Çözüldü GTA 5 yüksek ayarlarda 70 FPS verirken yoğun ortamlarda 45'e düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ALio9

Centipat
Daha fazla  
GTA 5 story Mode'da Very High'da 70 civarı alıyorum ama yoğun ortama girdiğim anda 45'lere düşüyor. Ben de High'a aldım MSAA falan 4X anizoterapik filtreleme 8X de 80 civari alıyorum ama YouTube'da benchmarklara bakıyorum adam veri High'da 120 FPS alıyor anlamadım. Neden bende o kadar düşük Online'a girince High'da 30'lara düşüyor direkt? Not: PC boştayken RAM'in 6 GB i kullanılıyor 10 GB boş yani Windows 11 Pro etkinleştirilmemiş kullanıyorum.

Eklemeyi unuttum ekran kartı high ayarlarda 80 85 civarı kullanılıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@ALio9, video sahibi, ekran kartına ufak bir overlock ve işlemcisine de ufak bir undervolt yapmış. O yüzden belki sizden daha yüksek FPS almış olabilir bazı sahnelerde. Bu yüzden o test videosunu baz almanıza gerek yok.

PC daha 4 aylık işlemcinin termal macununa bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Zaten attığınız ekran görüntüsünde işlemci sıcaklığı 76 dereceyi görmüş ve tüm çekirdeklerde güzel bir şekilde çalışıyor. Stok fana göre Ryzen 5 3600 gibi bir işlemci için gayet iyi sıcaklıklar bunlar. Kula tipi ya da sıvı soğutucu ile sıcaklıkları 70'in altına düşürebilirsiniz.
Ekran kartının sıcaklığı, frekansı, çektiği gücü ve fanların dönme hızı da gayet iyi. Windows ya da yazılım ile alakalı bir sorunun olmadığını da anlamış olduk buradan.

Aynı ayarları yaptım aynı FPS'leri alıyorum ben sadece Advanced Graphics'i fullemişim o kadar adam kapatmış kapatınca aynı FPS'leri alıyorum.
Çok iyi. Bilgisayar bileşenlerinizde ve yazılımlarda hiçbir sıkıntı yok. Her şey olduğu gibi ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ryzen 5 3600'de GTX 1660 Super'i rahatça besleyebildiği için ekran kartı kullanımına takılmanıza gerek yok. Çünkü bu durum oyundan oyuna, açılan ayardan ayara göre değişkenlik gösteren bir durum. Yeni nesil yüksek grafikli oyunlardan birine girip bakarsanız ekran kartı kullanımının rahatça %95-100 arası olduğunu görürsünüz. Örneğin Cyberpunk 2077 ve Red Dead Redemption 2:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Özet geçmek gerekirse hiçbir sıkıntı yok. Sizin yapmanız gereken oyun içi ayarlarda FPS'i fazla düşürüp görüntüye etkisi az olan ayarları düşürmek ya da kapatmak. GTA 5 hatta çoğu oyun için örnek vermem gerekirse MSAA, oyunun görüntüsünü iyileştirse de FPS'i çok düşürüyor. Hem GTA 5 gibi hızlı akan bir oyunda bu ayarı açmanıza gerek de yok. Yukarı atmıştım, tekrardan atayım. Bu video ile GTA 5 için ayarların hem görüntü farklarına bakabilir hem de FPS'e ne kadar etki ettiğini görebilirsiniz. Böylece görüntüye az etki edip çok yüksek FPS alacağınız ayarları yapabilirsiniz. Hatta şu an sizin için videodan bakarak bir ayarlar listesi oluşturayım. Bu ayarları denersiniz, hoşunuza giderse oynarsınız.

Graphics
Ignore Suggested Limits: Off
DirectX Version: DirectX 11

Screen Type: Fullscreen
Resolution: 1920 x 1080
Aspect Ratio: Auto
Refresh Rate: Monitörünüzün desteklediği en yüksek Hz (Örnek: 144Hz)

FXAA: On
MSAA: Off
NVIDIA TXAA: Off
VSync: Off
Pause Game On Focus Loss: On

Population Density: 10 / 10
Population Variety: 10 / 10
Distance Scaling: 10 / 10

Texture Quality: Very High
Shader Quality: High
Shadow Quality: High
Reflection Quality: High
Reflection MSAA: Off
Water Quality: High
Particles Quality: High
Grass Quality: High
Soft Shadows: Softer
Post FX: High
Motion Blur Strength: Motion Blur seviyorsanız açabilirsiniz.
In-Game Depth Of Field Effects: Off
Anisotropic Filtering: X16
Ambient Occlusion: High
Tessellation: Very High

Advanced Graphics
Long Shadows: Off
High Resolution Shadows: Off
High Detail Streaming While Flying: Off
Extended Distance Scaling: 10 / 10
Extended Shadows Distance: Off
Frame Scaling Mode: Off

MSAA, FPS'i çok düşürür. Onu kapatıp FPS değerlerine bakın.

