Çözüldü GTX 1050 Ti Monterey yamaları çalışıyor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
2
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Ekran kartı
1050Ti
Anakart
H410M
İşlemci
10400F
Merhaba. Uzun süre macOS deneyimim olduktan sonra bir noktada araştırmayı ve yenilikleri takip etmeyi bırakmıştım. 1050 Ti ekran kartımla en son High Sierra kullandığım ve onda da işime yarayacak temel uygulamaların çalışmadığını da gördükten sonra tam anlamıyla MacOS'tan uzaklaştım. Diyeceksiniz ki neden dahili GPU değil. Çünkü işlemcim 10400F. Bu yüzden GPU'ya mahkumum.

Bugün macOS perileri yeniden geldi ve biraz araştırmaya koyuldum. Bunun sonucunda biraz umutlandım açıkçası. Bazı subreddit'ler ve GitHub kaynaklarında (kaynakları paylaşacağım) 1050 Ti'ı Monterey üzerinde çalıştıran arkadaşlara denk gelmek bu işi kurcalama isteğini uyandırdı. Daha da araştırdığımda bir moderatör arkadaşın da bu kurulumu yaptığını gördüm. Bu işi çözmek üzere kolları sıvadım ancak, yeni çıkan önyükleyici olan OpenCore hakkında zerresiyle dahi bir bilgim yok.

Kullanım amacım genel olarak browser ziyaretleri, ofis programları ve basit programlar olacak. Notion, freeform vb. tabii ki bir başka istek de macOS özlemi...

Bu iş üzerinde herhangi bir Türkçe kaynak da göremedim. Başarılı bir kurulum elde edersek diğer arkadaşlara da bir kaynak olur. Başta @e.n.e.s olmak üzere bilgisi olan arkadaşları denemek için konuya bekliyorum.
Kaynaklar:

Evet mümkün, biz bir arkadaşımla GTX 1050 Ti ile denedik. Arayüzde sorun yoktu ama programlarda çok fazla bozulmalar oluyordu, High Sierra'dan Monterey'e yükseltmiştik. Belki de bu yüzden böyle bir sonuç aldık, bir ara bununla ilgili bir rehber yapmayı düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

vb.

Çalışıyor, hatta Ventura bile kurabilirsiniz. Aşağıda rehber mevcut.

Çalışıyor, hatta Ventura bile kurabilirsiniz. Aşağıda rehber mevcut.
O zaman Ventura’ya da göz atayım. Peki bir sorum daha olacak, farklı disklere kurulum yapacağım dual boot. Windows SSD’de, ben HDD’ye kuracağım. Bunun için yine OC’da süreç nasıl ilerliyor? Onun rehberi de var mı? Ayrıca Windows 11’in Secure Boot muhabbeti dual boot’u engeller mi diye bir soru da aklıma takıldı.

Farklı disklere dualboot için OC'de ekstra yapmanız gereken bir ayar yok, hangi diske kuracaksanız Windows üzerinde o diskteki bölümü biçimlendirip macOS kurulumunda da APFS olarak biçimlendirip kuracaksınız. Secure Boot açıkken OpenCore boot etmez, kapatmanız gerek. Secure Boot gerektiren bir program kullanıyorsanız her Windows'a geçişinizde açabilirsiniz.

Rehberler çerçevesinde kurulum başarılı, ekran kartı aktive oldu. Bundan sonrası test edip tecrübe paylaşmak olacak sanırım. Birkaç grafik bozulması oluyor ancak kullanıma engel bir sorun yok. Gözüme çarpan detaylar mesela Word dosyasında bir seçim yapıldığında seçim gözükmek yerine simsiyah oluyor. Yine de kurulum sorunsuz, kullanıyorum. Emeğiniz için teşekkürler, iyi Sosyal’ler!

Yeni konular

Geri
Yukarı