GTX 1060 Sistem Ekran kartının tam kapasite kullanılamaması

CngzByy

Hectopat
Merhabalar, öncelikle sistem özelliklerimi yazayım:

GPU : MSI GTX 1060 GAMING X6G
CPU : AMD Ryzen 1500x
RAM : Kİngston 8GB Tek slot 2400 MHz DDR4
Anakart : MSI B350M GAMING PRO
SSD : Sanddisk 240 GB SSD PLUS
HDD : 500 GB Sıradan bir hdd

Bu sistemle bazı oyunlarda ekran kartı ve işlemcinin düşük yüzdelerle çalışmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm FPS sorunları yaşıyorum. Örneğin;

Rise of the Tomb Raider : Yüksek ayarlar (Çok yüksek değil ) GPU kullanımı Max %86 CPU Max :% 74 RAM ortalama : % 75-85 arası maxsimum FPS (53) anti alasing (FXAA)

Dying Light : Tüm ayarlarda denedim CPU ve GPU kullanımı yüzde 50'yi geçmedi. En yüksek FPS (45)

Witcher 3 wild Hunt : CPU ve GPU %70-80 fps max 50 ( düşük orta ve yüksek ayarlarda ayrı ayrı denedim)

Ve bunun gibi bir takım sıkıntlar var ne yapabilirim bilmiyorum. Ekran kartım tam kapasite çok nadiren çalışıyor. Yüzde 99 u çok nadiren görüyorum ve tam kapasite çalışmaması düşük FPS e sebep oluyor.

Kasada toz yok. Defalarca titizlikle temizlendi.
Güncel Olmayan driverim, BIOS sürümü yok.
OC. yaparak denedim sonuç değişmedi Hiç OC kullanmadan denedim sonuç değişmedi. (FPS/GPU-CPU ölçümleri MSI Afterburner ile yapılmıştır.)

Benim bu ekran kartını tam kapasite çalıştırabilmek için ne yapmam gerekir ? RAM mi yetersiz geliyor acaba? Başka bir sorun mu var. Çözün önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
ROTR.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Bu sistemle bazı oyunlarda ekran kartı ve işlemcinin düşük yüzdelerle çalışmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm FPS sorunları yaşıyorum. Örneğin;

Rise of the Tomb Raider : Yüksek ayarlar (Çok yüksek değil ) GPU kullanımı Max %86 CPU Max :% 74 RAM ortalama : % 75-85 arası maxsimum FPS (53) anti alasing (FXAA)

Dying Light : Tüm ayarlarda denedim CPU ve GPU kullanımı yüzde 50'yi geçmedi. En yüksek FPS (45)

Witcher 3 wild Hunt : CPU ve GPU %70-80 fps max 50 ( düşük orta ve yüksek ayarlarda ayrı ayrı denedim)

Ve bunun gibi bir takım sıkıntlar var ne yapabilirim bilmiyorum. Ekran kartım tam kapasite çok nadiren çalışıyor. Yüzde 99 u çok nadiren görüyorum ve tam kapasite çalışmaması düşük FPS e sebep oluyor.

OC. yaparak denedim sonuç değişmedi Hiç OC kullanmadan denedim sonuç değişmedi. (FPS/GPU-CPU ölçümleri MSI Afterburner ile yapılmıştır.)

Benim bu ekran kartını tam kapasite çalıştırabilmek için ne yapmam gerekir ? RAM mi yetersiz geliyor acaba? Başka bir sorun mu var. Çözün önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.Eki Görüntüle 288210

Grafik ayarlarını en yüksek yaparak deneyin.

Dying Light dışında bir sorun yok bence, çoğu zaman işlemci de ekran kartı da aynı anda yüzde 100 kullanılmaz zaten. Bunun dışında grafik ayarlarını azaltıp yükselterek işlemcinin mi yoksa ekran kartının mı sıkıntı yarattığını gözlemleyin. Bir de her oyunun kullandığı sistem kaynağı farklı olabilir, ben mesela world of tanks oynuyorum ve bu oyun işlemci gücü isteyen bir oyun, emektar bilgisayarımla 55-60 FPS zor alıyordum, ben suçu 200 TL'lik r7 240 ekran kartıma bulurken meğer işlemci sürekli %99'da kullanılıyormuş, ekran kartı onun yarısı kadar bile değil çoğu zaman.

Benim bu ekran kartını tam kapasite çalıştırabilmek için ne yapmam gerekir ? RAM mi yetersiz geliyor acaba? Başka bir sorun mu var. Çözün önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.Eki Görüntüle 288210
Yeni kartlarda hep bu salak sıkıntı var 900 serisi en güzeliydi. Çözünürlük farketmiyordu monitör HZ farketmiyordu. Kart hep en iyi performansı verirdi yok şimdi çok güçlüymüş oyunu takmıyormuş kart 60FPS oynamak zorunda kalıyorsun bu yüzden salak saçma bir teknoloji.

Merhabalar. OC kısaltmasının c sini küçük yazdığım için uyarı puanı almışım. Bu nedenle konuya cevap veremiyordum. Bu hafta sonu işlerimden ötürü kısa bir gezi yapacağım. Fakat mesajlarınızı okudum ve cevap verme gereksinimi duydum. Bu nedenle klon bir hesap kullanıyorum. Suç ise affola.

Öncelikle tüm farklı grafik ayarlarını denedim. Düşük orta yüksek ve en yüksek olmak üzere (ROTR için) Değişen bir şey olmadı.

Dying Light Dışıdna sorun yok diyen arkadaşım için ; şimdi gördüğün üzere yüzde 86 kullanım ile 56 FPS gibi bir değer alıyorum. Benim tek istediğim bunun yüzde 90 lara çıkarak bana 60 FPS vermesi ki yüzde 86 ile 56 FPS verebiliyor ise 60 FPS de verebilir diye düşünmekteyim.

Gaunter O'dimm bey kullandığım monitör 1080p ve 60 hz yenileme hızı var. Fakat belirtmemde yarar var ki monitörüm VGA girişli bu nedenle aktif bir dönüştürücü kullanıyorum.

Bir de ; Bir kaç farklı yerde ekran kartının oyunu masaüstü uygulaması gibi algılayıp tam kapasite çalışma gereksimi duymadığı durumlar olduğunu okudum. Fakat ALT+TAB tuşları ile değişmeler gözleniyormuş. Ben de denedim. Tam ekran ve çerçevesiz ekran modlarını denedim değişen bir şey olmadı.
NOT : Yukarıda bahsettiğim tüm oyunlar orjinaldir.

Son düzenleme:
Bence RAM'in 8 olması ve RAM MHZ'i düşük olması. RAM'inizi XMP moduyla 3000 MHZ yapın tabi anakart destekliyorsa.
XMP Modu RAM için OC demek mi oluyor? Çünkü şu an bildiğim kadarıyla zaten açık. 2400 MHZ RAM OC yapılmadan XMP ile 3000 MHZ olabilir mi ? XMP ve Onunla yapabileceklerim hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Bu arada anakartım 3200 MHZ'e kadar RAM destekliyormuş.

8 GB RAM artık çoğu oyunda yetersiz geliyor ve ekran kartıyla birlikte veri aktarımına yetişemiyor ve ekran kartı da bu yüzden kendini frenliyor. Eğer bütçeniz varsa 8 GB RAM ekleyebilirsiniz. Eğer bütçeniz yoksa RAM MHz oranını yükseltebilirsin.

XMP Modu RAM için OC demek mi oluyor? Çünkü şu an bildiğim kadarıyla zaten açık. 2400 MHZ RAM OC yapılmadan XMP ile 3000 MHZ olabilir mi ? XMP ve Onunla yapabileceklerim hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Bu arada anakartım 3200 MHZ'e kadar RAM destekliyormuş.
Birnevi OC denilebilir. RAM'in MHZ'ini arttırıyor. Tabi anakart ve RAM'in desteği şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı