Çözüldü GTX 1050 8K görüntüyü destekler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba 2K 144 veya 165 Hz 31.5 inç bir monitör almayı düşünüyorum. İnternette yazdığına göre ekran kartım 8K yı destekliyormuş ama 2 GB bir ekran kartının 8K görüntüyü destekleyeceğini düşünmüyorum. Sistemim yukarıda bahsettiğim bir monitörü kaldırır mı?
Sistemim:
Kingston 120 GB SSD.
MSI GTX 1050 ekran kartı.
Cooler Master 500W PSU.
AMD FX 8320 işlemci.
8+8 1600 MHz RAM.
Gigabyte GA-78LMT-S2P anakart.

Çözüm
Destekliyor. NVIDIA GeForce 10 Serisi Grafik Kartları

Ekran Alıntısı.PNG
RTX 3060 almadan 2K 31.5 inç 1 ms 165 Hz monitör almamam mı gerekiyor?
Hocam hatta yanlış görmüşüm ekran kartınız 1050 imiş. 2K gereksiz olur. Yani boşuna sistemi de yormuş olacaksınız. Monitörünüz varsa idare edin. Yeni sistem alırken ona uygun bir tane monitör öneririz. Zaten 1080P'de bile kaç tane oyunu oynayabileceksiniz ki? Bir elin parmağını geçmez.

Şimdi ben 800x600'e alsam işlemci daha çok mu yorulacak? O nasıl oluyor? İlk kez duyuyorum da. Anlatabilir misiniz?
Yük komple işlemciye geçmez tabii ki, fakat GPU yükünü fazlasıyla düşürürsünüz ve işlemci kullanımı artar. Ekranda işlenebilecek piksel sayısı ekran kartına bağlıdır. Piksel ne kadar azalırsa GPU kullanımı da bununla beraber azalır ve çözünürlük yükü işlemciye geçmeye başlar.

Hocam hatta yanlış görmüşüm ekran kartınız 1050 imiş. 2K gereksiz olur. Yani boşuna sistemi de yormuş olacaksınız. Monitörünüz varsa idare edin. Yeni sistem alırken ona uygun bir tane monitör öneririz. Zaten 1080P'de bile kaç tane oyunu oynayabileceksiniz ki? Bir elin parmağını geçmez.

Oynadığım 2 oyun var. Forza Horizon 4 demo bir de Minecraft. Forza Horizon 4 demo ekran kartıyla çalışıyor Minecraft işlemciyle. Şu an bir kuruş para yok hiçbişi alamam. Ama ileride param olacak inşallah biraz. Bir 20.000 kadar biriktirip RTX 3060 veya RTX 3060 Ti, 165 Hz 2K 1ms 31.5 inçlik monitör. 500 TL'ye Forza Horizon 4, 3-4K ya da direksiyon seti falan almayı düşünüyorum. Bu yıl LGS var pek almakta istemiyorum. Ama bir fikrim olsun belki şimdi alırım monitör diye sormuştumda.
Yük komple işlemciye geçmez tabii ki, fakat GPU yükünü fazlasıyla düşürürsünüz ve işlemci kullanımı artar. Ekranda işlenebilecek piksel sayısı ekran kartına bağlıdır. Piksel ne kadar azalırsa GPU kullanımı da bununla beraber azalır ve çözünürlük yükü işlemciye geçmeye başlar.

Anladım teşekkürler. Peki ben RTX 3090 alsam 8K oyun oynayabilir miyim?

Merhaba 2K 144 veya 165 Hz 31.5 inç bir monitör almayı düşünüyorum. İnternette yazdığına göre ekran kartım 8K yı destekliyormuş ama 2 GB bir ekran kartının 8K görüntüyü destekleyeceğini düşünmüyorum. Sistemim yukarıda bahsettiğim bir monitörü kaldırır mı?
Sistemim:
Kingston 120 GB SSD.
MSI GTX 1050 ekran kartı.
Cooler Master 500W PSU.
AMD FX 8320 işlemci.
8+8 1600 MHz RAM.
Gigabyte GA-78LMT-S2P anakart.

Kendi bilgisayarımda i5 10300H 16 GB RAM ve 4 GB 1650 Ti var ben bile doğru düzgün 2K açamıyorum hocam. 1050 ile rüyanızda belki açabilirsiniz 2K. En iyi çözünürlük 1080P'dir 1050 için.

Yeni konular

Geri
Yukarı