GTX 1060 6 GB ve R5 1500X anlık FPS düşmesi

GTX 1060 6 GB GAMİNG X modeli benim arkadaşımda asus var modeli var oda yaşamıyor seninki hangi modeldi ?
Armor modeli benim ki.
Garanti den gelecek cevaba göre kartı değiştirmeyi bile düşünüyorum yeni RX590 lar baya bir hoşuma gidiyor güzel bir PSU ile sıkıntısız uzun zaman idare edecektir.

Armor modeli benim ki.
yani öyle bişey ki ramlerim 2400 mhz 2*8 16 B350 PC MATE anakartım var biraz önce rise of tomb raider girdim bazen kullanım düşüyor bazı yerlerde anlık takılmalar oluyor fps 25 e düşüyor parcaların hangisinde sorun oldugunu anlayamıyorum işlemcide yok ekran kartı funmarkta düzgün ramler calışıyor psu 600 w harddisk sağlam ssd de zaten oyun kurmadım

yani öyle bişey ki ramlerim 2400 mhz 2*8 16 B350 PC MATE anakartım var biraz önce rise of tomb raider girdim bazen kullanım düşüyor bazı yerlerde anlık takılmalar oluyor fps 25 e düşüyor parcaların hangisinde sorun oldugunu anlayamıyorum işlemcide yok ekran kartı funmarkta düzgün ramler calışıyor psu 600 w harddisk sağlam ssd de zaten oyun kurmadım
Dostum dediğim gibi bende baya sinir oldum bu duruma. Bence ekran kartını bir garantiye gönder değişim olduğunu söyledi orada ki çocuk bana bu gibi durumlarda. Denemediğim ayar kalmadı benim başka kartı takınca dediğim gibi sorun olmuyor. Bende şuan vatan bilgisayardan cevap gelmesini bekliyorum.

Dostum dediğim gibi bende baya sinir oldum bu duruma. Bence ekran kartını bir garantiye gönder değişim olduğunu söyledi orada ki çocuk bana bu gibi durumlarda. Denemediğim ayar kalmadı benim başka kartı takınca dediğim gibi sorun olmuyor. Bende şuan vatan bilgisayardan cevap gelmesini bekliyorum.
Cevap gelirse burada paylaşırsan sevinirim.

Teşekürler mesela Bf1 de aksiyonu bol yerlerde kullanım düşerken sadece havaya baktıgımda kullanım 99 oluyor bununla bi alakası varmı ?

Mustafa bey bende izmirde yaşıyorum siz en azından benden bilgisiniz yardımcıda olmaya calışıyorsunuz size ulaşabilceğim daha hızlı telefon yada mail adresiniz varsa alabilirmiyim acaba ?
Burada özel mesaj var mı bilmiyorum. Varsa özelden iletişime geçebilirsiniz. Sizden ricam oyun içinden msi afterburner ile sıcaklık, cpu ve gpu kullanımı değerlerinin ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz ?

Öncelikle selamlar yazım biraz uzun olacak ama sorunumuz ve sistemlerimiz aynı ben çözdüm nasıl çözülmüş sen karar ver. Şimdi öncelikle bu sorunu yaşama nedenin GPU kullanımın kesinlikle söyleyebilirim. i5 7400 işlemcim MSI H110M Pro anakartım 8gb RAM GTX1060 6GB 120 SSD 1TB HDD vardı bu bahsettiğin dropları yaşıyordum düşük ayarllarda bile sinirlerimi bozdu. İşlemci anakart sattım. gittim Ryzen 5 1600x aldım anakartım MSI B350 Tomahawk Artict aldım RAMleri ikiledim 16 GB yaptım ekran kartımda sorun olduğunu düşündüğüm için garantiye gönderdim. Aynı sorunlar kardeşimde de vardı onda 1050ti vardı onu aldım taktım sisteme 1060 dan alamadığım fpsleri bundan aldım hiç takılma olmadan oynuyorum şuan. Kartım daha gelmedi garantiden gelsin sonucu da yazarım. Ama GPU kullanımım düşükte de yüksekte de hep %95 üzeri olduğu için yüksek FPS alıyorum ve hiç takılma yaşamadım 1050ti ile bile.
1060 ekran kartı güçlü bir ekran kartı ve oyunları bu kart ile düşük ayarda oynamak zaten kart için çok daha az grafik işin içine girince zaten kart performansını gösterme gereksinimi duymuyor. En temel sebep bu olabilir. Diğer olası sıkıntı oyunların HDD de kurulu olması ile alakalı HDD oyun sahnelerini yüklemekte yavaş kaluyor olabilir. Ayrıca işlemci darboğazı olabilir. Bunlar dışında sebepler driverlar vs. güncel olmaması gibi sebepler devreye girer. Oyundayken msi afterburner programı ücretsiz indirip cihazın sıcaklık, cpu ve gpu kullanım yüzdekerini takip ederseniz temel sebep daha kolay anlaşılır. Tam olarak bilmiyorum ama internette kullandığınız ekran kartı ve cpu verilerini girip darboğaz olup olmayacağı hakkında bilgi veren siteler olduğunu okumuştum. Bu gibi sorgulamayla ilgili darboğaz mı değil mi rahatça anlaşılabilir. Ama oyun için bilgiler daha garanti çözüm önerisi için faydalı olur. Kartınızda arıza varsa o ayrı bir durum tabiki.

Bu durumun sürücüler ile ilgisi yok her şey günceldi sistemim de. Afterburner ile kontrol ettiğim için zaten bu kadar emin konuşuyorum. Kart performansa ihtiyaç duymuyor durumu çok saçma bu arada ben drop yiyeceksem yüksek fps ile akıcı oynayamayacaksam ne anlamı var yüksek kart almanın takmanın. Asus 1060 ile oynadım aynı oyunları kendi kartımda yaşadığım sorunlar olmadı mesela? Aynı işlemci ve hdd kuruluydu oyunlar.

Bu durumun sürücüler ile ilgisi yok her şey günceldi sistemim de. Afterburner ile kontrol ettiğim için zaten bu kadar emin konuşuyorum. Kart performansa ihtiyaç duymuyor durumu çok saçma bu arada ben drop yiyeceksem yüksek fps ile akıcı oynayamayacaksam ne anlamı var yüksek kart almanın takmanın. Asus 1060 ile oynadım aynı oyunları kendi kartımda yaşadığım sorunlar olmadı mesela? Aynı işlemci ve hdd kuruluydu oyunlar.

Son yazımın son cümlesinde kartınız problem varsa o ayrı bir durum dedim. Ayrıca bir oyunu ultra ayarlarda da oynarken de mi drop yiyorsunuz bu önemli bir etken eğer öyleyse o zaman durum anlaşılır evet ama siz düşük ayarlarda bile drop oluyor demişsiniz. Ben 970m ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarım var. Cs:GO oynarken ayarları ekran çözünürlüğünü en alt yaparak acaba maksimum kaç fps olur diye incelediğimde karşılaştığım sonuç ultrada 150-230 fps arası sahneden sahneye değişirken ekran kartım %99 stabil kullanılıyordu fakat ayarların düşük halinde ekran kartı kullanımı %30 -50 arası değişmeye başladı ve ayrıca fps 60 - 80 lere düştü. Drop yemedim fakat fps sizin mantığınıza göre 300 lere çıkması gerekirken fps düştü çünkü gpu artık %99 da çalışmak yerine gücünün yarısından bile azını kullanmaya başladı. Anlatmak istediğim durum bu şekilde yoksa durum saçma falan demenize gerek yok anlamadığınızı ifade edebilirsiniz bende bu şekilde detaylı yazarım. Bizzat deneyip görebilirsiniz çevrenizdeki insanlara denetip de doğrulatabilirsiniz.

Sürücü kaynaklı bir sorun olabilir. Dediğiniz gibi şu sıralar hep 1060 ve Ryzen serisinde FPS sorunları var. Bu driver kaynaklı da olabilir, oyunlara gelen güncellemelerden de olabilir. Herkes bu sorunu yaşıyorsanız vardır bir bit yeniği.

Son yazımın son cümlesinde kartınız problem varsa o ayrı bir durum dedim. Ayrıca bir oyunu ultra ayarlarda da oynarken de mi drop yiyorsunuz bu önemli bir etken eğer öyleyse o zaman durum anlaşılır evet ama siz düşük ayarlarda bile drop oluyor demişsiniz. Ben 970m ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarım var. Cs:GO oynarken ayarları ekran çözünürlüğünü en alt yaparak acaba maksimum kaç fps olur diye incelediğimde karşılaştığım sonuç ultrada 150-230 fps arası sahneden sahneye değişirken ekran kartım %99 stabil kullanılıyordu fakat ayarların düşük halinde ekran kartı kullanımı %30 -50 arası değişmeye başladı ve ayrıca fps 60 - 80 lere düştü. Drop yemedim fakat fps sizin mantığınıza göre 300 lere çıkması gerekirken fps düştü çünkü gpu artık %99 da çalışmak yerine gücünün yarısından bile azını kullanmaya başladı. Anlatmak istediğim durum bu şekilde yoksa durum saçma falan demenize gerek yok anlamadığınızı ifade edebilirsiniz bende bu şekilde detaylı yazarım. Bizzat deneyip görebilirsiniz çevrenizdeki insanlara denetip de doğrulatabilirsiniz.
Biraz tansiyon yükselmiş sanki benim öyle bir amacım yok sadece yaşadıklarımı anlattım. Birde anlattıklarınızı anlamıyorum ben kusura bakmayın. Önce 150-230 FPS alıyordunuz sonran ne oldu da düştü FPS ve kullanım oranlarınız? Benim mantığıma ters gelen kısımları da anlayamadım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı