Çözüldü GTA V oynarken Fareyi çevirince FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Watch Dogs 2 ve GTA V oynarken fareyi çevirince inanılmaz bir FPS düşmesi yaşıyorum. Dümdüz gittiğimde sorun olmuyor genelde ama bu olay inanılmaz bunaltıcı olmaya başladı. Çatışma sahnesi geldiğinde stresleniyorum oyun keyfim inanılmaz baltalanıyor. Önceden yoktu mesela GTA V oynarken evet ara ara drop girerdi ama fareyi çevirince pek sorun olmazdı. Tam ekran yapınca iyice artıyor oyunları pencere modunda oynayacak düzeye düştüm ama halen tam çözemedim. 2 Tane Fare takılı sisteme birisi Platoon PL-1550 diye bir model. Bazen onu kullanıyorum. Diğeri ise Logitech M185 Kablosuz bir modeli. Normalde Logitech Fareyi Oyunlarda vs. Platoon'u kullanıyorum. Sistemim her iki oyunuda en düşük ayarlarda olsa bile açabilecek bir sistem.

Sistemim bu. Tek kanal RAM kullanıyorum bu yüzden desem olmuyor çünkü eskiden sorun yoktu. Oyun HDD'ye kurulu belki ondandır diye düşünüyorum ama ne kadar etki edebilir bu kadar Drop'a. Zaten 30 FPS zar zor alıyorum ani Drop hiç iyi değil. Bu arada Fareler çok uzun süredir takılı.
Gigabyte B450M GAMING / AMD Ryzen 3 2200G / AOC I2296VWM / Corsair 1x8 8 GB RAM/ Crucial BX500 120GB / WD Green 500GB /

Çözüm
Harici ekran kartı yok gördüğüm kadarıyla. Fareyi birden çevirmeniz ekran kartına daha fazla kare çizdireceğinden FPS aniden düşebilir. Ama önceden bu kadar olmaması başka bir şeyle alakalı olmalı. Tabii, tam ekran modunda ekran kartına daha çok yük biniyor.
Harici ekran kartı yok gördüğüm kadarıyla. Fareyi birden çevirmeniz ekran kartına daha fazla kare çizdireceğinden FPS aniden düşebilir. Ama önceden bu kadar olmaması başka bir şeyle alakalı olmalı. Tabii, tam ekran modunda ekran kartına daha çok yük biniyor.

Çözüm
Peki ne yapabilirim? Zaten ayarlar en düşükte yük ekran kartına binmesin diye. Ama olay şu ki sorun önceden yoktu.

Son zamanlarda oyuna, Windows'a ya da sürücülere güncelleme geldi mi? Ya da bir program kurdunuz mu?
AMD'nin ekran kartı sürücüsünü güncelledim ve Radeon Ayarları üzerinden bir kaç ayar yapmıştım. Aslında Radeon Ayarlarını sıfırlayabilirim. Yarın deneyeceğim. Bir de Windows'a güncelleme gelmişti onu yapmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı