GTX 1060 İle Çift Monitör Nasıl Kullanılır?

Onurdgn1990

Hectopat
Daha fazla  
2 tane hem VGA hem HDMI girişi olan monitörlerim var. Ekran kartım Zotac GTX 1060 6 GB. Ekran kartı HDMI çıkışından ana monitörüme görüntü alıyorum. Yan ekran olarak aldığım monitöre VGA'yı HDMI'a çevirici bir aparatla gene ekran kartımdan HDMI olarak görüntü almaya çalıştım. Başta başarısız olsam da. BIOS ayarlarından buna başardım:

- Bilgisayar açılırken del ya da F2 tuşuyla BIOS ayarlarına girdim ve sırasıyla:
- Advanced settings (f7)
- Advanced sekmesi
- System agent (sa) Configuration
- Graphics Configuration'a girip
- Igpu multi-monitor seçeneğini disable iken enable yaptım. (Primary display seçeneği kendiliğinden auto'dan GPU Graphics'e döndü. )
(Not: Primary display seçeneklerinde PCI-e var ne olduğunu bilemiyorum. )

Bu sayede 2 monitörümden de görüntü aldım. Ancak!
Bilgisayarı kapayıp açtıktan sonra BIOS ekranı görünmeyip direkt Windows 10 ekranım açılmaya başladı, bazende hiç görüntü alamamaya başladım. Bununla ilgili daha önceden de sıkıntı yaşamıstım ve ekran kartım yanmıştı, garanti kapsamında yenisiyle değiştirdim. ( Problem ekran kartında mıydı? Benim yaptıgım değişiklikler mi zarar verdi? Bilmiyorum :))

Böyle olunca korktum ve ekran kartından kabloları çıkardım, HDMI kablosunu anakartımın HDMI çıkışına takıp bilgisayarı yeniden başlattım. BIOS ayarlarını varsayılan (default)'a çevirdim ve ekran en baştaki haline yani ekran kartımdan tek monitör olarak HDMI'dan görüntü almaya başladım.

Sorum şu:
PCI-e nedir? Acaba o seçenekle yapsam randıman alır mıyım? Bunları denerken ekran kartıma zarar verme ihtimalim var mı? Teknik servislere sorduğumda bundan dolayı ekran kartın yanmaz, kart hatalıdır dediler ama aynı olayları tekrar yaşayınca riske atmak istemedim. GTX 1060 ile nasıl çift monitör kullanabilirim?

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ana monitörü direk HDMI kablo ile bağladınız bu tamam. Yan monitörde sadece VGA girişi var sanırım. Bunu bağlarken HDMI to VGA dönüştürücü kullanmanız gerekiyor. Kasadan HDMI kablo ile çıkan görüntüyü VGA giriş için dönüştüreceksiniz. BIOS ayarları ile de uğraşmazsınız. Sizin yaptığınız işlemi tam anlayamadım ama tahminim harici ve dahili grafik kartı kullanım ayarlarıyla oynamışsınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı