GTX 1050 Ti sistemde oyunlar kasıyor

CodCom

Hectopat
Yer
Bursa, Türkiye
Herkese selam ve iyi günler dostlar;

Başlıkta yazdığım gibi "NVidia GeForce 1050Ti 4GB" kullanıyorum. İşlemcimde i7'nin güzel bir işlemcisi.

Geçen senenin (2021) Eylül ayında (yaklaşık 10 ay) güzel bir fiyata toplama bir bilgisayar satın aldım. Ve Elhamdülillah önümüzde ki 3-5 seneye kadarda memnunum.

Nisan ayına kadar herhangi bir sorun yoktu. Fakat bu aralar FIFA22, FallGuys gibi oyunlarda grafik kalitesi "ULTRA" ayarda olunca aşırı bir şekilde kasma başlıyor özelliklede FIFA22' de. "ORTA" ayarda bile kasıyor.

3-5 gün önce kasanın tozunu almak için açtığımda, işlemci macununun var ile yok arasında kaldığını farkettim. 9-9,5 aylık süre içerisinde işlemci macunu sıcaklıktan erimiş.

Acaba kasma sorunu işlemcinin termal macunu yüzünden olabilir mi? Yenilesem eskisi gibi olur mu? Çünkü bahsettiğim oyunları oynarken arkada uygulamalar açık oynamışlığım var. (Opera, Spotify, Discord vb.) Ama uygulama açık olup kapatsam dahi oyunlar kasıyor.

NOT: İsteyen olursa fotoğrafını yükleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıkları kontrol ettin mi? İşlemci macunu 9 ayda o kadar da eskimez. Sıcaklık ve oyun içi işlemci-ekran kartı kullanım değerlerini paylaşırsan ona göre yardım edebiliriz belki.

Sıcaklıkları kontrol ettin mi? İşlemci macunu 9 ayda o kadar da eskimez. Sıcaklık ve oyun içi işlemci-ekran kartı kullanım değerlerini paylaşırsan ona göre yardım edebiliriz belki.

Değerleri nasıl görebilirim bilmiyorum. Nasıl bakıcağımı söylerseniz paylaşabilirim. Ben yine de işlemcinin termal macununu fotoğrafını atıyım.

Dosya Ekleri

• IMG_20220713_142946.jpg
    IMG_20220713_142946.jpg
    311,8 KB · Görüntüleme: 46
Değerleri nasıl görebilirim bilmiyorum. Nasıl bakıcağımı söylerseniz paylaşabilirim. Ben yine de işlemcinin termal macununu fotoğrafını atıyım.
Eğer fanı sötükten sonra bu şekilde geri fanı üstüne monte ettiyseniz sıcaklıkların yüksek olması kuvvetle muhtemel. CPUID HW Monitör yükleyerek sistem sıcaklıklarını görüntüleyebilirsiniz. Buraya da ekleyin.

Throttle yaşamıyorsan ve sıcaklık değerlerde bir sorun yoksa termal macunun değiştirmek gereksiz olur.
MSI afterbunner ile oyun esnasında CPU ve GPU'nun sıcaklık, frekans, kullanımlarına bakıp yorumlamak daha isabetli yorum olur.
Öncelikle cevadın için teşekkür ediyor, 3 gün sonra geç cevap verdiğim için özür diliyorum.

"Throttle" dediğin anladığım kadarıyla darboğaz. Oyunda darboğaz yaşasam yine iyi yaşamıyorum. Direk oyuna girdiğim andan itibaren kasmaya başlıyor oyun. Oyuna girip sadece dediğin değerlere bakıp çıksam ya da oyun esnasında değilken dediğin değerlere baksam yine sonuç alabilirmiyiz?

Eğer fanı sötükten sonra bu şekilde geri fanı üstüne monte ettiyseniz sıcaklıkların yüksek olması kuvvetle muhtemel. CPUID HW Monitör yükleyerek sistem sıcaklıklarını görüntüleyebilirsiniz. Buraya da ekleyin.
Öncelikle cevabın için teşekkür ediyor, 3 gün sonra geç cevap verdiğim için özür diliyorum.

Sistem sıcaklıklarını kontrol edip ekran görüntüsünü de buraya atttım.
CPUID HwMonitor - Sistem Sıcaklık Dereceleri..PNG
Açık konuşucam, olabilir. Ama sıcaklıkların fanı geri söküp taktıktan sonra sıcaklıkların yüksek olucağını sanmıyorum. Çünkü oyunların kasma işlemleri işlemciye bakmadan önce başladı. Her şey mübarrek "kurban bayramında" bilgisayarımı dizi izlemek için TV'ye bağlamıştım. TV'ye bilgisayarın değil televizyonun uydu kutusuna takılı olan "HDMI" kablosu ile bilgisayarı bağlamıştım. Tüm olanlar bundan sonra oldu. Bununla ilgili bir problem olabilir mi?

Son düzenleme:
MSI Afterburner programı yükleyip oyun içi işlemci, ekran kartı kullanımlarına bakmak lazım. Mesela önceden kaç fps alıyordunuz şimdi kaç alıyorsunuz onları söyleyebilir misiniz?

MSI Afterburner programı yükleyip oyun içi işlemci, ekran kartı kullanımlarına bakmak lazım. Mesela önceden kaç fps alıyordunuz şimdi kaç alıyorsunuz onları söyleyebilir misiniz?
Cevabınız için teşekkür ederim.

Dediğiniz bileşenlerin özelliklerine oyun içinde kasarken baktım. Hepsi standart derecede ne yüksek ne düşük. Yinede isterseniz oyun içerisindeyken kullanımların ekran görüntüsünü atabilirim.

Açıkçası benim bahsettiğim/yaşadığım durum çok anormalce. Bilgisayarı kapatıp açıyorum kasıyor tekrar açıp kapatıyorum, kasmıyor. Bilgisayarı uyku koduna alıyorum açınca kasmıyor tekrar kapatıp açınca kasıyor.
Artık sıkıntının ekran kartından kaynaklandığını düşünmeye başladım.

Beni tedirgin eden olay bu işlemin bir çözümü var mı?

Çok garip bir durum. Bilgisayar arka planda başka işlemler yapıyor olabilir mi o kasıyor dediğiniz zamanlarda? Kastığı ve normal halindeki CPU-GPU kullanım değerlerini sıcaklıklarını FPS'leri paylaşır mısınız?

Çok garip bir durum. Bilgisayar arka planda başka işlemler yapıyor olabilir mi o kasıyor dediğiniz zamanlarda? Kastığı ve normal halindeki CPU-GPU kullanım değerlerini sıcaklıklarını FPS'leri paylaşır mısınız?
Cevabınız için teşekkür ederim.

Bilgisayarın arka planda bir işlem yaptığını sanmıyorum.
Sadece ağırlıklı kullandığım uygulamalar açık (Opera, Spotify ve Discord). Hiçte kapatmam. Ama bunların yanında "uTorrent" uygulamasını açtığım zaman "CPU" %80'e kadar çıkıyor bu normal. Oyundayken CPU-GPU sıcaklıkları aynı. Kasaya ne zaman elini götürsem sıcaklık değişmiyor. İşlemcide de ekran kartında da 2 tane fan var. Oyun (FIFA21) ise 60FPS sabit.

Yalnız şöyle aptalca bir durum var. Bilgisayarda 1-2 saatlik iş yaptıktan sonra geçenlerde "League of Legends" oynamak istedim oyun düşük gereksinimli olduğu için kasmadan 200-220-240FPS düşmeden 2 saat oynadım. Ardından FIFA girdiğim zaman kasmadı. Ve bu olayı 3 kez mesaj yazmadığım zamanlarda tekrarladım. Ama direk bilgisayarı açtığım zaman girerse kasıyor.

Geri
Yukarı