GTX 1060 ROG Termal pad yenileme

Ozan Doğan

Decapat
Yer
Istanbul / Turkey
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Merhaba arkadaşlar,
2016 yılı sonunda almış oldugum ASUS GTX 1060 6 GB ROG STRIX model ekran kartının yılda 1 defa termal macun yenileme işlemini yapmaktayım. Bunu yaparken tüm parçalarını özenle söküp güzelce temizledikten sonra macun yenilemesini yapıp kartı kapatıyorum şimdiye kadar bir sıkıntı görmedim çok şükür. Kart OC ayarlarda boş halde 40 derece, Online oyun PUBG, wot, raınbox Siege gibi oyunlarda 50 ila maksimum 60 derece arası çalışmakta. Ağır oyunlarda ise 70 dereceye çıkmakta örnek RDR2. belirtmiş oldugum sıcaklıklar tüm oyunlarda Full grafik ayarlı şekildeki sonuçlardır. Gelelim asıl konumuza, kartı alalı 5 sene oldugu için ekte işaretle belirtmiş oldugum yerde şimdiye kadar hiç elimi sürmediğim orijinal fabrikanın taktıgı sarı renkte termal pad mevcuttu. Pad çok yumuşak hal almış hamur gibi oldugu için ve elimi koydugumda hiç sogukluk hissetmediğim için özelliğini yitirmiş diyerekten ölçüsünü aldım 1.5mm olarak yenisini netten sipariş verdim. Aldığım ürün pullsar marka eccopad model, sertlik değeri 40 yazıyor pakette ama içindeki etikette 50 oldugu yazıyor satıcıya sordum yeni üretimler 50 olarak geliyormuş. Soğutma değeri 3.0W/mk. bu ürünü yerleştirdim ve kapattım 2 gün olacak kullanıyorum bir sıkıntı görmedim fakat sosyal gruplarda paylaştıgımda yanlış yaptığım söylendi. Orijinal termal Pad'in değişmemesi gerektiğini söylediler ve 1.5mm kalın onun yerine 1.0 kullanman gerekirdi denildi. Şimdi ben çok arada kaldım ne yapsam nasıl yapsam bilemiyorum orijinal pad hala elimde pahalı pad alma durumumda yok ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdi bilmeden VRAM, MOSFET'lere zarar verip de masraf çıkarmak istemiyorum, desteklerinizi beklemekteyim. Teşekkürler.

1631501116859.jpg

1631501116853.jpg

1631501116863.jpg

DESTEK BEKLEMEKTEYİM

Son düzenleme:
Hocam keşke sipariş ettiğinizden farklı gelince değiştirseydiniz, kalın olması PCB'yi birazcık bükebilir ancak asıl sorun işlemci ile soğutucu düzgün temas etmezse olur. Ben olsam eğer termal pad altındaki bileşenlerin sıcaklık sensörü varsa ve sıcaklık değerlerinde bir sorun yoksa aynen öyle kullanırdım. Bilgili arkadaşlar ne diyecek bakalım.

Termal pad yenilemesi her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Öncelikle kullanacağınız pad ile stok halde gelen Pad'in kalınlığının aynı olması lazım bunu üretici firma açık açık sayfasında yazmadığı için bu kısımda çok hata yapılıyor ya çok ince alıyorlar soğutucuya temas etmiyor VRM'ler aşırı ısınıyor. Ya kalın alıyorlar soğutucu aşırı baskı yaratıyor PCB'yi bile bükebiliyor örnekleri var. Böyle durumlarda açıkçası firmaların resmi forum sayfasına girip model kodu ile konu başlığı açıp net bir bilgi öğrenmek gelen bilgiye uygun termal pad almak termal pad alırken özellikle iletkenliği yüksek olanları tercih etmek gerek. 3 MW düşük geldi ama yeterli de olabilir o konuda emin değilim şahsen.

Değişim sonrası GPU sıcaklığı nasıldı, ekran kartının devreye girdiği andan itibaren (yani çizim modelleme aşamasına geldiği an oyunun başlangıcı işte) oyundan atma vs sorunlar yaşanmadıysa problem yoktur bence kullanılabilir ama kalınlık meselesi önemli özellikle MOSFET ve VRAM modüllerinin üzerindeki padler soğutucuya tam temas etmezse kısa Vade'de karta elveda dersiniz.

