Rehber GTA 4 Online oynama

Selamlar. Çoğunuzun bildiği üzere GTA 4'ün online servisleri uzun bir süre önce kapatıldı. Bunun sebebi olarak Games For Windows Live'ın sunucularını kapatması gösteriliyordu. Sunucuların kapatılmasına rağmen oyuncular, birkaç farklı teknik ile GTA 4'ü online oynamayı başardılar.

Uzun süredir denemelerim sonucu yaklaşık 4-5 aydır GTA 4'ü rahatça oynayabiliyorum. Oyundaki Türklerin sayısı azımsanmayacak seviyede olsa da oynamak isteyen dostlarım için bu rehberi oluşturma gereği duydum. Başlayalım.

1-) Oyunu yedekleyin (Opsiyonel)

Eğer oyunda belirli bir seviyede ilerlediyseniz, save dosyanızın bir yedeğini almanızı veyahut oyunun klasörünü başka bir yere kopyalayıp o şekilde devam etmenizi öneririm. Program Files x86 / Steam / Steamapps / Common yolunu izleyerek GTA4 klasörünüze ulaşabilirsiniz.

1.png

2-) İndirilmesi gerekenler

*Bu esnada virüs programınızı kapalı tutmanızı öneririm.

A)
GTA 4'ün son sürümünde online oynanmadığı için oyunu downgrade etmemiz gerekecek. İlk olarak downgrade dosyalarını indirip oyunun kurulu olduğu klasöre kopyalayın. Gelen değiştirme sorularına evet deyin.

B) gtaforums.com/topic/955449-iv-zolikapatch/

GTA 4'teki birtakım optimizasyon ve VRAM hatalarını düzeltmek adına oluşturulmuş bir patch dosyası. Bunu da oyunun kurulu olduğu klasöre aktarın.

C) Downloads - Grand Theft Auto Connected

GTA 4'teki serverlara bağlanmamızı sağlayan launcher. Kurulumunu yapıp masaüstüne klasör oluşturabilirsiniz.

3 - ) KURULUM

İlk indirdiğiniz IV & DLC Downgrade v3.4.1 içindeki tüm dosyaları GTA4'ün kurulu olduğu klasöre aktardıktan sonra patch_8.bat isimli komut dizinini çalıştırın. Bu esnada virüs programnız kapalı olsun.
2.png

3.png

Eğer oyuna girerken siyah ekran sorunu yaşıyorsanız, oyunun klasörü içerisindeki Zolikapatch.ini'yi açıp Blackscreenfix yazan değeri 1'den 0'a çevirin

4.png

5 - ) Multiplayer'a katılma

İndirdiğiniz GTA Connected launcher'ını açın. Launcher'ın üst kısmında bulunan "Tools" sekmesinden Game Settings'e tıklayın

5.png

Açılan pencereden "Browse"a tıklayarak oyunun kurulu olduğu yerde GTA4.exe'i seçin.

6.png

*Tikleri benim gibi işaretleyebilirsiniz sıkıntı olmaz.

6 - ) Oyun içi

Launcher'dan istediğiniz bir server'a katıldınız fakat katıldığınız server aslında bir bekleme lobisi gibi bir şey. Çoğu zaman server'a ilk girdiğinizde de aşağıda "This is a rendezvous lobby" gibi bir işaret çıkar.

7.png

Bu lobiler "Free Roam" modunda olduğu için isterseniz burada arkadaşlarınızla takılabilir ya da diğer oyuncularla da oynayabilirsiniz. Asıl oyuna katılmak içinse yapmanız gerekenler çok basit.

Yukarı yön tuşu ile telefonu açın, ardından multiplayer'a tıklayın. Son olarak ise Custom Match'i seçin.

8.png

Karşınıza gelen ekranda oyunun asıl lobisi çıkacak. Bu lobiye çift tıklayarak lobiye katılabilirsiniz. Şu an saatler erken olduğu için oyuncu sayısının az olması normal fakat öyle ahım şahım bir oyuncu sayısı da beklememenizi tavsiye ederim.

9.png

7 - ) Trainer

İlk başlarda kullanmasam da trainer olmadan oyun bazen cehenneme dönebiliyor. Neredeyse tüm oyuncular tranier'ı kullandığı için free roam modunda doğduğunuz anda ölüme kurban gidebilirsiniz dolayısıyla bu da can sıkıcı olabilir.

Oyunla optimize olarak çalışan tek trainer olan zolikatrainer var onun da linkini buraya bırakıyorum.

İndirdiğiniz dosya içinde sadece Zmenu.asi ve Zmenu.ini'yi GTA4 klasörüne kopyalayın. Paraşüt desteği istiyorsanız opsiyonel olarak da o klasör içindekileri de oyunun klasörüne atabilirsiniz. Trainer'ı oyun içersinde F7 ile aktif edebilirsiniz.

trainer.png

8 - ) Oyundan birkaç kare

2330026194_preview_1.png
2330026194_preview_gta312.png
2330026194_preview_gta3322.png

9 - ) Son olarak

Artık multiplayer'ın tadını çıkarabilirsiniz. Oyun genelde öğlen-akşam saatlerinde aktif oluyor. Bazen saat farkından dolayı geceleri de dolu lobiler bulmanız mümkün. Ayrıca denemek isterseniz TLAD&TBOGT serverları da launcher'da mevcut. Eğer denk gelirseniz nickim I Love Unicorns bir selam çakarsınız :D

Steam rehberi;

İyi oyunlar.

Son düzenleme:
Abi optimizasyon için verdiğin patchi indirmek için verdiğin link yarım da Steam'de de birleştirin yazmışsınız onu çok anlamadım da oraya nasıl yapacağımızı anlatabilir misin rica etsem?

Unhandeled exception C0000005.
Address: 0x800014B1.

Registers:
Eax: 0x024FFB24.
Ebx: 0x000011F0.
Ecx: 0x02580000.
Edx: 0x02580000.
Esı: 0x76BEE010.
Edı: 0x000023F0.
Ebp: 0x024FFBF0.
ESP: 0x024FFB18.
Eflags: 0x00210283.

Dump: 2022-03-09 14-12-08.983.dmp.gz
Hatası alıyorum yardımcı olur musunuz?
Unhandeled exception C0000005.
Address: 0x800014B1.

Registers:
Eax: 0x024FFB24.
Ebx: 0x000011F0.
Ecx: 0x02580000.
Edx: 0x02580000.
Esı: 0x76BEE010.
Edı: 0x000023F0.
Ebp: 0x024FFBF0.
ESP: 0x024FFB18.
Eflags: 0x00210283.

Dump: 2022-03-09 14-12-08.983.dmp.gz hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz

Son düzenleme:
Biraz geç kalmışım da, yanlış bilgi vermişsin. Oyunda GFWL'ı tekrar etkinleştiren bir downgrader kullanmışsın. Direk oyunu açıp, GFWL'a giriş yapıp online oynayabiliyorsun. GTA Connected sunuculara bağlanmanı sağlayan bir launcher değil, apayrı bir online modu, SA:MP gibi.

GTA Connected'da baya lag oluyor o yüzden GFWL'ı tavsiye ederim. GFWL, orijinal online servisidir, ve sunucular hala çalışıyordur.

Yanlis bilgi degil de gecerliligini yitirmis demek daha dogru olur. Uzerinden yaklasik 1 yil gecmis. Bu konuyu olusturdugum zaman downgrader'lar vasitasiyla MP oynayabiliyorduk. Simdi durumlar nasil bilmiyorum. En son toplu bir setup olusturmuslardi GTA 4 MP icin.

Yanlis bilgi degil de gecerliligini yitirmis demek daha dogru olur. Uzerinden yaklasik 1 yil gecmis. Bu konuyu olusturdugum zaman downgrader'lar vasitasiyla MP oynayabiliyorduk. Simdi durumlar nasil bilmiyorum. En son toplu bir setup olusturmuslardi GTA 4 MP icin.
Hala oynayabiliyorsun downgrader vasıtasyıyla. Ama demeye çalıştığım şey, o linkini verdiğin downgrader direk GFWL'dan herhangi bir mod olmadan MP oynamak için. GTA Connected bir mod, ve GFWL ile alakası yok. Sunucular kapanmadı, GFWL ise o sunucuları kullanıyor. GTA Connected'ın kendi sunucuları var. İki türlü de MP oynanabiliyor.

Geri
Yukarı