GT1030 sisteme upgrade önerisi

i3, i5 bunların bir önemi yok, önemli olan şey nesil ve mimaridir.

Aynı nesilden bir i3 darboğaz yapmıyorsa i5 de darboğaz yapmaz ekran kartına.

Arada çok bir nesil farkı yok ise yine yapmaz, 8. nesil bir i5'in beslediği bir kartı 10. nesil bir i3 de besleyebilir.

Mimari ile kullanılan çekirdek ve izlek sayısı da performansı etkileyen ana unsur olduğu için oyunlarda GT1030'un yetemediği kısımlarda GT1030'a nazaran üst seviye kalan bir işlemci ekran kartını zorlayabilir. İki parça da birbirine denk çalışırsa ortada darboğaza yol açacak bir senaryo da olmaz.

Dolayısıyla ekran kartınız sürekli yüksek kullanım seviyelerinde kalacak ve kullanım ömrü azalacaktır.

Kullanımın ömür azaltma ile bir alakası yok, sıcaklıkların ömür azaltma ile alakası var. Bir ekran kartı 100% kullanımda iken 85 derece çalışıyorsa ayrı bir durum, 70 derece çalışıyorsa ayrı bir durumdur. Kullanımlar yüksekken sıcaklıklar düşük ise bir şey olmaz, ama sıcaklıklar da yüksek ise ve o şekilde uzun süreler boyunca çalışırsa ömür kısalması yaşayabilir.

Tahmin edeceğiniz üzere GT1030 güçlü bir kart değil, işlemcinizin rahatlıkla işlediği senaryolarda ekran kartınız %100 ve yakın oranlara ulaşacak ve alacağınız performans sınırlanacaktır.

Nasıl sınırlanacak? Kendin dediğin "ekran kartına yüklenerek çalışır" kısmından sonra 100% kullanım nasıl bir sınırlama koyabilir?

Ekran kartı işlemciye yetişmeye çalışacak, kendini zorlayacak. %100 kullanım sıcaklığa yol açar, sıcaklık da kullanım ömrünü azaltır.

Mimari ile kullanılan çekirdek ve izlek sayısı da performansı etkileyen ana unsur olduğu için oyunlarda GT1030'un yetemediği kısımlarda GT1030'a nazaran üst seviye kalan bir işlemci ekran kartını zorlayabilir. İki parça da birbirine denk çalışırsa ortada darboğaza yol açacak bir senaryo da olmaz.

Ama senin dediğin o zaman işlemcinin ekran kartına darboğazı değil, ekran kartının işlemciye darboğazı olur. Bunun için genelde aşırı üst seviye bir işlemci ile GT 1030 gibi giriş seviyesi bir kart lazım.

Tutup da zaten kimse 12900K + GT 1030 kombinasyonunu yapmaz oyun için.
%100 kullanım sıcaklığa yol açar, sıcaklık da kullanım ömrünü azaltır.

Sıcaklık duruma göre değişken bir kavram, GT 1030 fazla güç tüketen bir kart değil; pasif soğutmalı modelleri var. Aktif soğutma ile serin tutulabilecek bir GPU.
Ekran kartı işlemciye yetişmeye çalışacak, kendini zorlayacak. %100 kullanım sıcaklığa yol açar, sıcaklık da kullanım ömrünü azaltır.

Yine dediğim nokta, işlemcinin ekran kartına değil ekran kartının işlemciye olan darboğazı olur.

Yine dediğim nokta, işlemcinin ekran kartına değil ekran kartının işlemciye olan darboğazı olur.

Ben de işlemcinin sebep olacağı ekran kartı darboğazından bahsediyordum.

Arkadaşımıza en doğrusunu söylemeye çalışıyordum, belki de kendisi 12900k almayı planlıyordu, kim bilir? Olması gereken en iyi senaryoyu söylemezsek bu forumun anlamı kalmaz.

Ben de işlemcinin sebep olacağı ekran kartı darboğazından bahsediyordum.

i5 ve üstü serideki işlemciler ekran kartına darboğaz yaratabilir.

Bunu böyle diyince pek de öyle anlaşılmıyor ama.

Arkadaşımıza en doğrusunu söylemeye çalışıyordum, belki de kendisi 12900k almayı planlıyordu, kim bilir? Olması gereken en iyi senaryoyu söylemezsek bu forumun anlamı kalmaz.

Dediğim gibi, 12900K almayı planlayan adam bunu GT 1030 ile kullanacaksa profesyoneldir; oyun oynamaz. Hiçbir şey bilmeyen biri bile biraz araştırırsa bu ikisinin dengede olması gerektiğini bilir.

Bunu böyle diyince pek de öyle anlaşılmıyor ama.

Dediğim gibi, 12900K almayı planlayan adam bunu GT 1030 ile kullanacaksa profesyoneldir; oyun oynamaz. Hiçbir şey bilmeyen biri bile biraz araştırırsa bu ikisinin dengede olması gerektiğini bilir.

Kelime ayıklamaya gerek var mı? Söylenen şey arkadaş tarafından gayet de anlaşıldı. :) Bir dahaki sefere TDK onaylı ifadeler kullanmaya çalışırım.

Mantıklı. Hele de ileride GT 1030'u değiştirme ihtimalin varsa i5 iyi tercih olur.

Güncel bir i5 tabii, gidip de 1. nesil almamalı yani konu sahibi.

Ekleme olsun diye söyledim, yanlış anlaşılmasın :)

Geri
Yukarı