GTX 1050 Ti, RX 570'ten daha çok performans veriyor

Daha fazla  
Arkadaşlar arkadaşımın sistemi öncelikle şu şekilde:
GTX 1050 Ti Izoly.
i5 3470.
8 GB DDR 3 RAM Izoly.
1320x860 60 Hz ekran.

Benimki:
RX 570 MSI.
8 GB DDR 4 2400 MHz.
i5 7400.
1920x1680 144 Hz MSI ekran.

Minecraft 1.16 oynuyorduk. Benimki 250 FPS, yağmurlu, sulu alanda; onunki 350 FPS, aynı alanda. Chunklar aynı. Ekran da aynı olsun diye çözünürlüğü 1280x1080'e çektim, gene FPS değişmedi. Benim bilgisayarımda mı sıkıntı var, neden benden daha yüksek FPS alabiliyor ki? Ekranımın çözünürlüğünü düşürsem bile ekranım kaliteli olduğu için mi yüksek FPS alamıyorum?

Biraz önce Forza testi yaptım, başka RX 570 kartlı biriyle karşılaştırdım. Ultra ayarlar benchmark testi ortalama 71 FPS aldım. Adamda 72 FPS aldı, normal yani. Sizce ne olabilir benden yüksek FPS alma sebebi? (Herhangi bir texture yok.)

Yemin ediyorum ki GTX 1050 Ti kullanan arkadaşım var ve ben de RX 580 kullanıyorum. Bütün oyunlarda aynı FPS'yi alıyoruz. Ya arkadaşım beni kandırmaya çalışıyor ya da 1050 Ti'da gerçekten bir şey var. Arkadaşlarımız OC yapmış da olabilir, bu da bir ihtimal.

Onunkinde O.C var gibi duruyor, işlemci sınıra yakın.

Hayır OC yapmayı bile bilgmiyor bilgisayarı ona ben kurdum.
1320x860 arkadaşının çözünürlüğü seninkine göre düşük o yüzden sen 1280x1080'e düşürmüşsün ama genede seninki fazla kalıyor yanında.
OptiFine farkıda çok büyük ve Minecraft Java kullandığı için optimizasyon sorunları da var.

OptiFine açtım sanki texture eklemiş gibi suyun şekli falan değişti sanki grafik modu indirmişim gibi çiçekler falan sallanıyor bayağı kaliteli oldu oyun. RTX mod gibi oldu oyun.
Minecraft'ta FPS'e etki eden bir sürü faktör var. Ayarlarınız farklıdır.
Olabilir
Yemin ediyorum ki GTX 1050 Ti kullanan arkadaşım var ve ben de RX 580 kullanıyorum. Bütün oyunlarda aynı FPS'yi alıyoruz. Ya arkadaşım beni kandırmaya çalışıyor ya da 1050 Ti'da gerçekten bir şey var. Arkadaşlarımız OC yapmış da olabilir, bu da bir ihtimal.

Bir de Izoly adamın kartı yani.

Son düzenleme:
Evet shader otomatik yüklü gelmiş. Shaderi kapatıp bir daha karşılaştırdık. Benimki 30-50 FPS daha fazla oldu OptiFine ile.
Bu FPS ile karşılaştırılabilecek bir şey değil, işin içine işlemci ve ekran kartının ne kadar kullanıldığı, RAM miktarının ne kadar fazla olduğu, arka plan da ki programların ne kadar fazla olduğu girince FPS değerlerinde 50-200 FPS arası bir artış olur, RX 570 %100 kullanılsaydı, Minecraft'ta 800'e yakın FPS alırdı.

Geri
Yukarı