Çözüldü GTX 1060 bazı oyunlarda GPU düşük kullanım sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Thoughtless03

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Gıda Mühendisi
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, eğer konuyu yanlış bir yere açtı isem düzeltirseniz sevinirim. Forumda yeniyim kusuruma bakmayın.
Sorunuma gelecek olursak, örneğin Rainbow Six oynuyorum, GPU kullanımında hiçbir problem olmuyor, %100-%95 arası oynuyor. Aynı şekilde Battlefield 4'e girdiğimde de hiçbir problem yok, neredeyse sürekli %99'da. Ancak GTA V ve Battlefield 1 MP oynadığım vakit, mesela GTA V'te Franklin'in evinin içinde iken %99'a yakın değerler sergiliyor ancak evinin önüne çıktığımda %80'li değerlere geçiyor. Şehir içine girdiğimde %60'lara kadar düşüş yaşıyorum ve bu da doğal olarak FPS'i etkiliyor, 60'ın altına inmeyen kart benim sistemimde 60'ın altına inerek 40 FPS'e kadar düşüş yaşatıyor. Eski bir oyun olsa ekran kartı bu oyuna fazla geldi de ondan tam kapasite kullanmıyor diye düşünürdüm ama durum böyle değil. Bu arada ekran kartı sürücüsü ve BIOS güncel. Sıcaklıklar oyun esnasında işlemci için 55, ekran kartı içinde 48 dereceyi geçmiyor. RAM kullanımında da 7GB'lara geldiği için BF1'de takılma sorunu yaşıyorum ancak bunun GPU kullanımını etkileyeceğini düşünmüyorum. RAM'den dolayı olsa 6 GB civarı RAM kullanımı olan GTA V'te yaşanmazdı, ancak yaşanıyor. Battlefield 1'de MP oynarken de 24 kişilik sunucuya girdiğimde %90'larda geziyor ama 64 kişiliğe geçtiğimde hele ki kaos ortamına karakteri döndürdüğümde dahi %55'lere kadar düşüş yaşıyorum. Bu oyunun ayarlarını Ultra'ya da alsam böyle Low'a da alsam böyle. NVIDIA denetim masasından Maksimum Performans'a ayarlı ekran kartı. Sanırım sorunum işlemci, yetmiyor ve darboğaz yaşatıyor. Kendimce böyle bir fikir yürüttüm araştırmalarım sonucu. Ve en kısa sürede i7 6700K işlemci diyorum. Ancak sizlerin de değerli fikirlerini duymak istiyorum :)
Şimdiden teşekkürler.

Sistem Özelliklerim:
  • Windows 10 Pro 64 Bit
  • M5A97 R 2.0 Anakart
  • 2x4 GB 1333 MHz RAM
  • FX 8350(212 EVO soğutuculu) 4.0 GHz
  • MSI Armor GTX 1060 6 GB
  • 600W Cooler Master PSU

Arkadaşlar sorunumu çözdüğümü belirtmek istedim. Battlefield 4'e girdiğimde onda da olduğunu fark ettim(daha önce olmuyordu, sürekli %99 kullanımdaydı). BIOS ayarlarına girerek sistem ayarını normalden performansa getirdim. Advanced Mod'a girerek AI Tweaker bölümünden AMD Turbo Core Technology ayarını açtım. Alt kısımda bulunan Enable Power Saving Mod'u da deaktif ettim. Ve öncesinde oyunlar 70 FPS'te dahi kasıyor gibi gözükürken şu anda ise son derece akıcı oldu. Kısacası darboğaz sorununu arttıran BIOS ayarlarım varmış :) Ve birkaç ayar ile sorun çözüldü.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı