GTX 1060 boşta 53 derece

schentuna

Decapat
Yer
Hiçlik
Daha fazla  
Kullandığım ekran kartı ASUS Phoenix GTX 1060 6 GB boştaki değerleri 52-53 derece civarı. Bu değerler normal midir yoksa bir termal macun değişimi gerekir mi?
Oyun oynarken 83 dereceye kadar çıkıyor. Birkaç oyundan örnek vermek gerekirse PC Building Simulator gibi basit bir oyun oynarken de 82 dereceye kadar ulaşıyor, Hitman 2'de 83 dereceye kadar ulaşıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son bilgisayarınızı ne zaman temizlediniz?
2 hafta önce sağlam i temizlik yaptım hocam.
Tek fanlı bir karta göre aşırı fazla değil. Ama normal demiyorum. Kaç yıllık kart?
2 yıllık kart, plastik kapağını - fanlarını söküp temizledim daha yeni.
Kasanız nedir? Kaç adet fan var ? Boştaki ekran kartı kaç MHz'de ?
Hocam kasam klasik HP Pavillion ofis kasalarından ben sonradan upgradeledim
Kasanız nedir? Kaç adet fan var ? Boştaki ekran kartı kaç MHz'de ?
Sadece dışarı egzos fanı var ofis kasası olduğu için, MHz (GPU Clock): 1506Mhz.
Normal değil. Hava akışı kaynaklı bir sorun olabilir ya da mining virüsü. Boştaki değerin önemi yok diyenleri ise anlamıyorum hiç. 50-60 derece işlemci için bile normal değil boşta olduğunu düşünürsek. Karta bir zararı yoktur orasını tartışmam ama arkasındaki sebep araştırılmalı. Boşu boşuna başkasına sistemini sömürtme.
Valla hocam virüs olduğunu pek sanmıyorum defalarca format attım önceden ve daha yeni imaja döndürdüm.

Kasa içi hava akışını doğru düzgün yapman lazım. Dediğine göre klasik bir kasa kullanıyormuşsun. Bu kasalarda kasa içi hava akışı pek mümkün olmaz.

Bu konunun sana yardımcı olacağını düşünüyorum.

Ek olarak ekran kartının termal macunun yenileyebilirsin.

Yeni kasa almak yerine kasanı modifiye edebilirsin.

Kasa içi hava akışını doğru düzgün yapman lazım. Dediğine göre klasik bir kasa kullanıyormuşsun. Bu kasalarda kasa içi hava akışı pek mümkün olmaz.

Bu konunun sana yardımcı olacağını düşünüyorum.

Ek olarak ekran kartının termal macunun yenileyebilirsin.

Yeni kasa almak yerine kasanı modifiye edebilirsin.
Hocam kasamı modifiye etmeyi düşündüm ama ön paneli açınca fan takacak yerin olmadığını farkettim, zaten anakartın üstünde pwm fan pinleri yok eski bir kart kullanıyorum.

Galiba kasa biraz küçük. Ben kasayı kendi gözlerimle görmediğim için buradan bunu yap diyemeyeceğim.

Sana ne yapabileceklerini söyledim.

83 derece aslında aşırı yüksek değil. Bana göre 85 derece üstü olmamalı.

Galiba kasa biraz küçük. Ben kasayı kendi gözlerimle görmediğim için buradan bunu yap diyemeyeceğim.

Sana ne yapabileceklerini söyledim.

83 derece aslında aşırı yüksek değil. Bana göre 85 derece üstü olmamalı.
Teşekkürler hocam yardımlarınız için.
1617224576784.png
Kasamı fotoğraf olarak ekledim.

Mesela yan kapağına küçük küçük delikler açabilirsin. En azından oradan ekran kartı hava alabilir. Belki en üst yere (tepe) delikler açıp filtre takabilirsin.

Ekstradan fan takma yeri yapmaya çalışırsın.

Şu anlık aklıma gelen bunlar. Bu sıcaklık değerleri seni rahatsız ediyorsa dediklerimizi yapabilirsin. Ek olarak YouTube üzerinde bu tarz birkaç video vardır, onları izleyebilirsin.

Teşekkürler hocam yardımlarınız için. Eki Görüntüle 951465Kasamı fotoğraf olarak ekledim.
Hocam bu kasa ise normal. Ekranı kaç Hz kullanıyorsunuz? Bazen yüksek Hz değerlerinde ekran kartı boşta yükteymiş gibi de çalışabiliyor. MSI Afterburner üzerinden kontrol edin. Onun dışında kasayı değiştirmeniz lazım. Önü mesh en az 4 adet Fanlı bir kasa alırsanız sıcaklıkla 83 den 73'lere kadar geriler.

Hocam bu kasa ise normal. Ekranı kaç Hz kullanıyorsunuz? Bazen yüksek Hz değerlerinde ekran kartı boşta yükteymiş gibi de çalışabiliyor. MSI Afterburner üzerinden kontrol edin. Onun dışında kasayı değiştirmeniz lazım. Önü mesh en az 4 adet Fanlı bir kasa alırsanız sıcaklıkla 83 den 73'lere kadar geriler.
Sistem zaten geçici şimdilik stoklar oturunca tertemiz bir kasa toplayacağım, ekranım 165hz. Sanırım sıcaklıklar da havasızlıktan kaynaklı.

Sistem zaten geçici şimdilik stoklar oturunca tertemiz bir kasa toplayacağım, ekranım 165hz. Sanırım sıcaklıklar da havasızlıktan kaynaklı.
Belki de boşta ekran kartınız 165 Hz'de kullandığınız için turbo MHz hızına kendini sabitlenmiştir. 60 Hz yapıp bir de boştaki sıcaklıkl değerlerine bakabilir misiniz?

Geri
Yukarı