GTX 1050 Ti ve i5-8300H laptopta neden darboğaz oluyor?

xarresa

Hectopat
Öncelikle laptopumun bütün driverları güncel. Laptop özelliklerim 8 GB RAM, Intel Core i5-8300h CPU, 1TB HDD, 128 GB SSD, Intel UHD Graphics 630 ve NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti.
Valorant gibi bir oyunda bile en düşük ayarlarda oynadığım halde 144FPS göremiyorum ve grafik ayarlarını en yükseğe alsam bile FPS değerimde çok az oynama oluyor. MSI Afterburner programıyla kontrol ettiğimde işlemcimin %90-100, ekran kartımın %35-50 arası kullanıldığını görüyorum. Neden böyle oluyor? Ve nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ayarları yükseğe alırsan fps artışı olabilir ekran kartı daha fazla kullanacağı için.

Valorant ekran kartına yük bindirmez. AAA oyunlarda deneyip bakmanız lazım. LoL veya Valorant oynarken 1660 Ti ekran kartımın maksimum görebildiği kullanım %40 seviyesinde. Mesela Forza Horizon 4'de de 90 altına inmiyor.

Valorant'ı 1920x1080p çözünürlükte oynuyorum ama 1280x960 çözünürlükte oynadığımda da aynı olay var. Bu bahsettiğim olay sadece bu oyuna özgü değil. Apex Legends, mirror's Edge Catalyst, Witcher 3, PUBG, Black Desert, Forza Horizon 4 gibi oyunlarda da aynı durumu yaşıyorum.

Bu da diğer bir sıkıntım Acer Nitro Sense programından yüksek performans moduna alınca masaüstünde bile CPU 85+ dereceleri görüyor o yüzden almıyorum. Oyunlarda aldığımda ise CPU fazla ısındığı için FPS düşmesi yaşıyorum.
Termal macununuz yeni mi ve ayrıca yakında temizlediniz mi bilgisayarınızın içini ?

Yeni konular

Geri
Yukarı