Ek olarak ayarlarınızı bu videoya göre yapıp en düşük görüntü kaybı ile en yüksek FPS değerlerini alabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sebebi GTA Online'ın çalışma mantığı. GTA Online girdiğinizde sunucuda bulunan oyuncu sayısına göre FPS değerleriniz değişir. Neden çünkü oyunda olan diğer oyuncuların tüm bilgileri her saniye güncellenir, bu güncelleme size aktarılmak zorunda, tamamen saçmalık, her türlü karakter bilgisini sizin işlemcinize yönlendiriyor Rockstar. Ne kadar mantıksız olduğunu anlatamam, biraz ingilizceniz varsa bu video Youtube'da liste dışı olarak paylaşıldı. Bu saçmalığı gayet iyi açıklıyor, böyle günler için video linkini saklamıştım :)
Bunun farkını en iyi solo invite session lobisi kurarak anlarsınız, sadece siz ve 2-3 arkadaşınız olsun neredeyse Singleplayer'da aldığınız FPS değerinin aysınısını alırsınız. İşte o video;

MSAA, FPS'i çok düşürür. Onu kapatıp FPS değerlerine bakın.

Ek olarak ayarlarınızı bu videoya göre yapıp en düşük görüntü kaybı ile en yüksek FPS değerlerini alabilirsiniz.
Fps düşme sorun değil msaa ile normalde rahat çalışması lazım ama bende ekran kartı %50 kullanım oluyor msaa 4x e getirdiğimde %65 felan oluyor ama fps değişmiyor youtubedan benchmark baktım adam 135 fps alıyor

Fps düşme sorun değil msaa ile normalde rahat çalışması lazım ama bende ekran kartı %50 kullanım oluyor msaa 4x e getirdiğimde %65 felan oluyor ama fps değişmiyor youtubedan benchmark baktım adam 135 fps alıyor
Videodaki ayarlar ile aynı mı?

Ek olarak Windows 11'den kaynaklı bir sorun olabilir. Windows 11 sürücüleri sıkıntılı olabilir ekran kartınızın. Bileşenleriniz ısınıyorsa kendilerini kısıtlıyor olabilir. Videodaki Very High ayarları yapıp ekran görüntüsü ya da video atın MSI Afterburner'ı açıp.

Ek olarak Windows 11'den kaynaklı bir sorun olabilir. Windows 11 sürücüleri sıkıntılı olabilir ekran kartınızın. Bileşenleriniz ısınıyorsa kendilerini kısıtlıyor olabilir. Videodaki Very High ayarları yapıp ekran görüntüsü ya da video atın MSI Afterburner'ı açıp.
Ekran kartı 70-71 derece oluyo işlemci 80 dereceye çıkıyor soğutucu alacağım.

Videodaki ayarlar ile aynı değil.

Son düzenleme:
Tamam frekans değerlerinede bakıcam aynı şekilde yapıp tekrar cevaplıcam.

Aslında sıcaklık değerleri fena değil. Ekran kartı ve işlemci frekansları videodaki ile aynı mı?

Aynı ayarları yapıp bakın FPS değerlerine.
İşlemci stok soğutucu 80 derecelere çıkıyor hep normal midir acaba?

Bazen adamla ekran kartı kullanımımız aynı oluyor ben Max. 110 falan gördüm bir yerlerde ekran kartı %95 kullanıma çıkmıştı ya da mesela %85'lerde adam 120 FPS alıyor ben 90 falan alıyorum ekran kartında sıkıntı olabilir mi acaba?

Tamam frekans değerlerinede bakıcam aynı şekilde yapıp tekrar cevaplıcam.

İşlemci stok soğutucu 80 derecelere çıkıyor hep normal midir acaba?

