GTX 1060 laptopta Rocket League kasıyor

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba, dizüstü bilgisayarımda; GTX1060 6 GB, i7-8750H ve 2400MHz'de çalışan (2x8) 16 GB RAM var. Rocket League oynarken özellikle kamera değiştirirken, yani düz açıdan top kamerasına geçerken, kasmalar meydana geliyor. +100 olan FPS değerlerim 20-30'a, bazen de daha düşük FPS´lere düşüyor.

Temel ayarlarım yapılı durumda, yani bilgisayar Ultra performans pil modunda. NVIDIA ayarlarım maksimum performansa ayarlı. Keskinleştirme gibi FPS düşüren şeyler kapalı. Sürücülerim güncel. Oyunun grafik ayarlarından mı kaynaklı diye ayarları en düşüğe çekip her şeyi kapattığımda bile bu kasma meydana geliyordu. Yani oyun piksel piksele bile dönse bu var. Bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1619101610670.png

FPS drop yediğim anlardan birinin ekran görüntüsü. Altta da FPS grafiği mevcut. Isı değerleri ve kullanım genel olarak hiç değişmedi ama FPS 120´den 40-60 arasındaki değerlere düştü.
@Vittorio03 bunlar da drop anındaki işlemci değerlerimin grafiği;
20210422_172944.jpg

Son düzenleme:
Bu sorun genel olarak CPU'nun aşırı ısınıp thermal throttle denilen duruma girmesinden kaynaklı, kendim de aynı sorunu uzun bir süre yaşadıktan sonra çareyi CPU'mu undervoltlayıp hızını limitlemekte buldum. Fakat undervolt işlemini düzgünce öğrenip yapmanız gerekiyor çünkü gereğinden fazla sınırladığınızda oyun esnasında mavi ekran yiyebilirsiniz.

Bu sorun genel olarak CPU'nun aşırı ısınıp thermal throttle denilen duruma girmesinden kaynaklı, kendim de aynı sorunu uzun bir süre yaşadıktan sonra çareyi CPU'mu undervoltlayıp hızını limitlemekte buldum. Fakat undervolt işlemini düzgünce öğrenip yapmanız gerekiyor çünkü gereğinden fazla sınırladığınızda oyun esnasında mavi ekran yiyebilirsiniz.
Undervolt işlemini birkaç kez denemiş ve ne yazık ki başarısız olmuştum :(

GTX 1650 4GB GPU ile i5 9300H CPU kullanıyorum, İşlemcimi 3.6 GHz'e sınırlayıp, -0.150mV undervolt uyguladım. Isınmadan dolayı yaşanan bir kasma veya performans düşüşü deneyimlemedim bu ayarlarla henüz.

CPU maximum 90 dereceyi görmekte olup genel olarak 75-85 derece arasında geziyor.
GPU ise maximum 70 dereceyi görmekte olup genel olarak 55-65 derece arasında geziyor.

Not: GPU üzerinde herhangi bir oynama yapmadım, normal hali bu.

Oyun içi grafik ayarlarım ektedir:
Ayrıca FPS sınırını monitörünüzün yenileme hızına ayarlamanızı öneririm, fazlasının hiçbir yararı olmamakla beraber zararı var, anlık 20-40 FPS düşüşü yaşatıp takılmalara neden oluyor.
1619127816608.png

Geri
Yukarı