Çözüldü GTA V arabaya binince FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 7

Cemo1903Kingo

Centipat
Öncelikle herkese iyi günler. Başlıkta belirttiğim gibi GTA V oynarken arabaya binince FPS düşüyor. Ama sokakta normal yürürken FPS 25-30 oluyor. Bu arada Ragnotech'in yayınladığı düşük ayarlarla oynuyorum. Sistemim:

Intel Core 2 Duo E4600 2.40 GHz.
4 GB RAM(çift kanal)
GT 210 1GB DX10.1.
Win 7.

Acaba RAM'i 8 yapsam arabadaki droplar düzelir mi?

Çözüm
ASUS P5KPL. Bildiğim kadarıyla destekliyor. 4 kanal var. İkisini kullanıyorum 2 GB+2 GB olarak. Geriye 2 kanal kalıyor onları da 2+2 düşünüyorum.

Çok güzel düşünmüşsünüz. Eğer overclock öğrenebilirseniz ki gerek yok sadece zevk. Aldığınız ekran kartı şu an oynanan çoğu FPS oyununu kasmadan oynayabilirsiniz.
Normalde arabada değil iken oyun rahat 30 FPS alıyor. Bir de ben Ragnotech'in yayınladığı Low end PC yamasını kurmuşum ondan kasmıyor çok ama arabayken çok FPS düşmesi yaşanıyor.

Ragnotech'in yayınladığı Low end PC yaması ile oynuyorum.

Hocam bugün GTA 5 kurdum ve FPS değerlerine baktım. Q9400 işlemci ile arabayla yüksek hızlara çıktığımda işlemci kullanımı her ne kadar oyuna yetse de %95'lere çıkıyor. Yani anlayacağınız sizin işlemci bayağı düşük kalıyor oyun için maalesef ;( sistemi yenilemeyi düşünün derim.

Bahsettiği drop arabaya binince hızlı gittiği için bilgisayara yüklenme yapıyor. GTX1060, Ryzen 1600, 8 GB RAM'li bilgisayarımda bile drop giriyordu, 8 GB RAM takviye yapınca düzelmişti fakat bu drop ısınmaya bağlı da gelişiyor olabilir.

Onun sebebini internetten araştırınca zaten sistemin yetmemesinden değil Single Channel RAM kullanımından dolayı ekran kartı kullanımının düşmesinden olduğunu anlarsınız hocam. Bahsettiğiniz sorun ile ilgili bir sürü konu bulunmakta lakin bu arkadaşın olayı RAM değil çift çekirdek işlemci ile en düşükte 4 çekirdek isteyen bir oyun oynamasından kaynaklanıyor. Şöyle söyleyeyim bende 2x2 4 GB RAM var ve bende arabaya binince FPS düşmüyor ama işlemci kullanımı artıyor.

GTA 5'te araç kullanmak 16 GB RAM olan bilgisayarımda bile sorun yaratıyor. Evet Low end PC yaması yüklediniz ama oraları gene de yüklemesi gerekiyor ve arabada değilken 30 FPS alıyorsanız araca bindiğinizde maalesef her türlü takılarak oynamak sorundasınız.

Peki RAM'i 8 yapıp Q9500 veya Q8200 alsam drop ortadan kalkar mı?(Ekran kartı sorun olur mu?)

Ekran kartı sorun olur. Droplar geçer ama 25-30 FPS ile patates görüntü kalitesinde oynarsın. Sana önerim alabiliyorsan 2.el GTX 750 Ti, RX 460, RX 550 gibi GTA 5 oynatacak kartlara yönelmeniz. Bir de anakartınızın modelini söyleyebilir misiniz? 775 pin anakartların çoğu 8 GB RAM desteklemiyor. Bir bakalım sonra sorun çıkmasın.

ASUS P5KPL. Bildiğim kadarıyla destekliyor. 4 kanal var. İkisini kullanıyorum 2 GB+2 GB olarak. Geriye 2 kanal kalıyor onları da 2+2 düşünüyorum.

Çok güzel düşünmüşsünüz. Eğer overclock öğrenebilirseniz ki gerek yok sadece zevk. Aldığınız ekran kartı şu an oynanan çoğu FPS oyununu kasmadan oynayabilirsiniz.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı