GTA V Online'da VPN kullanmak ban sebebi midir? + NAT Type: Strict Hatası

İşletim sistemi
Windows 10

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Merhaba. Uzun zamandır GTA V Online'da cebelleştiğim sinir bozucu bir sorun var. Oyunu oynarken sol üst köşede Your NAT Type is Strict diye bir uyarı veriyor. Home tuşu ile Social Club'tan "Network Information" kısmına bakıyorum orada da Strict yazıyor. Görselini bırakayım hatta;
(Görsel bana ait değil)

92392511_2232940450141595_7860602149607047168_o.jpg

Haftalardır bu NAT mevzusunu detaylıca araştırdım. Önüme düşen neredeyse her şeyi denedim. Hatta denediklerimi yazayım :

1- İlk önce session'dan atma sorunlarının NAT kaynaklı olduğunu bilmiyordum. Rockstar destek kısmına sessiondan atıyor diye ticket açtım. CMD'ye “netsh winsock reset” yazıp PC'yi resetlememi istediler, denedim, olmadı.
2- Youtube'da özellikle yorum kısmında bir sürü kişinin işe yaradığını söylediği videodaki adımları uyguladım, yine sonuç değişmedi.
3- Alakası olmadığını düşündüğüm halde bu yöntem de eksik kalmasın diye oyunu silip tekrar yükledim.
4- Bazı videolarda VPN kullanarak NAT tipinin Moderate yapılabildiğini gördüm ve söyledikleri VPN'leri indirip denedim (Proton VPN ve Windscribe). Beklemiyordum ama işe yaradı. Proton VPN ile 1 haftadır kuzenimle kopma yaşamadan GTA V oynuyordum fakat ProtonVPN deneme süresi bittikten sonra %100 dolu olan sunuculara falan atmaya başladı ve çok yavaşladı. Windscribe denedim onda da inanılmaz lag girdi. Sonuç olarak 1 haftada VPN işi de çöpe gitti.
5- Port Forwarding. Aslında en başında bulduğum çözüm buydu fakat modem arayüzü ile falan uğraşmak istemediğim ve kulağa daha kolay geldiği için VPN kullandım. Deneme süresi bitince mecburen "Port Forwarding" çözümünü deneyim dedim. (Tabi düşündüğümden daha kolaymış port açma işlemi.) Her neyse rehberlere bakarak portları açtım, oyuna girdim fakat yine Strict NAT Type yazdı. Kuzenle girdik ve görev başlatırken yine sunucudan attı. 3. parti bir program ile, açtığım portlar gerçekten açıldı mı diye kontrol ettim ama program portlar kapalı diye uyarı verdi.

Sonuç olarak bu hatayı yaşayan ve sorunlarını çözen kişilerin tüm çözümlerini denedim (gördüğüm kadarıyla) fakat hiçbirinden tam sonuç alamadım. Eminim ki port açma işlemi sorunumu çözecekti fakat port açamama sebebimi de araştırdım. CGN IP diye bir saçmalığa dahil olmuşum. Bu olay sayesinde CGN IP mevzusunu da detaylı araştırıp öğrenmiş oldum. Vodafone Net kullanıyorum, CGN havuzundan çıkarılmak için iletişime geçeceğim ama sonuç alacağımı sanmıyorum. Statik IP satmaya çalışıyorlarmış, büyük ihtimalle bana da aynı şeyi söyleyecekler.

O yüzden elimde işe yarayan tek yöntem, VPN kullanmak kaldı. Ücretsiz, NAT tipimi Moderate yapabilecek ve fazla lag sorunu çıkarmayacak bir VPN ararken bir anda aklıma ban yeme riski geldi. Böyle bir şey mümkün müdür sizce?

İnternetten araştırdım fakat ban yersin diyen de var, ne alakası var yemezsin diyen de var. Bazıları, Rockstar hilecileri bile banlamıyor VPN kullananı mı banlayacak demiş. Bazıları ise Rockstar'ın kurallarına aykırı olduğunu söylemiş. Okuduğum yorumların %80'i ban yemezsin, ben senelerdir/aylardır kullanıyorum falan yazmış ama asıl sorun Rockstar değil Steam benim için. Çünkü Rockstar karışmasa bile Steam hesabının ban yeme riski daha fazla yazmış bazı kişiler. Hatta Steam'de direkt VPN kullanmanın yasak olduğu yazıyormuş. Farklı ülkelerdeki fiyatlandırmalardan yararlanılmasını engellemek içindir büyük ihtimalle.

GTA V'i Steam üzerinden almıştım ve oynuyorum. VPN açıkken GTA V Online oynamam, Steam'de ban yeme riskim olduğu anlamına gelir mi gerçekten? Evet 1 hafta boyunca VPN ile oynadım. Aklımın ucundan bile geçmemişti bu ihtimal. Ama şimdi içime kurt düştü. Tam lag falan dinlemeyip Windscribe VPN açarak kuzenin lobisine katılacakken bir anda vazgeçtim korktuğum için. Durduk yere Steam hesabımın ban yemesini istemiyorum. Aşırı değerli oyunlarla donatılmış bir hesap değil ama hali hazırda kütüphanemde bulunan oyunlara da tekrar para veremem. Zaten oyunlar aldığım zamanlardan daha pahalı. En basitinden 20 lira civarına aldığım Rainbow 6 oyunu şu anda 100 lira. Zamanında 10-15 liraya aldığımız CS:GO bile 80 lira olmuş.

Umarım konu arada kaynamaz. Yardımlarınızı bekliyorum. NAT sorunu için başka çözüm önerileriniz varsa alabilirim. Arkadaşlarımla düzgünce GTA Online oynayabilmek istiyorum artık. Teşekkürler şimdiden.
-
-
Korktuğum oldu, sanırım konu arada kaynadı. :/ Yardımcı olabilecek yok mu?

Son düzenleme:
Merhaba. Uzun zamandır GTA V Online'da cebelleştiğim sinir bozucu bir sorun var. Oyunu oynarken sol üst köşede your NAT type is strict diye bir uyarı veriyor. Home tuşu ile Social Club'tan "network ınformation" kısmına bakıyorum orada da strict yazıyor. Görselini bırakayım hatta;
(Görsel bana ait değil)

Eki Görüntüle 535347

Haftalardır bu NAT mevzusunu detaylıca araştırdım. Önüme düşen neredeyse her şeyi denedim. Hatta denediklerimi yazayım:

1- ılk önce Session'dan atma sorunlarının NAT kaynaklı olduğunu bilmiyordum. Rockstar destek kısmına sessiondan atıyor diye ticket açtım. CMD'ye “netsh winsock reset” yazıp PC'yi resetlememi istediler, denedim, olmadı.
2- YouTube'da özellikle yorum kısmında bir sürü kişinin işe yaradığını söylediği videodaki adımları uyguladım, yine sonuç değişmedi.
3- Alakası olmadığını düşündüğüm halde bu yöntem de eksik kalmasın diye oyunu silip tekrar yükledim.
4- Bazı videolarda VPN kullanarak NAT tipinin moderate yapılabildiğini gördüm ve söyledikleri VPN'leri indirip denedim (proton VPN ve windscribe). Beklemiyordum ama işe yaradı. Proton VPN ile 1 haftadır kuzenimle kopma yaşamadan GTA V oynuyordum fakat protonvpn deneme süresi bittikten sonra %100 dolu olan sunuculara falan atmaya başladı ve çok yavaşladı. Windscribe denedim onda da inanılmaz lag girdi. Sonuç olarak 1 haftada VPN işi de çöpe gitti.
5- Port forwarding. Aslında en başında bulduğum çözüm buydu fakat modem arayüzü ile falan uğraşmak istemediğim ve kulağa daha kolay geldiği için VPN kullandım. Deneme süresi bitince mecburen "port forwarding" çözümünü deneyim dedim. (Tabi düşündüğümden daha kolaymış port açma işlemi.) her neyse rehberlere bakarak portları açtım, oyuna girdim fakat yine strict NAT type yazdı. Kuzenle girdik ve görev başlatırken yine sunucudan attı. 3. parti bir program ile, açtığım portlar gerçekten açıldı mı diye kontrol ettim ama program portlar kapalı diye uyarı verdi.

