GT 420 sistemde darboğaz var mı?

EsatKa

Hectopat
Makaleler
2
Ekran kartı
Gt 420
İşlemci
Pentium E6300 2.80 ghz
İlk öncelikle konuyu hamgi kategoride açmam hakkınds bir fikrim yok. Yanlış kategoride açtıysam kusura bakmayın, ilk öncelikle markasını bilmediğim 250W bir PSU'ya sahibim, ekran kartım GT 420 ve işlemcim E6300 2.80 GHz. Neredeyse 2 yıldır sorunsuz bir şekilde kullanıyordum sistemi ancak son zamanlarda performans düşüşleri yaşamaya başladım ve kafamda acaba darboğaz mı var diye sorular oluşmaya başladı. Bu ekran kartı ve işlemci darboğaz yapar mı? Yaparsada hangisinden kaynaklı bir darboğaz olur? Yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz olsa kayıp olmazdı eskiye göre.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben aynı işlemciyi HD 6570'e overclock yaparak kullanıyordum darboğazdan değil Afterburner programını indirerek sıcaklık değerlerini kontrol edin termal macunlarının değişme zamanı gelmiş olabilir.

Öncelikle darboğaz ne onu açıklayalım. Bilgisayarda bulunan 2 bileşenin gücünün farklı olmasıdır. Örneğin işlemciniz düşük ekran kartınız yüksek ise ekran kartının tam verimliğini kullandığınız işlemci yüzünden alamazsınız.

Şu anda kullandığınız sistemde darboğaz yok fakat 10 yaşın üzerinde olduğu için günümüz için güçsüz kalıyor ve Chrome bile yüklemek istediğinizde kasmaya donmaya kasmaya başlar. Bu sistemle internette sörf yapmak bile sinir bozucu olur. Windows yerine Linux kullanabilirsiniz daha hafif bir işletim sistemi Windows'a göre.

Ben aynı işlemciyi HD 6570'e overclock yaparak kullanıyordum darboğazdan değil Afterburner programını indirerek sıcaklık değerlerini kontrol edin termal macunlarının değişme zamanı gelmiş olabilir.

Termal macunları en kısa sürede değiştireceğim hocam en son 2020'nin 2. Çeyreğinde falan değiştirmiştim bu arada sıcaklık değerleri boştayken (Wallpaper Engine ve Opera GX çalışırken) 40-50 derece falan.

Öncelikle darboğaz ne onu açıklayalım. Bilgisayarda bulunan 2 bileşenin gücünün farklı olmasıdır. Örneğin işlemciniz düşük ekran kartınız yüksek ise ekran kartının tam verimliğini kullandığınız işlemci yüzünden alamazsınız.

Şu anda kullandığınız sistemde darboğaz yok fakat 10 yaşın üzerinde olduğu için günümüz için güçsüz kalıyor ve Chrome bile yüklemek istediğinizde kasmaya donmaya kasmaya başlar. Bu sistemle internette sörf yapmak bile sinir bozucu olur. Windows yerine Linux kullanabilirsiniz daha hafif bir işletim sistemi Windows'a göre.
Hocam darboğaz ne biliyorum ve linux mint kurmaya çalıştığımda usb bellek salt okunura geçti yani beceremedim :D

Yeni konular

Geri
Yukarı