GT 840M sistemde ani FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10
Yer
United States Of Black Diamond :)
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar.

Elimde Casper CSD serisi bir laptop mevcut.
  • Windows 10 Pro X64
  • 4 GB RAM,
  • NVIDIA GeForce 840M 2 GB ekran kartı,
  • Intel Core i5-4200M,
  • 500GB Toshiba HDD,
  • DirectX 12.

Bu laptopu malum şu anki ekonomimiz yüzünden ikinci el almak zorunda kaldım. Alırken tüm kontrollerini ve bakımlarını yaptırdım. (Format, termal macun, fan temizliği, vs. vs.) Fakat bu bilgisayarım oyun esnasında ani FPS düşüşü yaşıyor arkadaşlar.

Ne güzel CSGO'da yüksek ayarlarda 70-80 FPS alırken birden fan çalışıyor ve FPS 15-20'lere kadar düşüyor ki, bu da oyun keyfimi büsbütün mahvediyor. Düşük ayarlarda da oynamaya çalıştım. Sonuç aynı, hala FPS düşüşü alıyorum ve kafayı yemek üzereyim.

Bu arada, CSGO'da oyunu oynar iken 4 GB RAM'in içinden 3.8 GB'ını kullanıyor ki bu da çok yüksek.
Artı her oyunda disk kullanımım %100 oluyor.

Sizce buna 4 GB'lık bir RAM daha takıp, bir de 240 GB'lık bir SSD taksam. Bu sorun çözülür mü?
Şimdiden size çok teşekkür ederim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı değerlerini kontrol ettiniz mi ayrıca CS:GO için RAM'iniz az ve SSD takviyesi yapmanız lazım.
Isıyı kontrol etmedim hocam ama laptop bas baya yanıyor. Yani elle fazlasıyla hissedilebilir derecede ısınıyor. Şarj aleti için de geçerli.
Yani RAM ve SSD yüzünden diyorsunuz.
Isıyı kontrol etmedim hocam ama laptop bas baya yanıyor. Yani elle fazlasıyla hissedilebilir derecede ısınıyor. Şarj aleti için de geçerli.
Artı altında da fan soğutucu var, fan takviyesi yapıyorum.

Isıyı kontrol etmedim hocam ama laptop bas bayağı yanıyor. Yani elle fazlasıyla hissedilebilir derecede ısınıyor. Şarj aleti için de geçerli.

Artı altında da fan soğutucu var, fan takviyesi yapıyorum.

Dediğiniz gibiyse ısıdan dolayı kendini kısıtlıyor muhtemelen SSD ve RAM yetmezliği de üstüne bal kaymağı olmuş.

Dediğiniz gibiyse ısıdan dolayı kendini kısıtlıyor muhtemelen SSD ve RAM yetmezliği de üstüne bal kaymağı olmuş.
🤣 Tabirinize hayran kaldım. O zaman şimdilik bir 4GB ram takacağım. Sonra da hayırlısıyla bir SSD takarım. Bir de öyle denerim.
Buraya da güncellemeyi yazarım. Şimdiden teşekkür ederim. :)

Ondan önce fan temizliğine ve termal macunun doğru sürülüp sürülmediğine bakın veya eskiyip eskimediğine.
Bilgisayarcıya vermiştim laptopu zaten. Yanında ne yapıp ettiğine baktım. İçinden epey bir toz çıkmıştı ve termal macun kupkuruydu. Bakımlarını yaptık ama hala ısınıyor.

Geri
Yukarı