Sonuç olarak bu hatayı yaşayan ve sorunlarını çözen kişilerin tüm çözümlerini denedim (gördüğüm kadarıyla) fakat hiçbirinden tam sonuç alamadım. Eminim ki port açma işlemi sorunumu çözecekti fakat port açamama sebebi mi de araştırdım. CGN ıp diye bir saçmalığa dahil olmuşum. Bu olay sayesinde CGN ıp mevzusunu da detaylı araştırıp öğrenmiş oldum. Vodafone net kullanıyorum, CGN havuzundan çıkarılmak için iletişime geçeceğim ama sonuç alacağımı sanmıyorum. Statik ıp satmaya çalışıyorlarmış, büyük ihtimalle bana da aynı şeyi söyleyecekler.

O yüzden elimde işe yarayan tek yöntem, VPN kullanmak kaldı. Ücretsiz, NAT tipimi moderate yapabilecek ve fazla lag sorunu çıkarmayacak bir VPN ararken bir anda aklıma ban yeme riski geldi. Böyle bir şey mümkün müdür sizce?

İnternetten araştırdım fakat ban yersin diyen de var, ne alakası var yemezsin diyen de var. Bazıları, Rockstar hilecileri bile banlamıyor VPN kullananı mı banlayacak demiş. Bazıları ise Rockstar'ın kurallarına aykırı olduğunu söylemiş. Okuduğum yorumların %80'i ban yemezsin, ben senelerdir/aylardır kullanıyorum falan yazmış ama asıl sorun Rockstar değil Steam benim için. Çünkü Rockstar karışmasa bile Steam hesabının ban yeme riski daha fazla yazmış bazı kişiler. Hatta Steam'de direkt VPN kullanmanın yasak olduğu yazıyormuş. Farklı ülkelerdeki fiyatlandırmalardan yararlanılmasını engellemek içindir büyük ihtimalle.

GTA V'i Steam üzerinden almıştım ve oynuyorum. VPN açıkken GTA V Online oynamam, Steam'de ban yeme riskim olduğu anlamına gelir mi gerçekten? Evet 1 hafta boyunca VPN ile oynadım. Aklımın ucundan bile geçmemişti bu ihtimal. Ama şimdi içime kurt düştü. Tam lag falan dinlemeyip windscribe VPN açarak kuzenin lobisine katılacakken bir anda vazgeçtim korktuğum için. Durduk yere Steam hesabımın ban yemesini istemiyorum. Aşırı değerli oyunlarla donatılmış bir hesap değil ama halihazırda kütüphanemde bulunan oyunlara da tekrar para veremem. Zaten oyunlar aldığım zamanlardan daha pahalı. En basitinden 20 lira civarına aldığım Rainbow 6 oyunu şu anda 100 lira. Zamanında 10-15 liraya aldığımız CS:GO bile 80 lira olmuş.

Umarım konu arada kaynamaz. Yardımlarınızı bekliyorum. NAT sorunu için başka çözüm önerileriniz varsa alabilirim. Arkadaşlarımla düzgünce GTA Online oynayabilmek istiyorum artık. Teşekkürler şimdiden.
-
-
Korktuğum oldu, sanırım konu arada kaynadı. :/ yardımcı olabilecek yok mu?

Ban yedin mi? Ben de bir ara kullanmıştım ama dediğin gibi bir süre sonra etki etmiyor şimdi de senin dediğin gibi bende CGN havuzu ile uğraşıyorum umarım çözülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı