GTA 5 Sistem Gereksinimleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
GTA 5'in çıkmasına epey zaman olmasına rağmen internette oyunun sistem gereksinimlerine dair tahminler dolaşmaya başladı. Biz de daha önceki GTA sürümlerine bakarak GTA V'in sistem gereksinimlerinin nasıl olacağını araştırdık ve ortaya bu sonuç çıktı:

İşte GTA V için Tavsiye edilen sistem gereksinimleri:

• İşlemci: Dört çekirdekli AMD FX Serisi veya Intel Core i3/i5/i7 serisi işlemci
  • Bellek: 4 GB DDR3 1333 MHz veya üstü sistem belleği
  • Ekran kartı: AMD HD 7800 Serisi veya nVidia GTX 760 ve üstü GDDR5 bellekli, 256 Bit ekran kartı
  • Sabit Disk: 40 GB sabit disk alanı, hızlı yükleme ve bölüm geçişleri için tercihen SSD
  • Ses Kartı: DirectX 11 destekli ses kartı
  • İşletim sistemi: Windows 8.1 64 Bit (Windows XP 32 Bit olduğu için oyunun bellek gereksinimi karşılayamıyor. Windows 7 32 Bit de oyunun performansını düşürecek.)
  • Grafik Özelliği: DirectX 11 veya üstü, Shader Model 4.0 veya üstü destekli ekran kartı.
  • Gamepad: XBOX 360 Kontrolcüsü, Logitech F510 veya eşdeğer kalitede kontrolcü tavsiye edilir.

İşte GTA 5'in tavsiye edilen sistem gereksinimleri aşağı yukarı bu şekilde. Burada sorulmaması gerek soru şu:

"Abi 2 GB ekran kartım var, GTA 5 çalışır mı?"

Ne diyoruz? Ekran kartlarında belleğin önemi yoktur. Bellek miktarı ile övünmek, ekran kartları hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan kullanıcıları kandırmak için ekran kartı üreticilerinin başvurduğu ve tasvip etmediğimiz bir yöntemdir. Bu yüzden GTA 5 için ekran kartı alırken kartın Bit değerine bakın. 128 Bit altındaki ekran kartlarından kesinlikle uzak durun! Ayrıca alacağınız ekran kartının bellek tipi de en az GDDR3, tercihen GDDR5 olmalı. Yoksa GTA 5'i akıcı bir biçimde oynamayı unutun!

Bu konuda sorularınız varsa seve seve yanıtlamaya hazırız.

GTA 5 için Sistem Toplama Rehberi: Haswell işlemcili yeni PC

GTX 680 1920*1080 ve Ultra'da (Örneğin:16x AA vs.) minimum 45 FPS ile altından kalkabilir mi, ne dersiniz ? (Oyun direkt olarak PC üzerinden piyasaya sürülmesi durumunda).

Sormamdaki sebep şu: Metro 2033'de bile GTX 680 yetersiz kalıyor gibi ?

Benim sistemim ;

Core i7 870 2.93ghz
6GB DDR3 RAM
1TB HDD
1+2GB paylaşımlı AMD HD 5750 ekran kartı -128 bit :(
Windows 7 Home Premium 64bit

Ben bu sistemle 1280x1024 çözünürlükte AA ve AF yi kapatarak (yada çok az açarak) en yüksek kalitede kaç fps de oynarım? Ve ekran kartım kötü mü?

Benim sistemim ;

Core i7 870 2.93ghz
6GB DDR3 RAM
1TB HDD

Ben bu sistemle 1280x1024 çözünürlükte AA ve AF yi kapatarak (yada çok az açarak) En yüksek kalitede kaç fps de oynarım? ve ekran kartım kötü mü?

Senin bilgisayar Casper galiba mavi ekran resimlerinden öyle hatırlıyorum. Ama eğer değilse üst seviye bi ekran kartıyla gayet rahat oynarsın.

GTX 680 1920*1080 ve Ultra'da (Örneğin:16x AA vs.) minimum 45 FPS ile altından kalkabilir mi, ne dersiniz ? (Oyun direkt olarak PC üzerinden piyasaya sürülmesi durumunda).

Sormamdaki sebep şu: Metro 2033'de bile GTX 680 yetersiz kalıyor gibi ?

Konsol portu olursa çok zor. Olmazsa da en az 40 FPS ile rahat oynarsınız diye tahmin ediyorum. 16x AA ve 16x AF ekran kartını ağlatıyor gerçekten...

Benim sistemim ;

Core i7 870 2.93ghz
6GB DDR3 RAM
1TB HDD

Ben bu sistemle 1280x1024 çözünürlükte AA ve AF yi kapatarak (yada çok az açarak) en yüksek kalitede kaç fps de oynarım? Ve ekran kartım kötü mü?

Ekran kartında belleğin önemi yok. 1 + 2 GB paylaşımlı hiçbir anlam ifade etmiyor maalesef. Ekran kartının 1 GB belleği mi var? Tamam o zaman kartın 1 GB. HD 5750 ile AA ve AF açmazsan o çözünürlükte rahatlıkla oynayabilmen gerek. 128 Bit bellek arabirimi gayet iyi Türkiye standartlarına göre.

Ben rahat oynarım ozaman bu oyunu.

Buna göre sizce aşağıdaki sistem GTA V'i düzgün çalıştırır mı?

• İşlemci: Dört çekirdekli Intel Core i7 2630 QM işlemci
  • Bellek: 8 GB DDR3 1333 Mhz
  • Ekran kartı: nVidia GTX 560M 1.5 GB GDDR5 RAM bellekli, 192 Bit ekran kartı
  • İşletim sistemi: Windows 7 64 Bit ultimate
  • Grafik Özelliği: DirectX 11, Shader Model 5.0

Bilgisayarın en üst mobil bileşenleri içeriyor rahat oynayabilmen lazım ama orta mı yüksek mi olur onu bilemem zira aynı GPU'nun masaüstü ve mobil versiyonları arasında performans farklar mevcut. Ama hiç bi sıkıntı yaşamassın sistemin bir oyun dizüstüsü için en iyi bileşenleri içeriyor. Bilgisayarında birde SSD olsa tadından yenmez heralde ^^

Benim sistemim:

Packardbell Easynote TS

• Intel Core i7 2670QM 3.1 GHz 8 MB önbellek
  • Nvidia GT540M 4 GB (2 GB ayrılmış) 128 Bit DX11
  • 6 GB DDR3 1333 MHz RAM
  • 10 GB SSD
  • 500 GB 6610 RPM HDD

Bu sistemle GTA IV'ü Max ayarda açıyordum. GTA V'i max ayarda açabilir miyim?

GT540M ile mi? Pek sanmıyorum. GTA IV masaüstüleri bile zorluyordu o sistemle kaç FPS'yle oynadın maksimum ayarlarda?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı