Çözüldü GT 620M Waydroid açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selamlar. Technopat'ın yaptığı haberdeki Android'i Linux üzerinde kullanmayı sağlayan Waydroid isimli uygulamayı kullanmak istiyordum. Bu uygulamanın sitedeki rehberini uyguladım ancak çalışmadı. Üreticinin kendi sitesine girdiğimde NVIDIA ekran kartı desteklenmediği yazıyordu. Bu yüzden Intel GPU'suna geçtim ancak uygulamayı çalıştıramadım. Linux Mint 20.2 Cinnamon kullanıyorum. Uygulamayı kurarken "focal" ayarını seçtim.

Uyumluluk katmanının kendi sitesi.
İlgili Technopat haberi.

Sistemim ise şu şekilde;
i5-3210M işlemci,
4 GB RAM,
NVIDIA GTX 620M ekran kartı,
Samsung 860 EVO 240 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
bir tıkla masaüstü değiştirebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi.

Aslında teknik olarak depodaki hemen her masaüstünü kurabilirsin, ama önerilecek bir durum değil. Gerçi ben de Cinnamon ile Xfce'yi birlikte kullanıyorum.

Yukarıdaki mesajda paylaştığım komutla, Gnome Shell çok basit ögelerle kurulur. Biraz daha cafcaflı hale getirmek için, gnome-control-center ve gnome-tweak-tool paketleri de kurulabilir. Şu an ki görünüm çok temel düzeydedir.

Ayrıca LightDM üzerinde Wayland oturumu görünmüyorsa, aşağıdaki komutlarla giriş yöneticisini de değiştirebilirsin. Kurulum sırasında gdm3'ü seçeceksin, sonraki komut tedbir amaçlı. Ardından sistemini yeniden başlatmalısın.

Kod:
sudo apt install gdm3
sudo dpkg-reconfigure gdm3
sudo systemctl mask lightdm
Bu uygulamanın Xorg desteği yok sanırım, Wayland desteği olan bir masaüstü ortamı ile Wayland kullanarak oturum açman lazım. Benim bildiğim, şu an KDE ve Gnome haricinde hiç bir masaüstü ortamının Wayland desteği yok. İstersen Linux Mint'e KDE ya da Gnome Shell kurarak kullanabilirsin, istemezsen Gnome ya da KDE masaüstü ile gelen bir dağıtımda denersin.

Dipnot: Sanırım MATE masaüstünün güncel sürümü (1.26) Wayland desteği ile yayınlanmış. İstersen Linux Mint'e PPA deposu ile MATE 1.26 kurmak denenebilir. Bu arada, Linux Mint'in bir sonraki sürümü (20.3) de MATE 1.26 ile gelecek. Cinnamon için çok yakında Wayland desteği geleceğini sanmıyorum. Bununla Cinnamon'un pencere yöneticisi Muffin, Mutter'ın daha güncel sürümünden adapte edilecekmiş. Bu olursa, Cinnamon'a beklenenden daha yakın zamanda Wayland desteği gelebilir, ama şu an yok.

Son düzenleme:
MATE kurmadan Wayland destekleyen başka bir GUI kurabilir miyim?

Aşağıdaki komutla minimal biçimde Gnome Shell kurulabilir.

Kod:
sudo apt install gnome-shell gnome-session gnome-session-wayland

Kurulum sırasında GDM ve Lightdm seçim ekranı gelecek. Buradan Lightdm seçeneği seçmelisin. Kurulumdan sonra oturumu kapatacaksın, parola yazdığın alanın sağ köşesindeki simgeye tıklayıp, Gnome + Wayland seçeneğini seçerek oturum açmalısın.

Kursam bile Intel HD Graphics 4000 destekler mi?

Ne yazık ki, hiç bir fikrim yok. Ama uygulamanın Nvidia GPU desteği olmaması, Nvidia-390 sürücüsünün Wayland desteği olmamasından kaynaklanıyor olabilir, yani Intel ile şansın daha yüksek.

bir tıkla masaüstü değiştirebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi.

Aslında teknik olarak depodaki hemen her masaüstünü kurabilirsin, ama önerilecek bir durum değil. Gerçi ben de Cinnamon ile Xfce'yi birlikte kullanıyorum.

Yukarıdaki mesajda paylaştığım komutla, Gnome Shell çok basit ögelerle kurulur. Biraz daha cafcaflı hale getirmek için, gnome-control-center ve gnome-tweak-tool paketleri de kurulabilir. Şu an ki görünüm çok temel düzeydedir.

Ayrıca LightDM üzerinde Wayland oturumu görünmüyorsa, aşağıdaki komutlarla giriş yöneticisini de değiştirebilirsin. Kurulum sırasında gdm3'ü seçeceksin, sonraki komut tedbir amaçlı. Ardından sistemini yeniden başlatmalısın.

Kod:
sudo apt install gdm3
sudo dpkg-reconfigure gdm3
sudo systemctl mask lightdm

Çözüm
@OzgunP, çalıştırabildim. GNOME'yi standart hale getiren kodları yazıp yeniden başlatınca çalıştı. Nvidia sürücüsü üzerinde Intel GPU'su ayarlı. Android arayüzü geliyor. Ekran alıntısı aracı nedense Waydroid açıkken çalışmadı. GNOME arayüzü pek hoşuma gitmedi. En son verdiğiniz GNOME kodlarını tersine çevirebilecek kodları da yazar mısınız? Waydroid'den sıkıldığımda veya işimi görmediği/kullanmadığım zamanlarda Cinnamon'un klasik arayüzüne(asıl ismini bilmiyorum) dönmek istiyorum.

Bu arada tekrar teşekkür etmek isterim. Neredeyse 15-20 farklı konu açtım ve her birinde destek oldunuz. Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Sitelerdeki her yazıyı okumama rağmen birçok detayı bulmakta sorun yaşayabiliyorum.

Rica ederim. Aşağıdaki komutlarla sistemi eski haline getirebilirsin.

Gnome ile ilgili paketleri kaldırmak için.

Kod:
sudo apt purge --autoremove gnome-session gnome-session-wayland gnome-control-center gnome-tweak-tool

Sonra aşağıdaki komutlarla LightDM'yi yeniden etkinleştirebilirsin.

Kod:
sudo systemctl unmask lightdm
sudo dpkg-reconfigure lightdm

Cinnamon'u kullanmak için bunları yapmaya gerek yok aslında, GDM'nin sağ alt kısmında bir simge göreceksin, buradan istediğin zaman Cinnamon oturumunu seçebilirsin.

Tekrar teşekkür ederim. Uygulamayı bir hevesle indirdim ancak korktuğum başıma geldi. O da ARM ve x86 uyumsuzluğu. Neredeyse bütün uygulamalar ARM için yazıldığı için uyumluluk çok kötü. Ancak performansın herhangi bir öykünücüden kat kat fazla olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Geliştirilirse ve ARM konusunda bir çözüme varılırsa harika bir iş ortaya çıkar diye tahmin ediyorum.

Geri
Yukarı