GT 620M Sürücüsü Eski Sürüme Döndü

mirvcc

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Konu başlığına ne yazacağımı ben de bilemedim. Garip bir durum yaşıyorum.
Yaşadığım her şeyi tek tek anlatıyorum şimdi:
Laptopumda ciddi bir FPS düşüşü ve sıcaklık artışı yaşıyordum bir süredir. En alta sistemimi yazınca inanmayacaksınız fakat çok düşük bir sıcaklık ve çok yüksek bir performans alıyordum birkaç ay önce. Format da attım üstüne değişmedi. Eskiden 60 FPS gördüğüm Sniper Elite 3 şu an 25 hatta bir haritada 9 FPS.

Ben de eskiden vardı GeForce Experience yükleyeyim dedim.
Önce bunu yükledim gamereadynin ne işe yaradığını tam bilmiyordum fakat GeForce Experience'de sürekli güncelleme mevcut deyip tarattığımda güncelsiniz diyordu.

İndirdim ve kurdum. Karşıma çok eski bir GeForce Experience çıktı. Denetim masasında yoktu, dosya konumundan tamamen sildim ve GeForce Experience'ı indirdim kendi sitesinden. Kurdum ve birkaç güzellik ve kötülükle karşılaştım. NVIDIA denetim masama powermizer diye bir ayar ve 3D ayarlarına birkaç yeni şey gelmişti ve GPU etkinliğine tıkladığımda çok modern bir şey çıkmıştı karşıma. Fakat karşıma da GeForce Experience bu PC'deki oyunları optimize edemiyor hatası çıktı. Mağaradan kalma GT620M ekran kartım günceldi ve asla yeni bir güncelleme gelmemişti. Güncel olduğuna emindim. Yine de gittim aygıt yöneticisinden internetten otomatik güncellemeyi bul diyerek GT620M driver taramasını başlattım. Bir baktım güncelleştirmeler yüklendi yazdı. PC'yi yeniden başlattım ve her şey eski haline dönmüştü. Denetim masamdaki yeni şeyler kalkmıştı ve GeForce Experience bu PC'deki oyunları optimize edemiyor hatası da devam ediyordu. GPU etkinliği kısmı da yine eskiye mi döndü diye tıkladığımda 2 şey ile karşılaştım.
Evet eski haline dönmüştü.
Ve oyun harici şeyleri HD4000 değil GT620M çalıştırıyordu.
O sekme oyun oynamazken hep boştu. Fakat şu an açtığım her şey GPU üzerinden kullanılıyor bu iyi bir şey mi bunu da bilmiyorum.

-Ben ne yaşadım ne yaptım lütfen anlatır mısınız? Biraz daha gelişmiş denetim masasını geri istiyorum. Mantıken güncellenmişti değil mi sonuçta.
-GeForce Experience bu PC'deki oyunları optimize edemiyor hatasını nasıl düzelteceğim.
-Her şeyi GPU'nun çalıştırması iyi bir şey mi kötü bir şey mi?

Tam olarak ne oldu anlayamıyorum bir anda 2 yıllık bilgisayarımda bir şeyler gelişmişti değişmişti nasıl oldu neden oldu ve neden geri gitti.

Oyun testi yapmadım. Bu yazıyı gönderdikten sonra FPS'ime bakacağım. 9 FPS aldığım yerde FPS'im artacak mı acaba?

Sistemim.

Intel Core i5 3210M 2.5GHz (ortalama 2.90 görüyorum, pek ilerisine çıkmıyor. Tüm bu FPS düşüşümden önce 3.5 GHz ile hiç sıcak denilmeyecek bir sıcaklık alıyordum)
6 GB RAM.
Intel HD Graphics 4000.
NVIDIA GeForce GT620M.
Windows 10 Pro X64 Bit.

Evet bu sistemle neredeyse buz gibi sıcaklık alıyordum oyunlarda. FPS'im de asla olamayacak kadar iyiydi. Bu sistemle oyun oynanmaz diyorsunuzdur. Ben de diyordum fakat bir süre öncesine kadar minimum sıcaklıkta çok iyi performans alıyordum.

GTA 5, CS:GO, Rainbow Six vb. şeyler oynuyorum FPS'im şu an leş.

Eskiden GTA 5'te gram kasma yoktu, CS:GO 65 70 FPS idi, R6 ise 45 55 arası.
Tabii ki düşük ayarlarda.

Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. En ufak bir fikriniz varsa bile yazmaktan çekinmeyin lütfen. Forumlarda çok gezerim fakat ilk kez konu açıyorum. Hatam varsa affola.
Sniper Elite 3'ü açtım ve aynı yerde test ettim. Önceden 9'du şu an en çok 27'ye düştü. Bir de şu diğer 3 sorunuma cevap verirseniz sevinirim.
-Masaüstünü de GT620M'in çalıştırması iyi bir şey mi?
-GeForce Experience optimize sorunu.
-Bahsettiğim yeni birkaç ayarın geri gitmesi.

Dosya Ekleri

• geexoptimize.png
    geexoptimize.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 36
  • gpuetkinlik.png
    gpuetkinlik.png
    5,4 KB · Görüntüleme: 35
  • sürücü.png
    sürücü.png
    63,6 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip Geforce'un sitesinden eski sürümlerden indir, mesela 2018 yılının sürücülerinden. Masaüstündeyken Intel çalışsa, oyunlarda Nvidia çalışsa daha iyi olurdu, ama takma sıkıntı olmaz.
Zaten hep böyleydi.Masaüstünde Intel çalışıyordu fakat bi anda böyle oldu restarttan sonra. Benim asıl aklıma takılan şey bi anda yazılımın modernleşmesi ek bi kaç ayar gelmesi falan.Sonrasında son sürüm olduğuna emin olduğum driverimi tarattım ve güncellemeler başarıyla yüklendi dedi. Restart attım ve ayarlar falan hepsi gitti.FPS'im büyük ölçüde arttı doğal olarak.Fakat ben bu bi anda gelen ayarları falan anlamadım bu kadar eski bir laptop ve ekran kartına. İlk kez karşılaştım sanki şey gibi 2010 telefona Android 9.0 güncellemesi verilmiş gibi.
Zaten hep böyleydi. Masaüstünde Intel çalışıyordu fakat bir anda böyle oldu restarttan sonra. Benim asıl aklıma takılan şey bir anda yazılımın modernleşmesi ek birkaç ayar gelmesi falan. Sonrasında son sürüm olduğuna emin olduğum driverimi tarattım ve güncellemeler başarıyla yüklendi dedi. Restart attım ve ayarlar falan hepsi gitti. FPS'im büyük ölçüde arttı doğal olarak. Fakat ben bu bir anda gelen ayarları falan anlamadım bu kadar eski bir laptop ve ekran kartına. İlk kez karşılaştım sanki şey gibi 2010 telefona Android 9.0 güncellemesi verilmiş gibi.

HD4000 ve GT620M'e yeni güncelleme gelmesine pek olanak vermiyorum. Tıpkı GT620M'de olduğu gibi şu an HD4000'de de oldu. Yeni güncelleme kurdu ekran birkaç kez gidip geldi. Restarttan sonra tekrar masaüstüne Intel geçecektir muhtemelen. Bir de gameready i tekrar kuruyorum. O özellikleri gameready getirmiş olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı