GT1030 sisteme upgrade önerisi

clarkberk

Hectopat
Arkadaşlar ben bilgisayarımı iyileştirmek istiyorum ve
almamı önerir misiniz?
RAM'larımı satıp DDR4 almayı düşünüyorum.

Sistem:
  • Ekran kartı: GT1030.
  • RAM: 16 GB 1333MHz (8x2)
  • İşlemci: i5 2310.
  • SSD: Team T253x1240G.
  • HDD: ST1000DM003-1ER162

Ne tür oyunlar oynuyorsunuz, tek oyunculu mu yoksa rekabetçi mi?

Makul yükseltmeler, istersen aynı anakartın B560 yonga setlisini de alabilirsin 300 TL farkla; RAM frekans sınırlamasından kurtarır seni.

DDR4 RAM için bunu alabilirsin.

İstersen bir M.2 SSD ya da 2.5" SATA SSD de alabilirsin ek olarak, bütçene bağlı.

Strateji oyunları, Age of Empires 3, Call to Arms, Men of War Assault Squad gibi. Tek oyunculu.
Genel olarak tek oyunculu oyunlar ekran kartına yüklenerek çalışır, işlemci konusunda GT1030 ile darboğaz yaşamadan çalışacak bir işlemci arıyorsanız i3 serisine göz atabilirsiniz. i5 ve üstü serideki işlemciler ekran kartına darboğaz yaratabilir.

Genel olarak tek oyunculu oyunlar ekran kartına yüklenerek çalışır, işlemci konusunda GT1030 ile darboğaz yaşamadan çalışacak bir işlemci arıyorsanız i3 serisine göz atabilirsiniz. i5 ve üstü serideki işlemciler ekran kartına darboğaz yaratabilir.
Darboğaz en fazla en kadar etkiler?
Makul yükseltmeler, istersen aynı anakartın B560 yonga setlisini de alabilirsin 300 TL farkla; RAM frekans sınırlamasından kurtarır seni.

DDR4 RAM için bunu alabilirsin.

İstersen bir M.2 SSD ya da 2.5" SATA SSD de alabilirsin ek olarak, bütçene bağlı.
Ram frekans sınırlamasını bana açıklayabilirmisiniz?

Darboğaz en fazla en kadar etkiler?

Tahmin edeceğiniz üzere GT1030 güçlü bir kart değil, işlemcinizin rahatlıkla işlediği senaryolarda ekran kartınız %100 ve yakın oranlara ulaşacak ve alacağınız performans sınırlanacaktır. Dolayısıyla ekran kartınız sürekli yüksek kullanım seviyelerinde kalacak ve kullanım ömrü azalacaktır. Ekran kartınızı değiştirmeyi planlıyorsanız ileriye dönük işlemci modellerini kullanabilirsiniz ancak uzun vadeli kullanmayı düşünüyorsanız ekran kartınızın performansına denk bir işlemci kullanmak sizin için daha iyi olacaktır.

Ram frekans sınırlamasını bana açıklayabilirmisiniz?

RAM frekans sınırlaması, anakartın maksimum RAM frekans desteği mevcut RAM kitinin frekansından daha düşük olmasından dolayı RAM'lerin kendi ayarlanmış frekanslarına değil anakartın maksimum desteğine kadar çıkıp ötesine geçememesi durumu.

Yani örnek vermek gerekirse, 3200MHz hıza sahip bir RAM anakartın desteği maksimum 2666 MHz olmasından dolayı 3200MHz'de çalışamaz, 2666 ile sınırlı kalır.

i3, i5 bunların bir önemi yok, önemli olan şey nesil ve mimaridir.

Aynı nesilden bir i3 darboğaz yapmıyorsa i5 de darboğaz yapmaz ekran kartına.

Arada çok bir nesil farkı yok ise yine yapmaz, 8. nesil bir i5'in beslediği bir kartı 10. nesil bir i3 de besleyebilir.

Geri
Yukarı