GT 520M laptopta fan dönüyor fakat görüntü gelmiyor

RBTurkTR

Centipat
RAM
4
SSD veya HDD modeli
Kingston 256GB SSD
Ekran kartı
GT 520M
İşlemci
Intel Pentium 2.6 GHz
Merhabalar, 1 gün önce laptopumda oyun oynarken cihaz kendini resetledi. 30 dakika sonra tekrar açınca ekrana görüntü gelmediğini gördüm. Bilgisayardan yanık kokusuda almıyorum. İşlemci veya ekran kartının yandığını pek sanmıyorum çünkü üzerlerinde bulundukları bakır levhalar ısı yayıyor. RAM'leri çıkarıp taktım bir etki etmedi. Ve ayrıyeten bilgisayarı başlattığım da 15-20 saniye sonra PC kendine reset atıp tekrardan açılıyor. Kendin yap takıntılarım olduğu için servise götürmeye pek niyetli değilim.

Düzenleme: Anakart üzerinde bir kapasitör bulunmuyor veya ben bulamadım

Ekran kartı anakarta gömülü olduğu için bir başka bilgisayarda takıp deneyemiyorum. Yani o kadar yüksek çözünürlüğe sahip bir oyun da oynamadım. Sadece işlemciye fazla yüklendim diye mi oldu bilmiyorum. Ama işlemciyi söküp baktığımda her şey normal gibi. Sırf işlemciyi çıkarmak için macunu ziyan ettim. Bu arada bilgisayar kendine reset attığı için yandan biraz sert vurmuşta olabilirim 😅 Bu bilgiyi de vermek istedim

Benim eski laptopumda hiç bir sorun yokken ekran kartı chipsetinin bilyelerinde çatlama vardı. Görüntü veriyordu ama . Senin chipsette sorun olmuş olabilir. Daha bilgili biri varsa yardımcı olabilirse iyi olur.

Farklı bir RAM takmayı deneyin, ekran kartı akla gelen ilk şey olsa da dokunulacak son yer olmalı.

Fazladan RAM'im olsa takarım ama yok. Ama RAM'ın oksitlenmiş olma olasılığına karşın silgiyle sarı yerlerini sileceğim. Eğer bir gelişme olursa yazarım
RAM'ı takıp çıkartmama rağmen aynı. Hiçbir sonuç yok. İşlemcide bir sorun olduğunu pek sanmıyorum çünkü olsaydı işlemci ve ekran kartı ısınmazdı diye düşünüyorum. Ama yine de sizin fikrinizi almak istiyorum.
RAM'ı takıp çıkartmama rağmen aynı. Hiçbir sonuç yok. İşlemcide bir sorun olduğunu pek sanmıyorum çünkü olsaydı işlemci ve ekran kartı ısınmazdı diye düşünüyorum. Ama yine de sizin fikrinizi almak istiyorum.

Son düzenleme:
Fazladan RAM'im olsa takarım ama yok. Ama RAM'ın oksitlenmiş olma olasılığına karşın silgiyle sarı yerlerini sileceğim. Eğer bir gelişme olursa yazarım

Vallahi durduk yere olduğunu söylediğin için aklıma pek seçenek gelmiyor, Bence öncelikle RAM'lerin sağlam oldugundan emin olmak için bir bilgisayarıcya gidip durumu anlatıp denemek için bir tane RAM takmasını rica et bir de pek ihtimal vermesem de belki adaptörün de sorun vardır yeterli güç vermediği için açılmıyor olabilir bir de ekran kartı arızalanmış olabilir o zaten başlı başına sıkıntı.

Geri
Yukarı