GTX 1060 Sistem Düşük FPS Sorunu

fdgsddg

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Birkaç gün önce yeni bilgisayar topladım, sistem kısaca şu şekilde:
  • GeForce GTX 1060 6GB
  • Intel(R) Core(TM) i5 6500 CPU @ 3.20 GHz
  • 8.00 GB RAM
Bilgisayarı alırken herkes bana oyunları ultra 1080p 60 FPS oynayabileceğimi söyledi ama FPS problemleri yaşıyorum. Nvidia Experience'dan oyunları optimize ediyorum sorunum düzelmiyor.
  • Rust 45 FPS
  • Skyrim 45-60 FPS
  • GTA 5 30-60 FPS
  • PAYDAY 2 40-75 FPS
  • Cities Skylines 35-45 FPS
Şimdilik bu oyunları denedim ama çoğu hafif oyun zaten, iyice hevesim kaçtı :cry: Ekran kartın ayarlarını mı yapmak gerekiyor yoksa sistem mi kötü anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev Yöneticisi ya da MSI Afterburner ile oyunlardaki RAM kullanımını kontrol edin. 6.5-7 GB civarındaysa FPS düşebilir. 8 GB artık oyunlar için pek yeterli değil. Ultra ayarlar için 16 GB tavsiye ediyorum. 9-11 GB civarı RAM kullanımı oluyor çünkü. RAM %70-75'i geçmiyorsa işlemci kullanımında belki sorun olabilir. Normalde GTX 1060 için yeterli bir işlemci ancak sistemde işlemciye yük bindiren bir şey varsa sorunun kaynağı bu olabilir. Ayrıca PSU modelinizi de belirtin. PSU yeterli değilse sistem stabil çalışmayabilir ve GPU %100 kullanılmayabilir. Hatta sistem zarar görebilir.

Xbox DVR'yi kapattınız mı?
Kapattım fayda etmedi.

Görev Yöneticisi ya da MSI Afterburner ile oyunlardaki RAM kullanımını kontrol edin. 6.5-7 GB civarındaysa FPS düşebilir. 8 GB artık oyunlar için pek yeterli değil. Ultra ayarlar için 16 GB tavsiye ediyorum. 9-11 GB civarı RAM kullanımı oluyor çünkü. RAM %70-75'i geçmiyorsa işlemci kullanımında belki sorun olabilir. Normalde GTX 1060 için yeterli bir işlemci ancak sistemde işlemciye yük bindiren bir şey varsa sorunun kaynağı bu olabilir. Ayrıca PSU modelinizi de belirtin. PSU yeterli değilse sistem stabil çalışmayabilir ve GPU %100 kullanılmayabilir. Hatta sistem zarar görebilir.
GTA 5'de test ettim RAM kullanımı 6.5-7 GB civarında, CPU kullanımı %100, bellek kullanımı %90. Sadece şehirde kasma oluyor, şehir dışında 60+ FPS görüyorum. PSU kasayla birlikte geldi 600W. Tek sorunum RAM yetmezliği mi şu an?

Şehirde bellek kullanımı %90 iken kasıyorsa, şehrin dışında kullanım %70'lere iniyor ve kasmıyorsa sorun yetersiz olması evet. Şehrin dışında %90 kullanım olmasına rağmen kasmıyorsa başka bir şey kaynaklı olabilir. Yine de stabil sistem kullanımı için imkanınız olduğu bir zamanda RAM yükseltmenizi öneririm. %90 kullanım sistemin performans kaybetmesi için yeterince yüksek bir oran.

Tekrar girdim denedim şehir içinde de dışında da Bellek kullanımı %75-80 arası, şehir dışında da FPS düşüşleri yaşadım bu sefer. Oyun kapalıyken de bellek kullanımı %45 bilgisayarımda sorun var galiba. RAM'i 16 GB'a yükseltirim yine bu sorunlar devam ederse bilgisayarı topladığım yere götürüp kontrol ettiririm artık.

Şehirde bellek kullanımı %90 iken kasıyorsa, şehrin dışında kullanım %70'lere iniyor ve kasmıyorsa sorun yetersiz olması evet. Şehrin dışında %90 kullanım olmasına rağmen kasmıyorsa başka bir şey kaynaklı olabilir. Yine de stabil sistem kullanımı için imkanınız olduğu bir zamanda RAM yükseltmenizi öneririm. %90 kullanım sistemin performans kaybetmesi için yeterince yüksek bir oran.
Bende GTX 1060 kullanıyorum I5 6600 ve 16GB RAM ile GTA da Ultrada da olsa Low da da olsa GPU kullanımı %70 lerde oluyor, CPU kullanımı %90 ın altına inmiyordu. Ekran kartını garantiye yolladım yenisi yolladılar şuan GTA yüklü olmadığı için test edemiyorum. Witcher 3 oyununda test ettim GPU kullanımı hala %99 değil %70 lere de düştüğü oluyor %80 e de %99 a da çıktığı oluyor artık ama hala stabil değil. CPU kullanımı artık %40-50 lerde. Ultra ayarlarda 45FPS alıyorum ve Technopatın RX 470 testinde de 45FPS almıştı. Sorun ekran kartında olmadığına göre neyde olabilir ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı