GT 840M düşük performans sorunu

Leonteus

Hectopat
Katılım
22 Kasım 2017
Mesajlar
23
Rahat 2-3 hafta önce laptopuma format attım daha doğrusu hepsini sıfırla yaptım ve D'yi koruyarak bir işlem gerçekleştirdim. Formattan sonra PC bir kasma, bir yavaş işlem yapma, geç açılma, oyunlarda FPS sıkıntısı (120 FPS aldığım oyunda 15-30 FPS alıyorum) gibi sıkıntılar oldu. İlk önce bunu forumlarda aradım. Windows 10 1703-1709 sürümlerinin laptop üzerinde bir sıkıntı olduğunu, bu sürümlerde birçok kullanıcının sorun yaşadığını gördüm ve tavsiyeler üzerine UEFI ile Windows 10 1607 sürümüne temiz kurulum yaptım. Ama bir gelişme olmadı. Aynı FPS drop, geç açılma, kasma, oyun bekleme ekranların üzün sürmesi devam ediyordu. Sorunu ekran kartında aradım, stabil olduğunu söyledikleri bir sürümü kurmamı tavsiye ettiler. Ben de DDU ile ekran kartını tekrar kurdum. Olmadı aynı, bir değişiklik yok. Ben de nokta atışı yapmak için testlere başladım. İlk olarak oyunu işlemci grafik kartı ile girdim 15-50 FPS arası aldım. Sonra Nvidia grafik kartı ile girdim aynı şekilde 15-50 FPS arası aldım. Anladım ki sıkıntı ekran kartında. Bilgisayar ekran kartını tanıyor, GeForce Experience Nvidia ekran kartını tanıyor, dxdiag oluşturucu kısmında ekran kartını görüyor. İste buraya kadar geldim, buradan sonrası yok. Çıldıracağım yemin ederim. Sıkıtı ne, ne yapmam lazım? Bana bir yardım edin.

  • Asus X555LN Laptop
  • Windows 10 Home (SL)
  • Intel i5-4210U
  • Nvidia Geforce 840M
  • 8GB RAM
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
KS
Leonteus

Leonteus

Hectopat
Katılım
22 Kasım 2017
Mesajlar
23
840M ile açmaya çalıştın mı? Yüksek performanslı grafik işlemcisiyle aç yada Nvidia denetim masasından 840M seçerek deneyebilirsin.
2-3 gün önce dediğin şekilde bir test yaptım. intelin grafik kartı ile 840m oyunlarda fps değerlerini veriyordu şuan denediğimde fark var fakat fps droplar oluyor 60 fpsden 15fps falan düşüyor garip olan şeyse ben hiç bir şey yapmadım kendi kendine oldu
 

The End

Hectopat
Katılım
31 Ağustos 2014
Mesajlar
898
Makaleler
12
Çözümler
6
Yer
Adana / İstanbul
Ayni sorun bendede var. Lol, CSGO gibi oyunlarda ortalama 120 FPS aldığım oyuna sanki FPS kısıtlaması gelmiş gibi 60 FPS üzerine çıkmıyor. Genel bir sıkıntı var, umarım sorun düzeltilir. Bu sorun beni bilgisayardan soğuttu oyun oynamıyorum.
 

Frudo Fagins

Hectopat
Katılım
5 Temmuz 2015
Mesajlar
63
Öncelikle şunu bir denermisin. Nvidia denetim masasına gir sonra sol üstten masaüstü sekmesine tıkla oradan bildirim alanında GPU etkinliği simgesi görüntüle seçeneğini aktif et. Sonra oyuna girip 840m'in oyunda kullanılıp kullanılmadığını sağ alttan görebilirsin. Eğer görünmüyorsa yine nvidia denetim masasından 3d ayarların yönetilmesi sekmesine gel, Oradan program ayarlarına tıkla, 840m ile çalıştırmak istediğin oyunu seç, Alttan yüksek performanslı nvidia işlemcisini seç.
 

Yeni konular

Yeni mesajlar

Yukarı