GT 730 yük altında downclock oluyor

MAST3R_dj

Decapat
kartım MSI GeForce GT 730 4 GB DDR3 128 Bit
Sistemimi yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum. Yakında yükselteceğim ama bunun nedenini öğrenmek istiyorum.
Herhangi bir oyunda GPU kullanımı %99 olsa bile durduk yere downclock yiyebiliyorum. Sıcaklık ise en fazla 70 dereceye ulaşıyor. (Normal: 63-68)

Not: Format atmayı, DDU ile driver silmeyi denedim. Nvidia denetim masamda güç yönetimi modum "Maksimum performansı tercih et"e ayarlı. Windows'ta güç planım ise Nihai Performansta.

MSI Afterburner kullanıyorum ve normal base Clock'um 700MHz ve normal Memory Clock'um 500MHz. Kartımda zaten voltaj değerlerini değiştiremiyorum ve Afterburner bana en fazla %30'luk bir overclock sağlıyor. Base Clock'um 911MHz ve Memory Clock'um 700MHz'den GPU kullanımı %99 olsa bile durduk yere veya oyunu 2 saniye alta alınca ikisi de 405MHz'lere düşüyor ve oyun oynanmaz hale geliyor. Ve bunu hiçbir şekilde geri yükseltemiyorum. Yükseltmenin tek yolunu aygıt yöneticisinden kartı devre dışı bırakıp geri etkinleştirmek buldum. Bunu yapınca zaten oyun gidiyor.

Bunun olmasını nasıl engelleyebilirim ve sebebi nedir?

Sistem özelliklerim:
Intel i5-7400 4 Core 4 thread 3 GHz
MSI GeForce GT 730 4 GB DDR3 128Bit
ASUS H110M-K 5X protection II
Kingston 8 GB 2133MHz CL15 DDR4
Kingston A400 120GB SSD
700W 80+ Gold PSU
Windows 10 Pro 64 Bit

Son düzenleme:
Devre dışı bırakmak yerine Windows + CTRL + Shift + B basarak sürücüyü kısa sürede yeniden başlatmayı deneyebilir misiniz oyun içinde? Başka çözüm bulamazsanız belki bu işe yarar.

Devre dışı bırakmak yerine Windows + CTRL + Shift + b basarak sürücüyü kısa sürede yeniden başlatmayı deneyebilir misiniz oyun içinde? Başka çözüm bulamazsanız belki bu işe yarar.

Gayet normal bir şekilde MSI Afterburner'ı açıp 911 ve 652MHz değerlerine çektikten sonra Minecraft'a girdiğimde anormal bir kasma fark ettim. Değerlerime baktığımda ikisinin de 405'e kitlenmiş olduğunu gördüm. Dediğiniz yöntemi yaptım ama 405'te takılı kalmaya devam etti.

Yeni konular

Geri
Yukarı