GTX 1060 sistemde çift monitörde aynı anda video ve oyunda FPS düşüşü

Galipoozturk

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Uzun yıllardır çift monitör kullanıyorum ve çözemediğim tek bir problem var. Bilgisayar kullanımı esnasında ana monitörde oyun açıkken yan ekranda herhangi bir video var ise oyundaki FPS ciddi anlamda düşüp anlık donmalar yaşanmakta. Buna örnek vermek gerekirse oyun oynarken Twitch yayını izlemek, YouTube videosu izlemek, OBS üzerinden yayın yaparken yayının ön izlemesi açık olunca oyunda FPS düşüşlerine sebep oluyor. Bilgisayarımın donanımı i7 7. nesil işlemci, NVIDIA GTX1060 6 GB ekran kartı ve 16 GB RAM. Bu donanım bilgisi az çok bir fikir oluşturur diye düşünüyorum. Bu konuda bir çözüm veya çözüm önerisi olan olursa çok sevinirim :)

Merhabalar. Uzun yıllardır çift monitör kullanıyorum ve çözemediğim tek bir problem var. Bilgisayar kullanımı esnasında ana monitörde oyun açıkken yan ekranda herhangi bir video var ise oyundaki FPS ciddi anlamda düşüp anlık donmalar yaşanmakta. Buna örnek vermek gerekirse oyun oynarken Twitch yayını izlemek, YouTube videosu izlemek, OBS üzerinden yayın yaparken yayının ön izlemesi açık olunca oyunda FPS düşüşlerine sebep oluyor. Bilgisayarımın donanımı i7 7. nesil işlemci, NVIDIA GTX1060 6 GB ekran kartı ve 16 GB RAM. Bu donanım bilgisi az çok bir fikir oluşturur diye düşünüyorum. Bu konuda bir çözüm veya çözüm önerisi olan olursa çok sevinirim :)
MSI - AFTERBURNER yardımı ile ekran kartı saatleri, işlemci saatleri ve ekran kartı işlemci sıcaklığını inceleyin. Ekran kartı yükte maksimum 80 derece, işlemci yükte maksimum 75 derece olmalıdır. Fazlasının olması durumunda saatler otomatik olarak düşürülür ve sıcaklık azaldığında yeniden artar. Kısa süreli performans artışı olur ve yeniden düşer. Bunların kontrolünü sağladıktan sonra herhangi bir problem görmezseniz görev yöneticisinden işlemleri kontrol edin.

Ekran kartı işlemci ve RAM gayet yeterli yazılımsal bir sorun vardır oyun pencere şeklinde çalıştırmaya çalış sorun donanımdan alakalı değil.

Ekran kartı işlemci ve RAM gayet yeterli yazılımsal bir sorun vardır oyun pencere şeklinde çalıştırmaya çalış sorun donanımdan alakalı değil.
Ben yetersiz demedim. Isınma sonucu bu sorunun kaynaklanabileceğini söyledim!

i7 3770 RX580'de çift monitör kullanıyorum bir tanesi 1080P bir tanesi 720P ben 720P monitörü yan monitör yaptım orada tam ekran video açıkken masasüstüne hafif donuyor bazen ama oyunlarda FPS düşüşü hiç olmuyor yazılımsal bir sorun olabilir ekran kartımız aynı güçte işlemciniz benimkiden iyi donanımınız gayet yeterli tuhaf bir durum.

Evet bilgisayarım laptop modeli Monster Tulpar T5 V13.1
Muhtemelen RAM ve işlemci nedeniyle darboğaz yaşıyorsunuz.

Bu konuda darboğaz olabileceğini düşünmemekteyim sonuç olarak günümüzde çok eski sayılamayacak ve ortalamanın üstünde bir işlemci-RAM kombinasyonu.
Hayır 1060 çift monitörlü kullanım için hayli hayli yeterli bir kart. Arkadaşım aynı anda Twitch yayını izleyip CS:GO oynayabiliyor.

Kesinlikle katılıyorum size ben de birçok arkadaşımda sorunsuz kullanıldığını görmekteyim ancak bende bu şekilde garip bir sorun var :)
MSI - Afterburner yardımı ile ekran kartı saatleri, işlemci saatleri ve ekran kartı işlemci sıcaklığını inceleyin. Ekran kartı yükte maksimum 80 derece, işlemci yükte maksimum 75 derece olmalıdır. Fazlasının olması durumunda saatler otomatik olarak düşürülür ve sıcaklık azaldığında yeniden artar. Kısa süreli performans artışı olur ve yeniden düşer. Bunların kontrolünü sağladıktan sonra herhangi bir problem görmezseniz görev yöneticisinden işlemleri kontrol edin.

Sıcaklık konusuna bilgisayarım laptop olduğu için çok takmaktayım. F/P olarak oldukça iyi termal macunlar kullanıyorum yıllardır sık periyotlar ile fan ızgara temizliğimi yaparım ve sürekli harici soğutucu ile kullanırım bilgisayarımı yani sıcaklıktan dolayı bir sorun yaşamamaktayım. Sıcaklık değerlerimi kontrol altında tutuyorum yani.
i7 3770 RX580'de çift monitör kullanıyorum bir tanesi 1080P bir tanesi 720P ben 720P monitörü yan monitör yaptım orada tam ekran video açıkken masasüstüne hafif donuyor bazen ama oyunlarda FPS düşüşü hiç olmuyor yazılımsal bir sorun olabilir ekran kartımız aynı güçte işlemciniz benimkiden iyi donanımınız gayet yeterli tuhaf bir durum.

Kesinlikle size katılıyorum donanımsal olarak bu probleme sebebiyet vereceğini düşünmemekteyim ve sorun çok ilginç. Mesela sistemi sonuna kadar kullanacak uygulamalarda bunu yaşasam donanımsal olabileceğini düşünürüm ama sorunun yaşandığı uygulama kombinasyonları çok komik örneğin Chrome üzerinden herhangi bir video açık ve diğer ekranda CS:GO açık olsun FPS direkt olarak yarı yarıya farkediyor ve bu oynanışa ciddi şekilde yansımakta.
Ben yetersiz demedim. Isınma sonucu bu sorunun kaynaklanabileceğini söyledim!

Çok güzel bir ihtimali düşünmüşsünüz teşekkür ederim ancak benim sıcaklık konusunda herhangi bir sorunum yok.
MSI - Afterburner yardımı ile ekran kartı saatleri, işlemci saatleri ve ekran kartı işlemci sıcaklığını inceleyin. Ekran kartı yükte maksimum 80 derece, işlemci yükte maksimum 75 derece olmalıdır. Fazlasının olması durumunda saatler otomatik olarak düşürülür ve sıcaklık azaldığında yeniden artar. Kısa süreli performans artışı olur ve yeniden düşer. Bunların kontrolünü sağladıktan sonra herhangi bir problem görmezseniz görev yöneticisinden işlemleri kontrol edin.

Bir aralar oyunlarımı penceresiz modda oynamaktaydım çift monitörde kullanım kolaylığı sağladığı için ancak o zaman da hiçbir şey fark etmemişti.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı