GTX 1050 Ti ve R5 5600 darboğaz yapar mı?

werutaasu99

Kilopat
İşlemci ağırlıklı oyunlar oynuyorum. FPS artışı için parçaları değiştirmek istedim. Şu an Ryzen 1500X işlemci mevcut, RAM 8 GB. 16 GB RAM yapıp işlemciyi de 5600 ile değiştirsem ciddi anlamda FPS artışı sağlar mı bana? Sağlıklı çalışır mı?

Konu darboğaz, soru FPS artışı olur mu?
Darboğaz konu başlığıyla ilgili bileşenlerde olmaz. CPU ve RAM değişimi yapıyorsunuz. Tabii ki FPS artışı olacaktır.
Darboğaz ve FPS artışı bağlantılı şeyler ya hani ? Darboğaz olduğunda oyun donar beklenen FPS gelmez vb. durumlar yaşanır FPS'e giden yok doğru parça birleşiminden başlıyor ya hani.

Darboğaz ve FPS artışı bağlantılı şeyler ya hani? Darboğaz olduğunda oyun donar beklenen FPS gelmez vb. durumlar yaşanır FPS'e giden yok doğru parça birleşiminden başlıyor ya hani.

Güncel bir işlemci almak istiyorsun + RAM'i iki kat arttırıp Dual yapmayı planlıyorsun. Haliyle performansın artıyor. Yani FPS artıyor. Konuyu kafanda tasarlayıp "hani, bağlantılı falan fıstık" demene gerek yok. Açık açık bu sistemle FPS artışım olur mu yaz.

Darboğaz işlemcinin ekran kartına yapması demek sizde tam tersi durum.

Sizin yazdığınızı anlamadım. Anlatmak istediğinizi anlatamadınız galiba. Darboğaz, CPU kullanımının GPU'dan yüksek olmasıdır. Tam tersi olan şey ne?

İşlemci odaklı oyunlarda yani CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ekran kartı tam kullanılmadığı için FPS artışı olur ama God of War gibi yüksek grafikli oyunlarda ekran kartı limitlediği için bir şey fark etmez. Tek yararı önceden darboğaz varsa o darboğaz gider. RAM'leri Dual channel yapman bayağı fark eder ama Ryzen'i tek RAM'le kullanma gibi bir hata yapmışsın performansının bir kısmını kullanmamışındır bile.

Güncel bir işlemci almak istiyorsun + RAM'i iki kat arttırıp Dual yapmayı planlıyorsun. Haliyle performansın artıyor. Yani FPS artıyor. Konuyu kafanda tasarlayıp "hani, bağlantılı falan fıstık" demene gerek yok. Açık açık bu sistemle FPS artışım olur mu yaz.

Sizin yazdığınızı anlamadım. Anlatmak istediğinizi anlatamadınız galiba. Darboğaz, CPU kullanımının GPU'dan yüksek olmasıdır. Tam tersi olan şey ne?
Zaten açıkça FPS artışı sağlar mı diye sordum. Bir kaç kullanan kişiden verimli olmadığı yorumlarını okuyup buraya sormak istedim. Mevcut sistemle 150-200 arası FPS alıyorum (oynadığım oyunlarda). FPS artıcağını biliyorum. Sadece acaba mı dedirtti bana okuduklarım.

Zaten açıkça FPS artışı sağlar mı diye sordum. Bir kaç kullanan kişiden verimli olmadığı yorumlarını okuyup buraya sormak istedim. Mevcut sistemle 150-200 arası FPS alıyorum (oynadığım oyunlarda). FPS artıcağını biliyorum. Sadece acaba mı dedirtti bana okuduklarım.

Zaten açıkça FPS artışı sağlar mı diye sordum. Birkaç kullanan kişiden verimli olmadığı yorumlarını okuyup buraya sormak istedim. Mevcut sistemle 150-200 arası FPS alıyorum (oynadığım oyunlarda). FPS artıcağını biliyorum. Sadece acaba mı dedirtti bana okuduklarım.

8 GB RAM ve 1500X ile belirttiğin FPS'leri alıyorsan kaymakla bal yiyorsun. Çünkü R5 5600 elindeki işlemciden kat kat üstün. Zaten Dual RAM'ler kendisi bile direkt FPS artışını etkilerken bahsettiğin yeni sistemde hayli hayli olur. Fakat aynı yukarıda yazıldığı gibi kaliteli AAA oyunlar GPU istediği için yine de seni üzer. Fakat elinde hazır sistem olur. Belki 6 ay sonra güçlü bir GPU alacaksın.

İşlemci odaklı oyunlarda yani CS:GO, Valorant gibi oyunlarda ekran kartı tam kullanılmadığı için FPS artışı olur ama God of War gibi yüksek grafikli oyunlarda ekran kartı limitlediği için bir şey fark etmez. Tek yararı önceden darboğaz varsa o darboğaz gider. RAM'leri Dual channel yapman bayağı fark eder ama Ryzen'i tek RAM'le kullanma gibi bir hata yapmışsın performansının bir kısmını kullanmamışındır bile.
Kasayı toplarken sınırda bir bütçeyle toplamıştım. Daha yeni yeni alabiliyorum istediğim parçaları o hatadan dönücem fakat RAM konusu da muallak bir durum. Kasa da takılı olan RAM'in aynısından bulamıyorum.

"GTX 1050 Ti ve R5 5600 darboğaz yapar mı"başlığa göre yorum yaptım.

Geri
Yukarı