Bazen adamla ekran kartı kullanımımız aynı oluyor ben Max. 110 falan gördüm bir yerlerde ekran kartı %95 kullanıma çıkmıştı ya da mesela %85'lerde adam 120 FPS alıyor ben 90 falan alıyorum ekran kartında sıkıntı olabilir mi acaba?
Ryzen 5 3600 ısınan bir işlemci, normal değerler. Belki termal macun sürülürse daha iyi sıcaklıklar elde edilebilir.

Hayır, bu oyunla alakalı. Çünkü, asıl nedeni bu mu bilmiyorum ama GTA 5 iyi optimize edilmiş ve eski bir oyun. Ekran kartını zorlayan ayarları açmadığınız sürece GTA 5'de ekran kartı tamamen kullanmıyor kendisini. Ben GT 645M ekran kartına sahibim. Bende de maksimum %80 kullandığını gördüm. İşlemciniz ekran kartını besliyorsa, ki besliyor ve frekans değerleri de normal değerlerinde ise yüzdelik kullanıma bu tarz oyunlarda takılmayın. Çünkü oyundan oyuna değişir %'lik kullanım. RDR 2, GoW, CP2077 gibi oyunlarda test yapmanız daha sağlıklı olacaktır %'lik kullanım için. Siz görüntüden tatmin olacağınız, yüksek FPS alacak ayarları yapın her oyun için. Ben sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Atacağınız ekran görüntüsü ile detaylıca bakarız duruma.

Ryzen 5 3600 ısınan bir işlemci, normal değerler. Belki termal macun sürülürse daha iyi sıcaklıklar elde edilebilir.

Hayır, bu oyunla alakalı. Çünkü, asıl nedeni bu mu bilmiyorum ama GTA 5 iyi optimize edilmiş ve eski bir oyun. Ekran kartını zorlayan ayarları açmadığınız sürece GTA 5'de ekran kartı tamamen kullanmıyor kendisini. Ben GT 645M ekran kartına sahibim. Bende de maksimum %80 kullandığını gördüm. İşlemciniz ekran kartını besliyorsa, ki besliyor ve frekans değerleri de normal değerlerinde ise yüzdelik kullanıma bu tarz oyunlarda takılmayın. Çünkü oyundan oyuna değişir %'lik kullanım. RDR 2, GoW, CP2077 gibi oyunlarda test yapmanız daha sağlıklı olacaktır %'lik kullanım için. Siz görüntüden tatmin olacağınız, yüksek FPS alacak ayarları yapın her oyun için. Ben sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Atacağınız ekran görüntüsü ile detaylıca bakarız duruma.
Tamamdır teşekkürler şimdi aynı ayarları yapacağım.

Hayır, bu oyunla alakalı. Çünkü, asıl nedeni bu mu bilmiyorum ama GTA 5 iyi optimize edilmiş ve eski bir oyun. Ekran kartını zorlayan ayarları açmadığınız sürece GTA 5'te ekran kartı tamamen kullanmıyor kendisini. Ben GT 645m ekran kartına sahibim. Bende de maksimum %80 kullandığını gördüm. İşlemciniz ekran kartını besliyorsa, ki besliyor ve frekans değerleri de normal değerlerinde ise yüzdelik kullanıma bu tarz oyunlarda takılmayın. Çünkü oyundan oyuna değişir %'lik kullanım. RDR 2, GoW, CP2077 gibi oyunlarda test yapmanız daha sağlıklı olacaktır %'lik kullanım için. Siz görüntüden tatmin olacağınız, yüksek FPS alacak ayarları yapın her oyun için. Ben sıkıntı olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Atacağınız ekran görüntüsü ile detaylıca bakarız duruma.

PC daha 4 aylık işlemcinin termal macununa bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Aynı ayarları yaptım aynı FPS'leri alıyorum ben sadece Advanced Graphics'i fullemişim o kadar adam kapatmış kapatınca aynı FPS'leri alıyorum.

Dosya Ekleri

• Grand Theft Auto V Screenshot 2022.07.05 - 11.41.11.76.png
    Grand Theft Auto V Screenshot 2022.07.05 - 11.41.11.76.png
    3,4 MB · Görüntüleme: 17
  • afterburner.png
    afterburner.png
    193,9 KB · Görüntüleme: 20
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    131,8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular