bad Sector taramasını nasıl yapacağım? Çok soru soruyorum ama yanlış bir şey yapmayayım.
1632298793729.png

1632298834570.png

Eki Görüntüle 1170981
CrystalDiskInfo değerleri böyle Mark'ı ve Bad Sector taramasını nasıl yapacağım? Çok soru soruyorum ama yanlış bir şey yapmayayım.
Eki Görüntüle 1170982
Eki Görüntüle 1170983

Dostum testi yapmamışsın. Error scan kısmına gelip quick scan tiki kapalı şekilde bad sector taraması yap. Hız testini başlat. Başlatmazsan 0 görünür.

Bu da işini görür sağlık için.

Dostum testi yapmamışsın. Error scan kısmına gelip quick scan tiki kapalı şekilde bad sector taraması yap. Hız testini başlat. Başlatmazsan 0 görünür.

Bu da işini görür sağlık için.
Yapıyor şuan biraz uzun sürecek gibi.

Yapıyor şu an biraz uzun sürecek gibi.

Evet HDD'nin okuma yazma hızından dolayı uzun sürer. Fakat bunları bilmekte fayda var. Çünkü dediğim gibi disk sürekli %100 ise cihazda performans kaybı yaşarsın. Zaten sistem Windows 10 ise ve SSD yoksa bu tür olayları yaşaman çok normal bilgin olsun.

Evet HDD'nin okuma yazma hızından dolayı uzun sürer. Fakat bunları bilmekte fayda var. Çünkü dediğim gibi disk sürekli %100 ise cihazda performans kaybı yaşarsın. Zaten sistem Windows 10 ise ve SSD yoksa bu tür olayları yaşaman çok normal bilgin olsun.
Eğer sorunun kaynağı bu ise sanırım SSD almam gerekecek.

37 dakika oldu şu ana kadar böyle. Arkada video izlesem sıkıntı çıkar mı?
1632301563736.png

Eğer sorunun kaynağı bu ise sanırım SSD almam gerekecek.

37 dakika oldu şu ana kadar böyle. Arkada video izlesem sıkıntı çıkar mı?
Eki Görüntüle 1170999

İzleyebilirsin sorun olmaz. Windows'u kurabileceğin bir SSD almanda fayda var. Oyunları HDD'ye atarsın. Disk kullanımını düşürmediğin sürece açtığın oyunlar, sistem zaten diski kullandığı için oyun performansını dolaylı yoldan etkilemiş oluyor. FPS düşük olsa, işlemci ve ekran kartı sıcaklığın çok yüksek veya işlemci kullanımın yüksek olsa anlarım drop konusunu fakat sende olay bu değil di mi?

İzleyebilirsin sorun olmaz. Windows'u kurabileceğin bir SSD almanda fayda var. Oyunları HDD'ye atarsın. Disk kullanımını düşürmediğin sürece açtığın oyunlar, sistem zaten diski kullandığı için oyun performansını dolaylı yoldan etkilemiş oluyor. FPS düşük olsa, işlemci ve ekran kartı sıcaklığın çok yüksek veya işlemci kullanımın yüksek olsa anlarım drop konusunu fakat sende olay bu değil di mi?
Ekran kartını yeni aldım bir sıkıntım yok. İşlemci 75-80 derece çıkıyor maksimum. Kullanımlar normal işlemcide ve ekran kartında. Darboğaz falan da yok zaten.

Ekran kartını yeni aldım bir sıkıntım yok. İşlemci 75-80 derece çıkıyor maksimum. Kullanımlar normal işlemcide ve ekran kartında. Darboğaz falan da yok zaten.

İşlemci ısısı masaüstü bir bilgisayar için biraz yüksek bilgin olsun. 60-65 dereceler makbul olanı. Yaz aylarını hesaba katarsak 80-85 üst limit olarak baz az.

Geri
Yukarı