GTX 1050 laptop ile 2021'de mining yapılır mı?

Eklemek isterim: Ben bana sağlam bir gelir kaynağı olsun diye bir şey beklemiyorum, evde yokken ve geceleri çalıştırayım bana aylık ne getiriyorsa getirsin o yani :)
Hocam sadece gece çalıştırarak gerçekten yorduguna değmez normalde asla yorduğuna değmez demem birine ama bayagı az kazanırsınız günlük 1-2 tlye tekabül eder.

Hocam sadece gece çalıştırarak gerçekten yorduguna değmez normalde asla yorduğuna değmez demem birine ama bayagı az kazanırsınız günlük 1-2 TL'ye tekabül eder.

Cevabın için teşekkür ederim ve haklısın, ama şunu demeyi unuttum: Ben dersler dolayısı ile sabah erken çıkıp geç geliyorum, günün hangi vakitleri çalıştırırım o ayrı mesele ama, günün yine büyük çoğunluğu ( 17 saat mesela ) çalışacak bilgisayar. Ayda 120 130 TL bile kazansam kardır benim için. Legion Y520 1050'li laptoplar arasında en iyi soğutulan laptoptur. Yani dediğim gibi ısınma problemi olursa ben o işi yapmam zaten. Bilgisayarım kıymetli :D.eğer ısınma problemi yaşamazsam aşağı yukarı kaç TL kazanırım bilmek istedim sadece.
Bir arkadaş ETH kaz dedi ama ETH 4 GB ekran kartı ile nasıl kazacağım hala cevap vermedi :)

Kıymetli dostum,
Eğer bilgisayarının sıcaklığı çok ileri derecelere çıkmazsa (90^C mesela) her ne kadar bilgisayarın dizüstü bilgisayar da olsa bir sorun olacağını sanmıyorum.
Bunun dışında ETH kazamazsın çünkü DAG dosya boyutu 4GB'ı geçti (4GB ile kazım yapılabildiğine işte bazı madencilik yazılımları ile sağlandığını işte ekran kartını "zombie mode" haline getirip kazım yaptığını okumuştum ama yeteri kadar bilgim olmadığı için burada buna yer vermeyeceğim.).
Ancak senin için Minerstat'tan baktığımda RavenCoin kazabileceğini gördüm ve günlük 0.66 getirisi var. Giderlerini hesapladıktan sonra eline kalan ile iyi kötü bir cep harçlığı olur.
Ben de derslerden bilgisayarım hep boşta durduğu için CPU madenciliği yapmaya başladım (Senin işlemcin I7 7700HQ daha iyi, büyük ihtimal oradan da ufak bir gelir elde edebilirsin. CPU madenciliğini sormak istersen yanıtında belirt.). Çok mu kazandırıyor? Hayır. Ama öğrenciyiz en azından cepte ufak bir harçlık oluyor. Eğer sigara kullanıyorsan 5-6 günlük sigara parası en azından.

Kazamazsın, yormaya değmez, hiç getirisi yok gibi yorumları ben kendi tecrübelerime bakarak pek önemsemiyorum. Çünkü çok klasik bir örnek olacak ama oyunlar da çok yoğun kaynaklar kullanmakta. Velhasıl, aralarda cihazını dinlendirebilirsin. Tabii ki bozulma ihtimalini unutmayalım, ne de olsa elektronik parça. Google'dan bir arama yaparken bile bozulabilir. Sorumluluk almam.
Bu sebeple, yapılabilecek en iyi şeyler ile bozulma riskini en aza düşürmeye çalışmalısın.

Dizüstü bilgisayarımda GPU madenciği denediğimde, programı açtıktan sonra çok yoğun grafiksel kasmalar oluyordu. Bu sebeple eğer sende olursa kişisel kullanıma geçersen madencilik programını kapat.

Bunun dışında dizüstü bilgisayarda yapacağın için bazı önerilerde bulunayım.

Güç Seçenekleri'nden cihazını elektrik tasarrufu modundan çıkar. "Yüksek Performans" işaretle. Çünkü enerji tasarrufu modu, dizüstü bilgisayarların gücünü çok kısıtlıyor. Eğer öyle kalır ve değiştirmezsen Hashrate'in yani kazım hızın çok düşer ve az olan gelirin daha da dibe batabilir.

Eğer yapacaksan, sadece ekran kartı sıcaklığına bakma. Bu, dizüstü bilgisayarlarda yapılan büyük hatalardandır. Dizüstü bilgisayar bir bütündür. Tüm parçalar birbirlerine bağlı olarak bir devre kartında bulunur (GPU,CPU,Wi-fi Kartı, Bluetooth çipi vb.). Bu sebeple, işlemci sıcaklığı bazı durumlarda GPU sıcaklığını etkilerken bazı durumlarda da GPU sıcaklığı CPU sıcaklığını etkilemekte.
Bu durumda sana önerim,
İşlemci sıcaklığını takip etmen için "Core Temp" gibi 1 MB'dan biraz fazla sıcaklık takip uygulamasını indirmen.
GPU sıcaklığı için de MSI AfterBurner programını kullanman.
Bunları indirip aç. Pencerene dağıt ardından madencilik uygulamasını aç. Madencilik uygulaması kazıma başlarken oradaki değerleri takip edebilir, böylece sıcaklık yanılsamasından kurtulursun. GPU soğuk diye CPU'yu boş vermemiş olursun.

Bunun dışında eğer yüksek fan seslerine alışık değilsen ilk 5 dakika bir şey mi oluyor bilgisayara diye düşünebilirsin. Ama yok sadece soğutuyorlar, panik yapma.

Son olarak, sormak istediğin vb. bir şey varsa yanıt olarak belirtirsen bilgim ve tecrübelerim dahilinde yardımcı olmak isterim.

Burada kendi bilgim ve tecrübelerim dahilinde sana bir şeyler aktarmak istedim.
Tüm sorumluluğun sana ait olduğunu bildirmek isterim.

İyi uygulamalar ve iyi çalışmalar.

Kıymetli dostum,
Eğer bilgisayarının sıcaklığı çok ileri derecelere çıkmazsa (90^c mesela) her ne kadar bilgisayarın dizüstü bilgisayar da olsa bir sorun olacağını sanmıyorum.
Bunun dışında ETH kazamazsın çünkü dag dosya boyutu 4 GB'ı geçti (4 GB ile kazım yapılabildiğine işte bazı madencilik yazılımları ile sağlandığını işte ekran kartını "zombie mode" haline getirip kazım yaptığını okumuştum ama yeteri kadar bilgim olmadığı için burada buna yer vermeyeceğim.).
Ancak senin için Minerstat'tan baktığımda Ravencoin kazabileceğini gördüm ve günlük 0.66 getirisi var. Giderlerini hesapladıktan sonra eline kalan ile iyi kötü bir cep harçlığı olur.
Ben de derslerden bilgisayarım hep boşta durduğu için CPU madenciliği yapmaya başladım (senin işlemcin i7 7700HQ daha iyi, büyük ihtimal oradan da ufak bir gelir elde edebilirsin. CPU madenciliğini sormak istersen yanıtında belirt.). Çok mu kazandırıyor? Hayır. Ama öğrenciyiz en azından cepte ufak bir harçlık oluyor. Eğer sigara kullanıyorsan 5-6 günlük sigara parası en azından.

Kazamazsın, yormaya değmez, hiç getirisi yok gibi yorumları ben kendi tecrübelerime bakarak pek önemsemiyorum. Çünkü çok klasik bir örnek olacak ama oyunlar da çok yoğun kaynaklar kullanmakta. Velhasıl, aralarda cihazını dinlendirebilirsin. Tabii ki bozulma ihtimalini unutmayalım, ne de olsa elektronik parça. Google'dan bir arama yaparken bile bozulabilir. Sorumluluk almam.
Bu sebeple, yapılabilecek en iyi şeyler ile bozulma riskini en aza düşürmeye çalışmalısın.

Dizüstü bilgisayarımda GPU madenciği denediğimde, programı açtıktan sonra çok yoğun grafiksel kasmalar oluyordu. Bu sebeple eğer sende olursa kişisel kullanıma geçersen madencilik programını kapat.

Bunun dışında dizüstü bilgisayarda yapacağın için bazı önerilerde bulunayım.

Güç seçenekleri'nden cihazını elektrik tasarrufu modundan çıkar. "yüksek performans" işaretle. Çünkü enerji tasarrufu modu, dizüstü bilgisayarların gücünü çok kısıtlıyor. Eğer öyle kalır ve değiştirmezsen Hashrate'in yani kazım hızın çok düşer ve az olan gelirin daha da dibe batabilir.

Eğer yapacaksan, sadece ekran kartı sıcaklığına bakma. Bu, dizüstü bilgisayarlarda yapılan büyük hatalardandır. Dizüstü bilgisayar bir bütündür. Tüm parçalar birbirlerine bağlı olarak bir devre kartında bulunur (GPU, CPU, Wi-Fi kartı, Bluetooth çipi vb.). Bu sebeple, işlemci sıcaklığı bazı durumlarda GPU sıcaklığını etkilerken bazı durumlarda da GPU sıcaklığı CPU sıcaklığını etkilemekte.
Bu durumda sana önerim,
İşlemci sıcaklığını takip etmen için "Core Temp" gibi 1 MB'dan biraz fazla sıcaklık takip uygulamasını indirmen.
GPU sıcaklığı için de MSI Afterburner programını kullanman.
Bunları indirip aç. Pencerene dağıt ardından madencilik uygulamasını aç. Madencilik uygulaması kazıma başlarken oradaki değerleri takip edebilir, böylece sıcaklık yanılsamasından kurtulursun. GPU soğuk diye CPU'yu boş vermemiş olursun.

Bunun dışında eğer yüksek fan seslerine alışık değilsen ilk 5 dakika bir şey mi oluyor bilgisayara diye düşünebilirsin. Ama yok sadece soğutuyorlar, panik yapma.

Son olarak, sormak istediğin vb. bir şey varsa yanıt olarak belirtirsen bilgim ve tecrübelerim dahilinde yardımcı olmak isterim.

Burada kendi bilgim ve tecrübelerim dahilinde sana bir şeyler aktarmak istedim.
Tüm sorumluluğun sana ait olduğunu bildirmek isterim.

İyi uygulamalar ve iyi çalışmalar.

Gerçekten şimdiye kadar aldığım en iyi cevaplardan biriydi, eline emeğine sağlık çok teşekkür ederim :).CPU'nun ısınma ihtimali olduğu aklıma gelmişti ama yine de çok nadir bakacaktım muhtemelen, önerim için teşekkür ederim, ben zaten altına soğutucu koyup laptopun Turbo soğutma modunu açıp öyle kazım yapacağım. Ravencoin önerisi için de teşekkür ederim. Laptopu alırken bütçem kısıtlıydı, o yüzden işlemcim i5 7300HQ zaten i7 ile aşağı yukarı aynı güçte, ama hem işlemci hem ekran kartı aynı anda mining yaparsa laptop buna dayanabilir mi ki? İkisini kıyaslarsak ekran kartının daha fazla getirisi var değil mi?

Kıymetli dostum, selamlar yeniden.

Öncelikle soğutucu ile çalıştıracağın için ben dizüstü bilgisayarın için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.
Bunun yanı sıra zaten bilgisayarının çok iyi bir soğutucu sisteme sahip olduğunu yazmışsın.
Sıcaklıkları dediğim şekilde takip eder ve kararını verirsin.

Şunu da söylemeliyim ki, ilk açtığında madencilik uygulamasını, sıcaklıkları bir süre takip et. En azından bir saat bak bakalım neler olup bitiyor.
Çünkü en azından olumsuz bir durumda sistemi kapatırsın vb. .

Sana kötü bir senaryo söyleyeyim.
Açtın uygulamayı aşırı ısındı ekran gitti, mavi ekran verdi, dondu, kastı vb.
Eğer donar ya da kasarsa birkaç dakika programın sisteme optimize etmesini falan bekleyebilirsin. Eğer geçmezse yeniden başlat ve sorunu araştır.
Eğer çok ısınır ekran gider ya da mavi ekran verirse de sıcaklığı nasıl düşürürsün diye onu araştırır ve kendine yeni bir yol haritası çizersin. Örneğin, GPU gücünü biraz kısar ve sıcaklığı düşürebilirsin.
Hani bunları söyledim, eğer ekran giderse falan diye çok panik yapma ya da çok korkma.
Emin ol, sistem yanacak hale ya da bozulacak hale gelene kadar kırk tane koruma protokolü, planı var (En kolayından BIOS'taki herhangi bir sıcaklık ile ilgili koruma sistemi durdurur ve elbet aniden sistem kapanır.). Tabii ki böyle dedim diye de hor kullanıp bilgisayarını çok zor durumlara sokma. Ne de olsa elektronik cihaz. Sadece bilgilendirmek adına yazıyorum.

Eğer yine de bir sorunla karşılaşırsan yazmaktan çekinme.

Sadece bilgilendirmek adına konuna yazdığım yazıda CPU madenciliğinden bahsetmiştim.
CPU madenciliğini de sormuşsun.
Bununla ilgili şu bilgiyi verebilirim ki tabii ki GPU madenciliği çok yüksek ihtimallerle (arada ufak bazı durumlar haricinde) çok daha kârlı. Fakat, benim grafik kartı madenciliği yapacak ekipmanım şu an yok ve dedim ki elimdeki işlemciyi değerlendireyim.

Eğer iyi bir grafik kartım da olsaydı ikisini birlikte çalıştırırdım.

Daha çok yük binmez mi sorusuna gelirsek:
Tabii ki daha fazla yük bindiriyor. Ama GPU ve CPU bağımsız olarak farklı farklı kazım yaptıkları için birbirlerini etkilemiyorlar.
İşlemcin 4 çekirdekli olduğunu gördüm. Önceki yazıda verdiğim örnektekine benzer hesapla belki bir haftalık değil de üç günlük sigara parasını çıkarabilir.

