GTX 1050 Ti ile Core 3340 darboğaz yapıyor

apscry

Centipat
Merhabalar öncelikle ben Valorant oynamak için GTX 1050 Ti aldım burada çoğu arkadaş sordum darboğaz yapar mı diye hatta konu falan da açtım. Sıkıntı olmaz dediler. Ama şu an oyundayken görev yöneticisinden baktığım da sadece oyun açık iken işlemci ile RAM %95 %100 arası oluyor bunun nedenini sorabilir miyim? RAM'ı 8 GB yapmayı düşünüyorum ama RAM eski model.
Model bu https://www.hepsiburada.com/kingston-valueram-4gb-1333mhz-ddr3-ram-kvr1333d3n9-4g-p-BD190054
Sizce bu modelden bir tane daha mı alayım yoksa almışken 4 +4 ya da tek 8 uygun RAM mi alayım kararsızım.
Ek olarak işlemcinin %95 ve 100 olma olayını düşürebilme şansımız olabilir termal macunu falan yenilesem bir yararı olabilir mi yani en yakın zaman da cevaplarınızı bekliyorum. En alta özellikle Valorant'a girdiğim zaman olduğu şekli attım. En düşük görüntü kalitesinde 140 130 FPS arası oynuyorum ve bazen fightlara girdiğim zaman 20 30 anlık düşüyor sonra buraya girdiğim de görev yöneticisinde %90 ve %99 arası RAM ve işlemci kullanıyor gözüküyor. Bunun önüne geçmenin bir yolu var mı? FPS'i ben nasıl yükseltebilirim acaba? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

PC işlemci ve RAM pc 2
Ekran kartı pc 3

pc 3.png

pc 2.png

pc4.png

O zaman benim bu durumu iyileştirmem için gereken aynı RAM'den bir tane daha 4 GB almak. Peki işlemciye bir çözüm bulamam mı macunu falan yenilesem farklı şeyler sürekli %90 %100 arası olunca darbogaz yapıyormuş gibi hissediyorum

İşlemcinin termal macununu değiştirebilirsiniz BIOS ayarlarından fanların voltajını arttırabilirsiniz. Stok fan eskimiş olabilir yeni fan alabilirsiniz. Ama dediğim gibi en mantıklısı FPS kısıtlama ama ondan önce termal macun değiştirip deneyin.

Ne kadar çok FPS o kadar iyi olur RAM 8 GB üstü olursa 1080p abartı darboğaz söz konusu olmaz.
Şuan için 8gb üstü yapamam da bu oyun için kenar yumuşatma eşyönsüz filtreleme var onu sence ne yapmalıyım MSSA 8X falan mı
İşlemcinin termal macununu değiştirebilirsiniz BIOS ayarlarından fanların voltajını arttırabilirsiniz. Stok fan eskimiş olabilir yeni fan alabilirsiniz. Ama dediğim gibi en mantıklısı FPS kısıtlama ama ondan önce termal macun değiştirip deneyin.
Bu işlemcinin %100 olmasının tek açıklaması ısınması mı oluyor. Mesela ben fps sabitlediğim zaman o işlemci %100 olmayacak mı bundan sonra onu anlamadım. Pc lerden az çok anlıyorum da fps sabitlemem işlemciye çok katkısı olur mu ki
RAM 1333 MHz çok fark eden bir şey ondan olabilir.
Nasıl yani fark eden derken mhz az olduğundan dolayı mı ?
Hocam, aynı RAM'den bir tane daha alabilirsiniz. İşlemci odaklı olduğu için kullanımı çok azalmaz. Çözünürlüğü yüksek tutarak azalabilir. Bütçe varsa, 8 GB DDR3 1333 MHz CL 9 RAM de alabilirsiniz.
Benim burada yapman gereken ney acaba oyun için görüntüyü artırmak gerekiyor.Yoksa işlemci yerine bu yükü ekran kartına nasıl aktarabilirim.Sonuçta 1050ti çok rahat idare etmesi lazım iken 100 fps ile oyun oynuyorum

Şu an için 8 GB üstü yapamam da bu oyun için kenar yumuşatma eşyönsüz filtreleme var onu sence ne yapmalıyım MSSA 8X falan mı?

Bu işlemcinin %100 olmasının tek açıklaması ısınması mı oluyor. Mesela ben FPS sabitlediğim zaman o işlemci %100 olmayacak mı bundan sonra onu anlamadım. PC'lerden az çok anlıyorum da FPS sabitlemem işlemciye çok katkısı olur mu ki

Nasıl yani fark eden derken MHz az olduğundan dolayı mı?

Evet işlemciye fazla yük binmediği için hem kullanımı hem de ısısını gözle görülür derecede azaltacaktır. Son SS te işlemci %93 çalışıyor ve Valorant'ın yüzdesi %75 bunu 60'lara düşürebilir. Eğer RAM de alırsanız işlemciye binen yük daha da azalacağı için sorun kalmaz.

Evet işlemciye fazla yük binmediği için hem kullanımı hem de ısısını gözle görülür derecede azaltacaktır. Son SS te işlemci %93 çalışıyor ve Valorant'ın yüzdesi %75 bunu 60'lara düşürebilir. Eğer RAM de alırsanız işlemciye binen yük daha da azalacağı için sorun kalmaz.
Peki sizce FPS 60 sabitlemem ile 150-200 olması arasında hiç fark yok yani benim açımdan, değil mi? Sonuçta monitör 60 Hz. Sizce sadece 60 kalması daha mantıklı olan yani? Kafam karıştı biraz, tam aydınlanabilirsem çok iyi olacak.

Peki sizce FPS 60 sabitlemem ile 150-200 olması arasında hiç fark yok yani benim açımdan, değil mi? Sonuçta monitör 60 Hz. Sizce sadece 60 kalması daha mantıklı olan yani? Kafam karıştı biraz, tam aydınlanabilirsem çok iyi olacak.
72 FPS ye sabitle ani FPS düşüşlerinin önüne geçersin.

Aynen öyle. Ben de mesela 300+ alıyorum ama monitör 60Hz olduğu için 60 sabitliyorum bir fark olmuyor.

72 FPS ye sabitle ani FPS düşüşlerinin önüne geçersin.
Peki şeyi sormak istiyorum Valorant oyun içi kenar yumuşatma eşyönsüz filtreleme var onu sence ne yapmalıyım
MSAA 2X
MSAA 4X
FXAA
Diğeri de
1x
2x
4x
8x
16x sizce bunlardan hangisi seçmeliyim benim için uygun olanı hangisi
Aynen öyle. Ben de mesela 300+ alıyorum ama monitör 60Hz olduğu için 60 sabitliyorum bir fark olmuyor.
Peki şeyi sormak istiyorum Valorant oyun içi kenar yumuşatma eşyönsüz filtreleme var onu sence ne yapmalıyım
MSAA 2X
MSAA 4X
FXAA
Diğeri de
1x
2x
4x
8x
16x sizce bunlardan hangisi seçmeliyim benim için uygun olanı hangisi

Yeni konular

Geri
Yukarı