Hocam keşke sipariş ettiğinizden farklı gelince değiştirseydiniz, kalın olması PCB'yi birazcık bükebilir ancak asıl sorun işlemci ile soğutucu düzgün temas etmezse olur. Ben olsam eğer termal pad altındaki bileşenlerin sıcaklık sensörü varsa ve sıcaklık değerlerinde bir sorun yoksa aynen öyle kullanırdım. Bilgili arkadaşlar ne diyecek bakalım.
Öncelikle yorumda bulundugun için teşekkürler hocam.Evet 40 sertlik değeri var diye sipariş verdim gelince iç pakette 50 oldugunu görünce satıcı ile iletişime geçtim bu şekilde üretim olacakmış artık o sebeple değişim yerine tek seçenek iade idi.Fakat yaşantımda bazı sıkıntılar oldu iade süresi geçtiği için mecbur elimde kaldı.PCB nasıl bükülebilir ki lehimli bir malzeme istediği kadar baskı yapsın öyle bi sıkıntı olacağını sanmıyorum açıkcası ha tabi 2.0mm ve üstü kalın ped olur onda sıkıntı olabilir ama ben takıntılı biri oldugum için belki 20 defa orjinal ped kalınlıgını ölçtüm emin olabilmek için.Orjinal 1.5mm evet ama ya zaman geçtiği için yumuşak olmuş yada yavaştan kendini saldı sıfır halinin 25 sertlik değeri vardır herhalde bayağı yumuşak.Sıcaklık sensor konusunda bilgim yok AIDA64 Extreme programından kontrol edeyim dedim ama sıcaklık değerleri göstermiyor.1 hafta olacak kullanıyorum şuanlık bir problem gözükmüyor ama ilerleyen süreçte problem olur mu acaba profesyonel kullanıcılardan bilgi almak daha iyi olacaktır bakalım inşallah yardımcı olurlar,teşekkürler.
Termal pad yenilemesi her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Öncelikle kullanacağınız pad ile stok halde gelen Pad'in kalınlığının aynı olması lazım bunu üretici firma açık açık sayfasında yazmadığı için bu kısımda çok hata yapılıyor ya çok ince alıyorlar soğutucuya temas etmiyor VRM'ler aşırı ısınıyor. Ya kalın alıyorlar soğutucu aşırı baskı yaratıyor PCB'yi bile bükebiliyor örnekleri var. Böyle durumlarda açıkçası firmaların resmi forum sayfasına girip model kodu ile konu başlığı açıp net bir bilgi öğrenmek gelen bilgiye uygun termal pad almak termal pad alırken özellikle iletkenliği yüksek olanları tercih etmek gerek. 3 MW düşük geldi ama yeterli de olabilir o konuda emin değilim şahsen.

Değişim sonrası GPU sıcaklığı nasıldı, ekran kartının devreye girdiği andan itibaren (yani çizim modelleme aşamasına geldiği an oyunun başlangıcı işte) oyundan atma vs sorunlar yaşanmadıysa problem yoktur bence kullanılabilir ama kalınlık meselesi önemli özellikle MOSFET ve VRAM modüllerinin üzerindeki padler soğutucuya tam temas etmezse kısa Vade'de karta elveda dersiniz.
İlgin için teşekkürler hocam, evet belki 20 defa ölçme yaptım orjinal pedde 1.5mm yeni aldığımda öyle hatta yan yana koydum yine aynı bende takıntı var az birşey fark olsa anlarım direk.Sadece sertlik değeri farklı işte.Birçok yerli ve yabancı forum olsun, vıdeo paylaşım kanalları olsun izledim net bir bilgi bulamadım maalesef son çare Asus'a mail attım cevap bekliyorum.Temas konusunda eminim net olarak ediyor sogutucu ile PGB aralıgı fakat tek problem ürünün sertlik değeri ve w/mk iletim değeri.1 hafta olacak kullanıyorum şimdilik bi sıkıntı görmedim desem yeridir.WOT,Raınbow Sıege,PUBG,RDR2,FH4 gibi oyunları test ettim sadece PUBG'de 1 - 2 defa siyah ekran saliselik gidip geldi bir lobiden maça geçişte uçakta iken ekran simsiyah oldu oyunu kapadım açtım düzeldi.Büyük ihtimal PUBG son güncelleme kaynaklı oldugunu düşünüyorum normal açılış ekranında bile problemler var oyundan atma vs vs.RDR2 gibi ağır bir oyunda sıkıntı yaşamadım mesela.Yinede çok ikilemde kaldım umarım burada profesyonel kullanıcılar ve asus destek yardımcı olurda bende genel konu açıp diğer kullanıcılara bilgilendirme yaparım aynı benim gibi sorularına cevap alamamış birçok kullanıcı var.

Hocam 1 gün aradan sonra tekrardan merhaba.Asus desteğe atmış oldugum mail cevabı geldi.Cümleyi aynı şekilde iletiyorum " Thermal pad kalınlığını ve marka önerisini yapamamaktayız. Ek olarak bu özelliğin bilgisini de görüntüleyemiyoruz.Malesef bu konuda sizlere yardımcı olamayacağız.Anlayışınız için teşekkürler " Yani saçmalıga bakarmısın hadi siz bilmiyorsunuz teknik servis personeline sorun eminimki onlar biliyorlar kısa yoldan başlarından def ediyorlar ufacık konu için uğraştıgım şeye bak :D

Son düzenleme:
GPU-Z kullanabilirsin. Ekran kartının memory de dahil tüm sıcaklıkları gösteriyor.
Teşekkürler hocam indirme sağladım fakat bu PCB,Mosfet gibi sıcaklıklar ne diye geçiyor bilgin var mı ?
Hocam kafana takma, ne olabilir ki?
Kafama değil bi sorun olursa cebime takılacak ve o takılacak cepte şuan para yok maalesef işsiz durumdayım beni sıkıntıya sokar.

Teşekkürler hocam indirme sağladım fakat bu PCB,Mosfet gibi sıcaklıklar ne diye geçiyor bilgin var mı ?

Kafama değil bi sorun olursa cebime takılacak ve o takılacak cepte şuan para yok maalesef işsiz durumdayım beni sıkıntıya sokar.
Maalesef ASUS GTX 1060 kartlarda benim bildiğim VRM ve VRAM kısımlarının sıcaklığını gösteren sensörler yok. O yüzden onu yazılım üstünden okumanız pek mümkün değil.

Yaptığın senin açından doğru , kart açısından yanlış , orjinal ped 100 Euro dan fazla kargo hariç , hem dogrusun hem yanlış ama kaygılanma ısılarda yükselme olursa pedleri biraz daha kaliteli olaninla değiştirirsin .

Yeni konular

Geri
Yukarı