Zaten dizüstü bilgisayar olduğu için CPUlar konfigre edildiği için enerji tüketimleri aşırı düşük. Senin işlemcin mesela 45 Watt (Intel'in resmi sitesinde gördüğüm tabloda) tüketiyor.
Bakarsın hashrate'ine ona göre kâr-zarar karşılaştırması yapar istersen CPU madenciliğini de işin içine katarsın.
Eğer zarar ettirdiğini görürsen ya da GPU madenciliği performansını düşürürse de yapmazsın olur biter.

Şimdilik söyleceklerim bu kadar.
Sormak istediğin soru vb. olursa çekinmeden sorabilirsin.
İyi günler.

*Yazım ile yardımcı olduysam beğeni bırakmayı unutma.

Kıymetli dostum, selamlar yeniden.

Öncelikle soğutucu ile çalıştıracağın için ben dizüstü bilgisayarın için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum.
Bunun yanı sıra zaten bilgisayarının çok iyi bir soğutucu sisteme sahip olduğunu yazmışsın.
Sıcaklıkları dediğim şekilde takip eder ve kararını verirsin.

Şunu da söylemeliyim ki, ilk açtığında madencilik uygulamasını, sıcaklıkları bir süre takip et. En azından bir saat bak bakalım neler olup bitiyor.
Çünkü en azından olumsuz bir durumda sistemi kapatırsın vb. .

Sana kötü bir senaryo söyleyeyim.
Açtın uygulamayı aşırı ısındı ekran gitti, mavi ekran verdi, dondu, kastı vb.
eğer donar ya da kasarsa birkaç dakika programın sisteme optimize etmesini falan bekleyebilirsin. Eğer geçmezse yeniden başlat ve sorunu araştır.
Eğer çok ısınır ekran gider ya da mavi ekran verirse de sıcaklığı nasıl düşürürsün diye onu araştırır ve kendine yeni bir yol haritası çizersin. Örneğin, GPU gücünü biraz kısar ve sıcaklığı düşürebilirsin.
Hani bunları söyledim, eğer ekran giderse falan diye çok panik yapma ya da çok korkma.
Emin ol, sistem yanacak hale ya da bozulacak hale gelene kadar kırk tane koruma protokolü, planı var (en kolayından BIOS'taki herhangi bir sıcaklık ile ilgili koruma sistemi durdurur ve elbet aniden sistem kapanır.). Tabii ki böyle dedim diye de hor kullanıp bilgisayarını çok zor durumlara sokma. Ne de olsa elektronik cihaz. Sadece bilgilendirmek adına yazıyorum.

Eğer yine de bir sorunla karşılaşırsan yazmaktan çekinme.

Sadece bilgilendirmek adına konuna yazdığım yazıda CPU madenciliğinden bahsetmiştim.
CPU madenciliğini de sormuşsun.
Bununla ilgili şu bilgiyi verebilirim ki tabii ki GPU madenciliği çok yüksek ihtimallerle (arada ufak bazı durumlar haricinde) çok daha kârlı. Fakat, benim grafik kartı madenciliği yapacak ekipmanım şu an yok ve dedim ki elimdeki işlemciyi değerlendireyim.

Eğer iyi bir grafik kartım da olsaydı ikisini birlikte çalıştırırdım.

Daha çok yük binmez mi sorusuna gelirsek:
Tabii ki daha fazla yük bindiriyor. Ama GPU ve CPU bağımsız olarak farklı farklı kazım yaptıkları için birbirlerini etkilemiyorlar.
İşlemcin 4 çekirdekli olduğunu gördüm. Önceki yazıda verdiğim örnektekine benzer hesapla belki bir haftalık değil de üç günlük sigara parasını çıkarabilir.

Zaten dizüstü bilgisayar olduğu için CPU'lar konfügre edildiği için enerji tüketimleri aşırı düşük. Senin işlemcin mesela 45 Watt (Intel'in resmi sitesinde gördüğüm tabloda) tüketiyor.
Bakarsın hashrate'ine ona göre kâr-zarar karşılaştırması yapar istersen CPU madenciliğini de işin içine katarsın.
Eğer zarar ettirdiğini görürsen ya da GPU madenciliği performansını düşürürse de yapmazsın olur biter.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.
Sormak istediğin soru vb. olursa çekinmeden sorabilirsin.
İyi günler.

*Yazım ile yardımcı olduysam beğeni bırakmayı unutma.

Kafamdaki sorular cevaplandı. Çok teşekkür ediyorum ilgin ve cevapların için.

Yeni konular

Geri
Yukarı