GTX 1060 sistemde oyunda ekran donuyor

asvpxneco

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Jr. Web/Mobile Dev
Anakartta DRAM ışığım sarı yanıp açılmama sorunu oluyordu. RAM slotlarımı değiştirince problem olmamıştı, sonra tekrar oldu. BIOS güncellemesi yaptım. Sürümü 2017 sürümdü, 2020'ye kadar bir sürü sürüm çıkmıştı. Sorunsuz bilgisayarım açılıyor fakat oyun oynarken ekranım ve her şey donuyor. Daha önce de olmustu. RAM'lerle oynayınca düzelmişti fakat artık canım sıkılmaya başladı. Sıcaklık değerlerini ekte görebilirsiniz dondugu andaki.

ASUS TUF Z370 PRO GAMING.
2x8 GB Corsair RAM.
1060 6 GB.
i7 8700K.
Corsair H115I.

Edit: 3 yıldır falan sorunsuz kullanıyorum, son 3 aydır falan bu sorunlar baş gösteriyor.

Dosya Ekleri

• 291E345F-F6B3-48B2-BF03-1B89142A2840.jpeg
    291E345F-F6B3-48B2-BF03-1B89142A2840.jpeg
    144,5 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleyen: Moderatör:
Memtest ile RAM'leri test edin. Sıcaklık değerlerinde hiçbir sorun yok.

Memtest ile RAM'leri test edin. Sıcaklık değerlerinde hiçbir sorun yok.

İlk işim o olacak zaten araştırmalarım doğrultusunda ama çalışıyorum bir cumartesi pazarım var çok uzun sürüyor canımı felaket şıktı bu durum. Yazılımsal çakışma diyen de çok olmuş bir format atsam mı diye düşünüyorum.
Sorunlu Z370 anakart kullanıyorum. PCI-e çalışma hızını otomatikten gen 2'ye alıp dener misin?

Kullanıyorsun mu demek istediniz ve dediğinizi nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İlk işim o olacak zaten araştırmalarım doğrultusunda ama çalışıyorum bir cumartesi pazarım var çok uzun sürüyor canımı felaket şıktı bu durum. Yazılımsal çakışma diyen de çok olmuş bir format atsam mı diye düşünüyorum.

Kullanıyorsun mu demek istediniz ve dediğinizi nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Uğraştırıcı gelmeyecekse format atmakta da fayda var.

Dosya Ekleri

• BD20C5EB-E274-4647-83FE-CD4C6A6713B4.jpeg
    BD20C5EB-E274-4647-83FE-CD4C6A6713B4.jpeg
    206 KB · Görüntüleme: 29
Asus anakartta "Advanced" bölümünde "PCIEX16_1 ve PCIEX16_2 Mode" ayarı olması lazım. Onları Gen 2 yapıp denersen sorunun çözülebilir. Benim kullandığım anakart sorunlu demek istemiştim. Gen 3 modunda kullanınca oyunlarda önceden bilgisayar donuyordu. Artık bilgisayar donmuyor oyunlar crash veriyor. Ama Gen 2'ye aldığımda hiçbir sorun yaşamıyorum.

ASUS anakartta "Advanced" bölümünde "pcıex16_1 ve PCIEX16_2 mode" ayarı olması lazım. Onları gen 2 yapıp denersen sorunun çözülebilir. Benim kullandığım anakart sorunlu demek istemiştim. Gen 3 modunda kullanınca oyunlarda önceden bilgisayar donuyordu. Artık bilgisayar donmuyor oyunlar crash veriyor. Ama gen 2'ye aldığımda hiçbir sorun yaşamıyorum.

Tamamdır formattan sonra ilk Memtest yapacağım, sorun devam ederse bunu deneyeceğim teşekkür ederim.
@Silinen üye @DemirKipi arkadaşlar formattan sonra ekran kartı driverını elle kurdum hiçbir sorun yok masallah diyelim:D

Son düzenleme:

Geri
Yukarı